Extrémní závod prověří tisíce nadšenců, musí přejít deset vrcholů Beskyd

  14:23aktualizováno  14:23
Příští pátek odstartuje v Beskydech extrémní přechod vrcholů Beskydská sedmička. Závodníci zdolají trasu z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm, což je více než devadesát kilometrů náročným terénem. Obtížný závod je zároveň mistrovstvím republiky v horském maratonu dvojic.

Seběh do Ráztoky | foto: Miroslav Čepický

Loni se na start postavilo 3 035 závodníků ve dvou hlavních kategoriích Hobby a Sport a náročnou pouť přes sedm beskydských vrcholů nakonec dokončilo 2 092 vytrvalců. Závod nedošlo 425 týmů z celkového počtu 1 467 družstev, každý třetí tým tak do cíle nedošel.

Vrcholy Beskydské sedmičky

  • Malý Javorový 945 m
  • Velký Javorový 1 031 m
  • Ropice 1 082 m
  • Travný 1 203 m
  • Lysá hora 1 324 m
  • Smrk 1 276 m
  • Čertův mlýn 1 205 m
  • Tanečnice 1 084 m
  • Radhošť 1 129 m
  • Velký Javorník 918 m

Nejlepší dvojice Pavel Štryncl a Jaroslav Balatka zvládla 95 kilometrů dlouhou trasu z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm za 11 hodin 49 minut a 14 vteřin.

Závod Adidas - Continental Beskydská sedmička se letos koná v termínu od 5. do 7. září a i tentokrát čeká účastníky podobný zápřah. Trasa znovu vede přes deset beskydských vrcholů, z nichž sedm má vrchol v nadmořské výšce větší než jeden kilometr.

Přechod vrcholů seřadili organizátoři tak, že se začíná na Malém Javorovém, odkud se jde na Velký Javorový, dále pak přes Ropici a Travný na Lysou horu, odkud budou závodníci pokračovat na Smrk, Čertův mlýn, Tanečnici, Radhošť a posledním vrcholem před cílem je Velký Javorník.

Pomoc půjde lidem upoutaným na lůžko

I přes obrovskou náročnost je zájem o účast ohromný. „Volná místa do závodu jsou v tuto chvíli vyprodána a registrace je uzavřena,“ hlásí organizátoři na webových stránkách závodu. A to pořadatelé vypsali pro standardní registraci 2 400 míst a dalších šest set míst bylo pro účastníky, kteří chtěli rovnou přispět na charitu.

Cesta na Smrk

Cesta na Smrk

„Už tři roky se snažíme pomáhat potřebným, a to v rámci dobročinného projektu ‚Každý metr pomáhá‘, jehož cílem je podpořit ty, kteří se ocitli v nezáviděníhodné životní situaci,“ uvedla za organizátory Jana Matějíková. 

Pomoc tak již putovala těžce popálenému Lukášovi Hýblovi nebo dětem do kojeneckých ústavů a dětských domovů.

Letos v rámci sbírky finance poputují obecně prospěšné společnosti Dotek, která hodlá za vybrané peníze pořídit sprchovací lehátko pro klienty upoutané na lůžko.

„Navíc jsme se rozhodli posunout pomoc ještě o stupeň výš a chceme přistoupit k formě pomoci, která je v zahraničí zcela běžná. Šest set startovních míst dostaly k dispozici dvě organizace, které pracují s opuštěnými a handicapovanými dětmi - Centrum Bazalka a Šafrán dětem,“ vysvětlovala Matějíková.

Stačí si jen namazat nohy vazelínou a ostříhat nehty

Při standardní registraci byl poplatek 750 korun, registrace v rámci podpory neziskových organizací stála 1 100 korun. „Jedná se o přímou formu pomoci. Společně se závodníky tak podpoříme provoz těchto zařízení, jejichž činnost se z velké částí odvíjí od dobročinných příspěvků jednotlivců a firem,“ doplnila Matějíková.

Závodit budou dvou- či tříčlenné týmy, a to v kategoriích Sport a Hobby. Vypsány jsou i věkové kategorie - do 40 let, od 40 do 50 let a nad 50 let.

Dolů ze Smrku

Dolů ze Smrku

„Kategorie Sport je vyhlášena jako mistrovství republiky v horském maratonu dvojic a je povinná pro sportovce, kteří jsou registrováni ve sportovních klubech a svazech. Kategorie Hobby je určena pro širokou hobby sportovní i laickou veřejnost,“ uvedli organizátoři a zdůraznili: „Pokud se závodník účastní pravidelně jiných výkonnostních soutěží s výraznějšími výsledky, měl by se registrovat do kategorie Sport a měřit tak své síly se sobě rovnými.“

Organizátoři po účastnících budou požadovat i povinnou výbavu, k níž patří plně funkční mobil, náhradní čelovka, NRC alufólii, která zabraňuje podchlazení, a pytlík na odpadky. A po zkušenostech z minulých ročníků nabízejí organizátoři i cenné rady.

Jednou z nich je, aby si účastníci nezapomněli vazelínu a náhradní ponožky. „Čtyřicet procent lidí, kteří nedojdou do cíle, doplácí na rozedřený rozkrok a prsty na nohou, přitom stačí si jen dobře namazat nohy vazelínou, ostříhat nehty a je klid,“ radí pořadatelé.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Najdete na iDNES.cz