Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Chci na olympiádu, a tak jsem v děcáku, říká velká vzpěračská naděje

  7:28aktualizováno  7:28
Trofeje má vystaveny v malém, ale útulně zařízeném pokoji dětského domova v Havířově. Tam se ocitl poté, co jej matka i s několika jeho sourozenci opustila a odcestovala do Anglie. Dnes sedmnáctiletý mladík František Polák se k ní nepřipojil, toužil být i nadále dostatečně blízko tělocvičně v Horní Suché. S železem nad hlavou v nevyhřáté místnosti teď sní o jediném, dostat se na olympiádu.

František Polák žije v dětském domově. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pod pěti kruhy už jednou zazářil. Loni v říjnu získal bronzovou medaili z Olympijských her mládeže v Buenos Aires. Kluk, který neváží ani 60 kilogramů, zvedl nad hlavu ve dvojboji celkově 233 kilogramů. Teď usiluje o další olympiádu – tu velkou. Podle jeho trenéra Emila Brzósky to není nereálné.

Františku, máš sedm sourozenců, matku i otce, přesto děláme rozhovor v dětském domově v Havířově. Jak ses tady ocitl?
Máma se v roce 2017 rozhodla, že už nechce žít s tátou. Ten se vrátil na Slovensko, odkud pocházím i já. Po rozchodu jsme s ní žili na ubytovně v Karviné, tam to máma moc nezvládala finančně a ani děcka ji moc neposlouchaly. Pak přijel strejda, její bratr, a zeptal se jí, jestli s ním nepojede do Anglie. Ona chtěla, ale mně se to nelíbilo a řekl jsem, že zůstanu. Odjela tam s pěti mými sourozenci.

Proč jsi neodjel taky?
Mě vzpírání fakt hodně baví a v Anglii bych nic neměl.

Máš mámě za zlé, že přesto odcestovala?
Tak trápí mě, že tam jela. Ale jsme v kontaktu a i taťka za mnou občas jezdí.

Byl jsi zvyklý žít se sedmi sourozenci. Teď jsi v dětském domově. Je to velká změna?
Je, předtím jsme žili buď různě v bytech 3+1, nebo pronajatých rodinných domcích. Zatímco teď mám pokoj sám pro sebe, tehdy jsem jej sdílel s dvěma bráchy, v dalším byly ségry a nejmenší děti měli rodiče u sebe. Hodně jsme se stěhovali, kvůli různým peticím.

Jakým peticím?
Lidi si stěžovali na kravál v baráku. Takže jsme po nějaké době museli pryč.

A byl kravál?
Tak byl no…

V dětském domově jsi spokojený?
Je to tady vše fajn. Našel jsem si tu dokonce přítelkyni. V létě mi bude osmnáct, tak jsme chtěli jít spolu už do vlastního, ale trenér chce, abych ještě zůstal. Dokud jsem na škole, tak mi to dětský domov umožní…

Fotogalerie

Trenére, proč je pro Františka lepší ještě zůstat?
Trenér Emil Brzóska: Má tady ideální podmínky, pravidelnou stravu i režim, který musí dodržovat. Samozřejmě mládež má někdy tendence trochu se flákat. Franta sice takový není, že by se někde toulal do noci, on je spíš spáč (směje se). Ale přesto bych byl radši, kdyby ještě zůstal a kvalitně se připravil na boj o olympiádu.

Kdy se začal příběh kluka, který sní o olympiádě? Kdy jsi začal vzpírat?
František: 
Když mi bylo deset let, vzal mě kamarád do tělocvičny. Tam jsem hned zvedl dvacet kilo a trenér říkal, že ze mě něco bude. O tři měsíce později jsem už byl třetí na republice.

Takže v deseti. Je to ve vzpírání pozdě, brzy? Co se dá s desetiletým klukem, který chce vzpírat, dělat?
Trenér: Určitě to není pozdě, spíš brzy. Já tehdy ještě Františka neměl na starost, ale obecně platí, že s desetiletým klukem jsou tréninky zaměřené hodně na dynamiku a hlavně na techniku. To je věc, která se později těžce dohání. A desetileté děti se velmi dobře a lehce učí.

V deseti jsi zvedl dvacet kilo, kolik zvedáš teď, v sedmnácti?
František: V trhu mám rekord 110 kilo, v nadhozu 136.

Trenér: František je mistr Evropy v trhu ve své váhové kategorii, má čtyři stříbrné medaile. Drží české rekordy a před nedávnem získal bronzovou medaili z Olympijských her mládeže. Je to obrovský příslib.

Když jsme si tě fotili a prosili tě o vytažení nejcennější trofeje, sáhl jsi automaticky po bronzu z olympiády mládeže…
František: Je to určitě můj dosavadní největší úspěch. Říkal jsem si, že by tam byla bomba medaili udělat, trenér to spíš viděl na pátou šestou příčku. Měli jsme původně startovat v kategorii do 62 kilogramů, tam bych skončil osmý. Ale týden před závody jsme si řekli, že půjdeme do kategorie do 56 kilogramů a vyplatilo se. Když jsme se rozhodli, měl jsem 61 kilo.

Jak vypadal ten týden, kdy František musel zhubnout pět kilo?
Trenér: Chodil do sauny, nejedl, málo pil. Franta je v tomhle disciplinovaný, je na něj spoleh. Měli jsme to pod kontrolou.

František Polák

  • Patří k největším talentům českého vzpírání
  • Je držitelem řady českých rekordů a úspěchů z mezinárodních akcí. 
  • Žije v Dětském domově v Havířově. Tam se ocitl poté, co se jeho matka přestěhovala do Anglie a otec na Slovensko. 
  • Loni získal bronzovou medaili z Olympijských her mládeže v argentinském Buenos Aires
  • Usiluje o účast na „velké“ olympiádě v roce 2020 v Tokiu. 

A po vážení? To následuje divoké dojídání?
Trenér: Franta vždycky plánuje, co všechno sní. Ale ono to nejde, protože ten žaludek je stažený. Takže dostane nějakou polívku, něco proti křečím a jde se závodit.

Před rozhovorem jste zmínili, že momentálně trénujete v provizorních podmínkách. Jak vypadá aktuálně příprava olympijského adepta v Horní Suché?
Trenér: Jsme potřetí přestěhovaní. Dříve jsme trénovali v rodinném domku, jenže tam jsme se činkou probourali až do sklepa. Tak nám obec nabídla náhradní prostory v jednom bývalém obchoďáku. Tam se nám zalíbilo a obec rozhodla, že nám přízemí budovy poskytne s tím, že nahoře budou další kroužky. Za to jim jsme moc vděční, bude to tam skvělé. Nicméně budova se teď rekonstruuje, tak jsme do dokončení oprav v takovém malém provizoriu, kde si topíme plynovou bombou a trénujeme při devíti stupních.

František: Jsou to dvě malé místnosti. Teď už je tam tepleji (směje se). Ale nejsou tam okna a hůř se mi tam dýchá. Na druhou stranu vše potřebné tam máme.

Horní Suchá je v republice známá jako líheň vzpěračských talentů. Klub, který reprezentuješ, zaštiťuje jméno olympijského vítěze Oty Zaremby. Je to pro tebe vzor?
František: Dřív býval, ale teď už není.

Proč?
Trenér: Ota Zaremba se neukáže dva roky, nepřijde se ani podívat. Ale zase to jeho jméno – je to pořád olympijský vítěz – to jeho jméno si zaslouží, aby tam bylo.

František: V kontaktu prakticky nejsme, ale k medaili mi pogratuloval.

Olympijský triumf, kterého dosáhl, je i pro tebe vysněnou metou.
František: Jednoznačně, pro vzpěrače nic víc není. Ale pro mě bude úspěchem už to, když se mi podaří do Tokia dostat. Uděláme pro to maximum.

Co znamená dělat maximum? Jak často trénuješ?
František: Šestkrát týdně. Ne vždy se stejnou intenzitou. Těžší tréninky mívají kolem dvou hodin, ty lehčí kolem hodiny.

Jak je reálné naplnit olympijské ambice?
Trenér: Já tomu věřím. Ačkoliv Světová federace limit na olympiádu tak zkomplikovala, že na to musíte mít skoro vysokou školu, abyste to pochopil. Letošní rok bude pro Františka velmi náročný. Aby měl šanci dostat se na olympiádu, musí absolvovat mistrovství světa i Evropy mužů a mistrovství světa i Evropy juniorů a sbírat tam body. Důležité je, aby Franta vydržel v tom tempu a vydrželo mu zdraví...

František: To bych se pak mohl podívat třeba v roce 2024 i do Paříže…

To by mohl být František na vrcholu sil, ne? Nebo v jakém věku dosahují vzpěrači nejlepších výkonů?
Trenér: Pokud jde o olympijské vítěze, tak u těch nižších vah platí, že kolem 22 či 23 let jsou nejlepší. Takže ano, tam by mohl být František na vrcholu.

Tvůj příběh by mohl inspirovat tvé vrstevníky, či mladší kamarády, z dětského domova. Cítíš, že jdou za tebou?
František: Když jsem sem přišel, tak ze mě spíš měli strach. Ale teď cítím, že jsem pro některé vzor. I když taky mám na čem pracovat, třeba ve škole. Je to pro mě docela těžké, kombinovat školu s tréninky.

Co studuješ? Dostat individuální plán by asi v tvém případě mělo opodstatnění, ne?
František: Teď jsem změnil obor, učím se na zedníka, obkladače. A individuální plán právě s trenérem řešíme.

Trenér: Budu zrovna dnes posílat nějaké papíry. Franta je v tréninku poctivý kluk, ve škole trochu zlobí, ale to se snad zlepší.

Autor:
  • Nejčtenější

Světlík plánuje na uhelné haldě v Ostravě vybudovat vodíkové město

Premium Před lety plánoval podnikatel Jan Světlík, že na povrchu haldy v Ostravě-Hrabůvce vybuduje golfové hřiště. Jenže zbytky...

Nekuřte v létě z oken bytů, žádá firma své nájemníky. Zakázat jim to nemůže

Tisíce letáčků na své domy umístil největší soukromý poskytovatel nájemního bydlení v Česku, společnost Heimstaden...

Koronavirem se nakazilo 23 členů pěveckého sboru a jejich příbuzných

Na Frýdecko-Místecku onemocnělo covidem-19 nově 23 členů pěveckého sboru a jejich příbuzných. Nemoc postihla také...

Třicet dětí se na táboře na Novojičínsku přiotrávilo jídlem, nejspíš řízky

Hromadné přiotrávení jídlem řešili o víkendu záchranáři na jednom z letních táborů na Novojičínsku. Třiatřicet lidí, z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Moskva 2 500 km.“ Deště odkryly v Opavě nápisy z okupace v roce 1968

Postupující koroze v kombinaci s deštivým létem zvýraznily v opavské Vančurově ulici nápisy z roku 1968. Vzkazy v...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Revitalizované území zaplnily stovky tun odpadu, pokutu dostala dcera ČEZ

Téměř 600 tun neoprávněně navezeného odpadu, z toho část už „zabudovaného“ do terénních úprav, objevili ostravští...

Bezdůvodná smrt nebyla vraždou, rozhodl soud a snížil násilníkovi trest

Vrchní soud v Olomouci v pondělí zmírnil pětačtyřicetiletému Karlu Hanzlovi trest za bezdůvodné zabití muže na zahrádce...

Akustiku koncertní haly v Ostravě zajistí houslové dřevo, ukázala studie

Ostravané už mohou zjistit, jak bude uvnitř vypadat koncertní síň, po níž touží příznivci klasické hudby a hlavně...

„Moskva 2 500 km.“ Deště odkryly v Opavě nápisy z okupace v roce 1968

Postupující koroze v kombinaci s deštivým létem zvýraznily v opavské Vančurově ulici nápisy z roku 1968. Vzkazy v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...