Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

  10:37
Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z Arménie přivezla nemoc, která se v naší zemi nevyskytuje u lidí už šest desetiletí. Jde o vymýcenou brucelózu, dříve nazývanou vlnitá nebo maltská horečka. Nakazilo se víc turistů.

Vzácné infekční onemocnění si ze zahraničí přivezli čtyři cestovatelé z Opavska. Postupně skončili na infekčním oddělení Slezské nemocnice, kde jim nakonec diagnostikovali brucelózu.

Odhalení diagnózy ale trvalo dlouhé měsíce a připomínalo téměř detektivní pátrání. Pomoci museli dokonce veterináři, protože běžně používané laboratorní testy pro lidi nákazu neodhalily.

„Tato bakteriální nemoc byla v Československu vymýcena už před šedesáti lety. Naši pacienti se nakazili bakterií rodu Brucella v arménských horách, kde na farmách pili tepelně neošetřené, tedy nepasterizované kozí mléko a jedli kozí sýry. První testy na zoonózy, což jsou nákazy přenosné mezi zvířaty a lidmi, ale vycházely negativně,“ říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

„Byla jsem unavená. Nic se mi nechtělo,“ vzpomíná studentka

S potížemi přišla do nemocnice jako první dvacetiletá studentka Barbora Mludková z Opavy, která v červenci navštívila se spolužačkou a jejími rodiči Arménii. V horách, kde čeští turisté chodili od salaše k salaši, zřejmě vypila mléko s nebezpečnou infekcí. V září začala pociťovat bolesti v kyčli a výraznou únavu. Následně se u ní objevily teploty, bolesti hlavy a kašel.

„Měla jsem tolik plánů, ale začala jsem být unavená. Nic se mi nechtělo. Když jsem zašla ke své lékařce, poslala mě na infekční,“ vzpomíná studentka.

„Pacientku jsme hospitalizovali. Laboratorní výsledky ukázaly nízkou hladinu zánětlivých ukazatelů a také známky jaterní poruchy. Vyšetření mozkomíšního moku prokázalo nehnisavý zánět mozkových blan,“ říká primář infekčního oddělení Kümpel s tím, že tehdy ještě netušil příčinu zdravotních potíží, ale léčba zabrala a tak mohla jít žena po třech týdnech domů.

„Diagnóza se zdála být jasná a můj zdravotní stav se rychle zlepšoval. Když mě propouštěli, nenapadlo mě, že se brzy zase vrátím,“ dodává studentka.

Po vysazení léků se u ní problémy projevily znovu velmi rychle. Už za týden proto znovu ležela na infekčním oddělení se stejnými příznaky.

„Vyšetření opět potvrdilo známky zánětu mozkových blan, což bylo opravdu nezvyklé. U pacientky jsme proto zahájili klasickou léčbu, ale současně intenzivně pátrali po možném původci problémů. Všechna vyšetření ale stále vycházela negativně, a to včetně testů na zoonózy, kam patří i brucelóza. Jelikož se stav mladé ženy opět zlepšil, pustili jsme ji domů,“ popisuje primář.

Lékaři požádali o pomoc veterináře

Po dvou týdnech přišla stejná pacientka do nemocnice znovu. Kromě bolestí kyčle ji trápily i vyrážky na kůži. Domnívala se, že jde o reakci na léky. Třetí lumbální punkce a laboratorní testy mozkomíšního moku ale opět ukázaly na zánět mozkových blan.

Brucelóza

(dříve též vlnitá horečka, maltská horečka, Bangova choroba, infekční zmetání skotu)

  • Je celosvětově rozšířené, vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění zvířat a člověka. 
  • Původcem jsou gramnegativní bakterie rodu Brucella. Název původce choroby je odvozen od jména Sira Davida Bruce, jenž v roce 1887 poprvé onemocnění popsal u britských vojáků na Maltě. 
  • Primárně jde o onemocnění přežvýkavců, prasat, psů, zajíců a dalších zvířat. Člověk se může nakazit od infikovaných zvířat přes poraněnou kůži či spojivky, ale mezi lidmi se nemoc nepřenáší. Kromě přímého kontaktu s nemocným zvířetem je častým zdrojem infekce pro člověka tepelně neošetřené mléko z nemocných zvířat. Prevence nákazy spočívá v důsledném vyšetřování domácích zvířat a zamezení konzumace nepasterizovaného mléka a výrobků z něj vyrobených v oblastech s endemickým výskytem brucelózy.
  • V Československu byla nákaza u domácích zvířat právě díky komplexnímu a nákladnému programu vymýcena v 60. letech minulého století. Vymýcena je i ve většině rozvinutých zemí. V minulosti patřila brucelóza mezi kandidáty na výrobu biologických zbraní. Nemoc se léčí dlouhodobým užíváním antibiotik.
  • Aktuálně podle ČTK veterináři letos potvrdili dva zajíce nakažené brucelózou ve Zlínském kraji. Varují před přenesením nákazy na člověka například při špatné manipulaci se zvěří, třeba po srážce s autem. Loni byl jeden nakažený zajíc na Královéhradecku, předloni jeden na Zlínsku.

„Neobvyklý a nepříznivý stav pacientky, kolísající jako na houpačce, jsme konzultovali s kolegy z Prahy a Olomouce. Zjišťovali jsme, zda nejde třeba o revmatické, krevní či autoimunitní onemocnění. Znovu jsme provedli velkou škálu serologických vyšetření včetně brucelózy, ale laboratorní testy ani tentokrát nic neprokázaly,“ líčí primář.

Netypický případ nedal opavským specialistům na nakažlivé nemoci spát. Čerstvě atestovaná lékařka Radana Barčová přišla s teorií, že by mohlo jít o jiný typ brucely, který běžně dostupné testy pro lidi nemusí zachytit.

Nemocnice proto odeslala vzorky krve pacientky veterinářům do Olomouce, kteří testují brucelózu u zvířat. A teprve pak detektivní pátrání skončilo. Testy totiž skutečně potvrdily protilátky. A začátkem prosince tak nemocná studentka dostala cílená antibiotika, díky kterým by se měla bakterií zbavit. Užívá je dodnes.  

„Lidé v Arménii jsou pohostinní. Nikoho z nás nenapadlo, že ty fantastické sýry a mléko mohou být nakažené. Možná jen jeden, ale který to byl, už se nikdy nedozvíme,“ přemítá Barbora Mludková.

Nemocniční péči si chválí. „Všichni na mě byli milí. Po druhé lumbální punkci a opětovném potvrzení zánětu mozkových blan jsem ale začala mít obavy a při třetím návratu do nemocnice už jsem byla zoufalá. Ale byla jsem vděčná, že se lékaři snaží zjistit, co mi doopravdy je. A překvapilo mě zjištění, že jde o nemoc, která u nás už dlouho neexistuje,“ líčí studentka.

Čerstvého mléka už se v cizině nenapije

Po posledním propuštění Barbory se do nemocnice postupně dostali i všichni tři její spolucestovatelé. Jejich onemocnění ale naštěstí nemělo tak těžký průběh.

„Pacientka nám řekla, že kamarádka, která s ní byla v Arménii, již měsíc a půl chodí po doktorech a má podivné teploty. Proto jsme ji pozvali k nám a s pomocí veterinárních lékařů opět diagnostikovali brucelózu,“ říká primář infekčního oddělení.

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Před Vánocemi tam dorazil otec druhé pacientky a letos i její matka. „Nechtěli jsme věřit, když koncem ledna přišla zesláblá žena, poslední ze čtveřice turistů po Arménii, a také u ní jsme vzácnou nemoc prokázali,“ líčí Petr Kümpel, podle kterého by měli být lidé velmi obezřetní při konzumaci nepasterizovaného mléka či výrobků z něj, a to zejména v méně rozvinutých zemích.

Totéž už teď doporučuje i Barbora Mludková, která procestovala velkou část Arménie a z toho pět dní strávila přechodem hor. Na dovolenou vzpomíná ráda a říká, že cestovat určitě nepřestane, ale nepasterizované mléko už si nevezme. 

„Čerstvého mléka už se v cizině rozhodně nikdy nenapiju. Jedna zkušenost mi stačí. Až zase někam vyrazím, raději budu pít vodu,“ říká mladá cestovatelka, která nyní přišla zdravotníkům osobně poděkovat za péči a souhlasila se zveřejněním svého případu, aby před rizikem nebezpečné nákazy varovala ostatní turisty.

Úsilí lékařů při pátrání po původu závažných zdravotních potíží mladé cestovatelky ocenil také ředitel Slezské nemocnice v Opavě Ladislav Václavec: „Tým našeho infekčního oddělení opět úspěšně diagnostikoval a léčil vzácné a u nás vymýcené onemocnění. Za skvělou prací jsou nejen odborné znalosti kolegů, ale také jejich touha pomoci každému pacientovi.“

  • Nejčtenější

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Pětiletá dívenka vdechla párek v rohlíku, za pár dní v nemocnici zemřela

6. května 2024  17:30

Velká tragédie se odehrála na konci dubna v Kravařích na Opavsku. Pětiletá dívka si šla o přestávce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Baník 5:0, exhibici řídili Chytil se Schranzem, hosté dohrávali v deseti

4. května 2024  17:16,  aktualizováno  19:59

Slávističtí fotbalisté se na úvod nadstavbové části první ligy rivalovi ze Sparty důrazně...

Policie obvinila řidiče kamionu za smrtelnou nehodu na D1, hrozí mu až šest let

5. května 2024  15:47

Karvinští kriminalisté obvinili litevského řidiče kamionu, který v sobotu narazil do osobního auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obec na Karvinsku koupila šestnáct finských domků. Na zkoušku

5. května 2024  7:06

Hodně různorodé názory zaznívaly na posledním zasedání zastupitelů Horní Suché na Karvinsku při...

Nymburk se vrací do finále, napočtvrté Ostrava odpadla až v závěru

10. května 2024  19:58,  aktualizováno  22:54

Nymburští basketbalisté jsou prvním finalistou ligového play off. V Ostravě osmnáctinásobní...

Němci hráli šikovně, my jsme zapomínali bránit, litoval po prohře Hudáček

10. května 2024  21:19

Nebyli favorité, přesto hokejisté Slovenska věřili, že v úvodním duelu skupiny B mistrovství světa...

V Ostravě železnici nechtěli. Báli se, že přiveze špatné mravy, říká historik

10. května 2024

Premium Kudy vedly místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku, mohou vidět návštěvníci Železničního...

Unikátní miniatury. Bronzové modely Krnova ukazují, jak město změnil průmysl

10. května 2024  14:29

Jak vypadala tamní zástavba v 18. století a jak ji později proměnila průmyslová revoluce, ukazuje...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...