Bredu Opava nekoupí, rozhodli zastupitelé. Podle nich je příliš drahá

  15:41aktualizováno  15:41
Ani přednostně, ani v následném výběrovém řízení či aukci. Město Opava památkově chráněný obchodní dům Breda nekoupí. Opavští zastupitelé o přednostní prodejní nabídce konkurzního správce, případně o vstupu do dalšího kola prodeje secesní památky spolu s ostatními zájemci v pondělí ani nehlasovali.

Obchodní dům Breda se prodává za 55 milionů korun | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Celý bod rovnou odročili. „Naší prioritou je, aby obchodní dům Breda koupil soukromý vlastník, a město je jen jakási pojistka. My teď budeme vyčkávat, jestli se najde soukromý investor, který by nákup a rekonstrukci zaplatil,“ komentoval výsledek primátor Opavy Radim Křupala s tím, že podobný scénář čekal.

Pro odročení problému chátrající památky v pondělí hlasovalo pětadvacet z třiatřiceti přítomných zastupitelů. Odmítli tím přednostní nabídku konkurzního správce Josefa Cupky rozprodávajícího majetek zkrachovalé firmy podnikatele Kamila Kolka, jenž městu Bredu nabízel za 55 milionů korun, i doplňující návrh radních, podle kterého město mohlo přednostní odkup odmítnout, vstoupit až do soutěže s ostatními investory a snažit se památku získat maximálně za desetinu ceny. 

Přednostní koupi za 55 milionů nedoporučovali ani radní, za památku, jejíž opravy si vyžádají další stamiliony, to je podle nich příliš.

Pro dům neměli využití

Šanci tak mají další zájemci. „Bredu začneme nabízet ostatním investorům. Město mělo možnost koupit si ji přímo, teď budou mít tuto možnost ostatní,“ naznačil další postup Cupka s tím, že následovat bude klasické výběrové řízení.

Secesní památku prodává za znalecký posudek, který činí zhruba 55 milionů. „Mám jednoznačný pokyn prodávat za znalecký posudek. Ta cena je minimální, je to zhruba 500 korun za metr,“ dodal.

Na nezájmu o koupi chátrajícího obchodního domu se v Opavě shodla koalice s velkou částí opozice.

„Chtěl bych upozornit na právní rizika. V souvislosti s Bredou se uskutečňovala více než dvanáct let řada soudů a nemáme přesné informace, jak byly ukončeny a zda došly až k nejvyšší instanci. Před rozhodnutím bychom měli mít celkovou právní analýzu,“ uvedl koaliční zastupitel Libor Witassek (Změna pro Opavu). Právě ten také navrhl odročení bodu.

„Je to lepší i pro Bredu samotnou. Pokud by ji město získalo do svého majetku, pak není vůbec jisté, kdy by bylo schopné do ní investovat. Navíc nemáme žádné konkrétní využití pro tento objekt,“ uvedla také Pavla Brady (Zelená pro Opavu). 

Kdysi největší obchodní dům je uzavřen

Připomněla v té souvislosti Slezanku, s níž si Opava neví rady už deset let, či Dukelská kasárna, pro jejichž historické budovy se rovněž marně hledá náplň.

Obchodní dům Breda měla Opava už od roku 1898, současná secesní budova však vznikla až přestavbou té původní v letech 1927 až 1928. Tehdejší majitel David Weinstein ji nechal postavit podle projektu vídeňského architekta Leopolda Bauera a šlo o největší obchodní dům v tehdejším Československu. V někdejším Ostravském kraji si toto prvenství Breda udržela až do 60. let minulého století.

Po válce opavský obchodní dům nesl názvy Průkopník, později Prior. V privatizaci jej v roce 1994 získal podnikatel Kamil Kolek. O deset let později Breda vyhořela a byla částečně opravena. Od roku 2013 je pro veřejnost zcela uzavřená.

Budoucnost vidím skepticky, říká podnikatel

Secesní obchodní dům získal v privatizaci a měl s ním velké plány. Jeho firma ale zkrachovala a památka se jako součást její konkurzní podstaty prodává. Podnikatel Kamil Kolek má od Bredy i přesto dál klíče, aby jí každého zájemce o koupi mohl provést. Zatím se nikdo nepřihlásil. 

Breda je už pět let zavřená. Dá se popsat, v jakém je teď stavu?
Rozhodně ne v takovém, že by měla spadnout. Je to ale stavba z roku 1928 a spousta konstrukčních prvků je původních. Poslední větší rekonstrukce se tam uskutečnila v 60. letech minulého století, a to šlo o přízemí a první patro. Celkovou opravou ale obchodní dům od svého vzniku neprošel. 

Mluví se o zatékání, spodní vodě, stamilionech na opravy.
Teče do střechy, skleněnou kopuli poškodil požár a je třeba ji opravit. Spodní vodu řešil už při stavbě Weinstein, druhý podzemní suterén leží níž než kanalizace města. Všechno jsou řešitelné věci, není to neopravitelný objekt. Náklady ale stovek milionů dosáhnou. Velkým problémem je také využití. Za celou dobu, co je informace o prodeji venku, jsem nezaznamenal zájemce o prohlídku. Ani ze strany města se tam nebyl nikdo podívat. 

V minulosti jste si nechal udělat studii na opravu Bredy. S čím počítala?
Breda nemůže být monofunkční, už když ji Weinstein nechal postavit, byla to zčásti fabrika. Ve spodních patrech se prodávalo, nahoře šili například uniformy. My jsme počítali v druhém podzemním podlaží s klubem, v suterénu, přízemí a prvním patře s obchody, nahoře s menšími byty a kancelářemi. Odhad byl 200 milionů, kdyby to dělalo víc firem, ne jeden dodavatel. 

Jak vidíte budoucnost Bredy?
Skepticky. Návratnost takové investice je tak pětadvacet let. Investor by musel mít silný vztah k Opavě, Breda je jejím symbolem. (žah) 

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Vyřazené tramvaje kupují lidé od ostravského dopravce i jako atrakci

Dopravní podnik Ostrava prodává vozy typu T3, které ve městě jezdí od roku 1965.

Dopravní podnik Ostrava nahrazuje staré tramvaje novými. Zatímco některé z vyřazených, například typ T2, musí rovnou do...

Majitelku domu vylekala v noci sova. Koukala na ni z proskleného krbu

Po záchraně sovy stihli hasiči pořídit fotografii. Pak už ji pustili na svobodu.

Ze šoku museli hasiči dostat majitelku rodinného domu okrajové části ostravské Poruby poté, co na ni nad ránem za...

Najdete na iDNES.cz