Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

  0:02aktualizováno  0:02
Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku. Přežila, ale s doživotními následky. Čtveřice viníků dostala vysoké tresty dvacet až dvaadvacet let vězení. Od děsivé noci právě uplynulo deset let.

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

K zchátralému domku v Opavské ulici na okraji Vítkova přijíždí v noci z 18. na 19. dubna 2009 automobil. Z něj vyskočí několik postav a do oken domku vhodí tří zápalné lahve naplněné benzinem. V osudnou chvíli spí uvnitř romská rodina.

Dvouletá Natálka utrpěla popáleniny třetího a čtvrtého stupně na osmdesáti procentech těla. Její matka Anna Siváková měla popálenou kůži na třiceti procentech, oheň částečně zasáhl i jejího otce Pavla Kudrika. Dům vyhořel do základů a později byl srovnán se zemí.

Natálka přežila jen díky skvělé práci lékařů. Okamžitě začalo vyšetřování žhářského rasistického útoku.

V srpnu 2009 policie dopadla čtveřici mladých pachatelů z Bruntálska a Opavska a v květnu následujícího roku začal soud. Obžalovaní se hájili tím, že sice žhářský útok mají na svědomí, ale byli přesvědčeni, že zapalují zpustlý sklad kradeného zboží.

Soud jim neuvěřil a vynesl výjimečné tresty: David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller dostali za pokus vraždy 22 let vězení, Václav Cojocaru o dva roky méně. Odvolací soud Müllerovi snížil trest o dva roky.

Fotogalerie

Po deseti letech Anna Siváková nechce o následcích počínání žhářů hovořit. MF DNES jen řekla, že ani po tolika letech není stav Natálky dobrý.

 „Potřebujeme drahé masti, musíme na další operace. Natálka je uzavřená, nemá moc kamarádek, ale ve škole ji mají rádi. Je to statečná holka,“ říká.

Problémem jsou pro jiné děti naprosto běžné věci, například když si chce nazout boty. Pokud není opatrná, strhne si kůži na patách. Prý také stačí jen málo a celé rodině se tehdejší hrůza vrací. „Je to jako na kolotoči. Chvíli normální život, ale pak se nám to všechno zase něčím připomene,“ povzdychla si Siváková.

Pachatelé žhářského útoku mají rodině vyplatit celkem devítimilionové odškodné. Někteří se prý snaží splácet svědomitě, jiní pošlou stokoruny jen občas, někdo údajně vůbec.

Státní zástupkyně: Soud byl generální prevencí

„Pokud dlužník nemá z čeho hradit svůj dluh, tak ho fakticky hradit nemůže, nebo jen velmi omezeně. Pozitivní pro poškozené je, že náhrada škody byla přiznána již v rámci trestního řízení a nemuseli tak tyto záležitosti řešit další žalobou u civilní soudu,“ uvedla státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Od žhářského útoku ve Vítkově uplynulo deset let

Jak řekla, když si vzpomene na vyšetřování a soudní jednání případu, vybaví se jí obrovský pracovní a emoční stres, na jehož konci je velká radost z toho, že se podařilo případ dovést efektivním a kultivovaným způsobem ke zdárnému výsledku. „Danou kauzu vnímám jako pozitivní zprávu vůči veřejnosti o práci orgánů činných v trestním řízení a justice vůbec, což mimo jiné nalezlo odraz i v účinku takzvané generální prevence, který bezesporu nastal,“ poznamenala státní zástupkyně.

Obhájce: Tresty byly exemplární a nepřiměřeně vysoké

Advokát Petr Kausta obhajoval odsouzeného Vaculíka a ani po deseti letech se nemůže zbavit dojmu nesprávnosti postupu soudů. „Pochopitelně věřím v nezávislost soudů a respektuji jejich rozhodnutí, ale pokud soudy dospěly k rozhodnutí o vině klientů, pak mám stále pocit, že tehdejší tresty nebyly přiměřené, ale naopak exemplární,“ konstatoval.

Domek, ve kterém žila romská rodina, je kompletně zničený.

Domek, ve kterém žila romská rodina, vyhořel do základů.

Dále mu vadí, že soudy kvalifikovaly jednání odsouzených jako trestný čin pokusu vraždy, nikoliv jako obecné ohrožení. „Za úkladné vraždy se například dávají sedmnáctileté tresty. Tady není pochyb o závažném ublížení na zdraví holčičky, nebyl však zmařený žádný život. Proto mi tresty přijdou neadekvátní,“ zopakoval.

Kauzu Vítkov považuje za první velký mediální případ. Ostatně už tehdy protestoval proti on-line zpravodajství a přímém přenosu televizí z jednací síně. „A na tom si trvám. Domnívám se, že to atmosféru, projednávání i konečný výsledek soudu ovlivnilo.“

O svém klientovi hovořit nechce, a to ani o tom, zda zvažují podmínečné propuštění, které je však možné až po dvou třetinách trestu, tedy v případě Vaculíka někdy na začátku roku 2024.

Lékařka: Natálka prožila mnoho bolesti

Případ vstoupil do života i přednostky Popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava Zdenky Crkvenjaš. A velmi dobře si pamatuje na první okamžiky. „Bylo to v noci, možná už nad ránem, když jsem se dozvěděla, že máme na příjmu dvouleté dítě, popálené na osmdesáti procentech těla, přičemž všechny popáleniny jsou třetího stupně. Viděla jsem desetikilogramové dítě, které na sobě nemělo skoro žádnou zdravou kůži. Už při prvním ošetření byla Natálka na sále několik hodin,“ líčí.

Čtěte přepis rozsudku

Od té doby dívenka zvládla zhruba stovku operačních zásahů a bezpočet různých vyšetření. „Je třeba si uvědomit, že její kůže se nevyrovná zdravé kůži. Nemá takovou elasticitu, neroste tak rychle. Takže jsou nutné korekce různých tahů hlavně v oblasti kloubů,“ vysvětlila lékařka. Dodala, že nikdy předtím nezachraňovali tak malé dítě s tak rozsáhlými popáleninami.

Díky tomu získali v Popáleninovém centru zkušenosti, které pak zúročili v dalších případech. „Také jsme se stali známějšími, díky čemuž se podařilo získat finance na nákup laserového přístroje, který nyní často využíváme pro léčbu a konkrétně u Natálky také několikrát pomohl,“ zakončila lékařka, které potvrzuje, že Natálka je velmi plachá dívka. „Podle její maminky doma taková není, ale za vrchol naší komunikace považuji to, když se usměje. Prožila mnoho bolesti, ale všechno zvládla.“

Natálka se po dlouhých letech ukázala na veřejnosti v roce 2016

Autor:

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Další z rubriky

Recesisté v Ostravě oblékli zimní bundy a vyrazili na běžkách do ulic

V Ostravě - Hrabové se v sobotu utkali na běžkách.

Zatímco slunce žhavilo v sobotu asfalt, v Ostravě-Hrabové závodili běžkaři. Všichni závodníci od nejmenších až po...

Ostravské stopy: Ostrava? Pro dítě z vesnice velkoměsto, vzpomíná Dita Pepe

Fotografka Dita Pepe v roce 2012 získala ocenění Osobnost české fotografie a o...

Fotografka Dita Pepe se věnuje zejména portrétní fotografii. Nejznámější je její dlouhodobý cyklus Autoportréty, kde se...

Fotograf unikátních záběrů: Prožil jsem opravdu zajímavý život

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce...

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce snad v každém koutě světa. Všude hledal...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz