Extrémní závod prověří tisíce nadšenců, musí přejít deset vrcholů Beskyd

  14:23aktualizováno  14:23
Příští pátek odstartuje v Beskydech extrémní přechod vrcholů Beskydská sedmička. Závodníci zdolají trasu z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm, což je více než devadesát kilometrů náročným terénem. Obtížný závod je zároveň mistrovstvím republiky v horském maratonu dvojic.

Seběh do Ráztoky | foto: Miroslav Čepický

Loni se na start postavilo 3 035 závodníků ve dvou hlavních kategoriích Hobby a Sport a náročnou pouť přes sedm beskydských vrcholů nakonec dokončilo 2 092 vytrvalců. Závod nedošlo 425 týmů z celkového počtu 1 467 družstev, každý třetí tým tak do cíle nedošel.

Vrcholy Beskydské sedmičky

  • Malý Javorový 945 m
  • Velký Javorový 1 031 m
  • Ropice 1 082 m
  • Travný 1 203 m
  • Lysá hora 1 324 m
  • Smrk 1 276 m
  • Čertův mlýn 1 205 m
  • Tanečnice 1 084 m
  • Radhošť 1 129 m
  • Velký Javorník 918 m

Nejlepší dvojice Pavel Štryncl a Jaroslav Balatka zvládla 95 kilometrů dlouhou trasu z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm za 11 hodin 49 minut a 14 vteřin.

Závod Adidas - Continental Beskydská sedmička se letos koná v termínu od 5. do 7. září a i tentokrát čeká účastníky podobný zápřah. Trasa znovu vede přes deset beskydských vrcholů, z nichž sedm má vrchol v nadmořské výšce větší než jeden kilometr.

Přechod vrcholů seřadili organizátoři tak, že se začíná na Malém Javorovém, odkud se jde na Velký Javorový, dále pak přes Ropici a Travný na Lysou horu, odkud budou závodníci pokračovat na Smrk, Čertův mlýn, Tanečnici, Radhošť a posledním vrcholem před cílem je Velký Javorník.

Pomoc půjde lidem upoutaným na lůžko

I přes obrovskou náročnost je zájem o účast ohromný. „Volná místa do závodu jsou v tuto chvíli vyprodána a registrace je uzavřena,“ hlásí organizátoři na webových stránkách závodu. A to pořadatelé vypsali pro standardní registraci 2 400 míst a dalších šest set míst bylo pro účastníky, kteří chtěli rovnou přispět na charitu.

Cesta na Smrk

Cesta na Smrk

„Už tři roky se snažíme pomáhat potřebným, a to v rámci dobročinného projektu ‚Každý metr pomáhá‘, jehož cílem je podpořit ty, kteří se ocitli v nezáviděníhodné životní situaci,“ uvedla za organizátory Jana Matějíková. 

Pomoc tak již putovala těžce popálenému Lukášovi Hýblovi nebo dětem do kojeneckých ústavů a dětských domovů.

Letos v rámci sbírky finance poputují obecně prospěšné společnosti Dotek, která hodlá za vybrané peníze pořídit sprchovací lehátko pro klienty upoutané na lůžko.

„Navíc jsme se rozhodli posunout pomoc ještě o stupeň výš a chceme přistoupit k formě pomoci, která je v zahraničí zcela běžná. Šest set startovních míst dostaly k dispozici dvě organizace, které pracují s opuštěnými a handicapovanými dětmi - Centrum Bazalka a Šafrán dětem,“ vysvětlovala Matějíková.

Stačí si jen namazat nohy vazelínou a ostříhat nehty

Při standardní registraci byl poplatek 750 korun, registrace v rámci podpory neziskových organizací stála 1 100 korun. „Jedná se o přímou formu pomoci. Společně se závodníky tak podpoříme provoz těchto zařízení, jejichž činnost se z velké částí odvíjí od dobročinných příspěvků jednotlivců a firem,“ doplnila Matějíková.

Závodit budou dvou- či tříčlenné týmy, a to v kategoriích Sport a Hobby. Vypsány jsou i věkové kategorie - do 40 let, od 40 do 50 let a nad 50 let.

Dolů ze Smrku

Dolů ze Smrku

„Kategorie Sport je vyhlášena jako mistrovství republiky v horském maratonu dvojic a je povinná pro sportovce, kteří jsou registrováni ve sportovních klubech a svazech. Kategorie Hobby je určena pro širokou hobby sportovní i laickou veřejnost,“ uvedli organizátoři a zdůraznili: „Pokud se závodník účastní pravidelně jiných výkonnostních soutěží s výraznějšími výsledky, měl by se registrovat do kategorie Sport a měřit tak své síly se sobě rovnými.“

Organizátoři po účastnících budou požadovat i povinnou výbavu, k níž patří plně funkční mobil, náhradní čelovka, NRC alufólii, která zabraňuje podchlazení, a pytlík na odpadky. A po zkušenostech z minulých ročníků nabízejí organizátoři i cenné rady.

Jednou z nich je, aby si účastníci nezapomněli vazelínu a náhradní ponožky. „Čtyřicet procent lidí, kteří nedojdou do cíle, doplácí na rozedřený rozkrok a prsty na nohou, přitom stačí si jen dobře namazat nohy vazelínou, ostříhat nehty a je klid,“ radí pořadatelé.

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Jak se ruina měnila v perlu. Před 20 roky začala záchrana zámku v Kuníně

Historik Jaroslav Zezulčík bude už navždy spojován se zámkem v Kuníně. Své...

To nebyla jen zchátralá památka. Zámek v Kuníně na Novojičínsku v roce 1999 bylo příhodné označit přímo za ruinu a snad...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Karvinští hasiči zachránili psa, propadl se ledem a skončil na ostrůvku

Karvinští hasiči zachránili psa Artuše, propadl se ledem a skončil na ostrůvku....

V neděli vyjeli patnáct minut po půl třetí odpoledne karvinští hasiči k záchraně psa do místní části Fryštát. Staford...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz