Krajské firmy na autodíly pociťují potíže evropských automobilek

  14:55aktualizováno  14:55
Výroba nižšího počtu automobilů v celé Evropské unii se projevuje i na objemu zakázek pro subdodavatele. Některé firmy v Moravskoslezském kraji zaznamenaly až o čtvrtinu nižší poptávku po svých výrobcích z oblasti automobilového průmyslu. Prozatím se jim daří hledat náhradní výrobní program.

Problémy některých automobilek se postupně přenášejí i na výrobce autodílů v regionu. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Další kolo boje o přežití mají před sebou firmy z kraje dodávající své výrobky automobilovému průmyslu.

"My jsme v posledních letech kvůli velkému nárůstu výroby výrazně navýšili rozlohu našeho areálu v Kopřivnici, počet našich zaměstnanců se prakticky zdvojnásobil. V současnosti se naše expanze podle všeho zpomalí," přibližuje dopady poklesu výroby automobilek na firmy v Moravskoslezském kraji personální ředitel kopřivnické společnosti Brose Petr Kulík.

"Objem zakázek v posledních měsících poněkud poklesl, a proto už nemůžeme nabírat nové zaměstnance jako doposud, budeme muset být opatrnější," dodal další důsledek vlivu poklesu zájmu o nákup nových automobilů na firmy, působící v Moravskoslezském kraji.

"Jde o dlouhotrvající problémy," vysvětluje majitel společnosti Brano a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček.

"Už v prosinci byly zakázky podstatně nižší, leden taky nestál za mnoho a ten trend pokračuje. Automobilový průmysl zpomaluje hlavně kvůli problémům v jihoevropských státech. Španělsko, Portugalsko, Itálie, Francie, Řecko, tam všude se kvůli finanční nejistotě snížil počet prodávaných vozů a průmysl na to reaguje," přidává důvody poklesu zájmu Pavel Juříček.

Obdobné poznatky o propadu zájmu o autodíly má i majitel opavské společnosti Ostroj Vladimír Trochta. "V posledních měsících jsme zaznamenali propad poptávky po výrobcích z automobilového průmyslu. Naštěstí nejsou zakázky pro tento sektor pro naši firmu stěžejní produkcí a daří se nám tyto výpadky nahrazovat zakázkami pro jiné odběratele," dodal Vladimír Trochta.

Firmy vyrábějí nové produkty

Podobně se daří nahrazovat úbytek zakázek také společnosti Brano. "Máme projekty pro Volkswagen, které dlouhodobě rostou, díky těmto zakázkám se nám daří nahrazovat současný výpadek objednávek od jiných zákazníků," vysvětluje šéf Brana.

"Ve druhém pololetí loňského roku se nám podařilo rozjet například výrobu zámků a sedaček pro automobilky. Měsíčně se nám stále daří držet zakázky ve výši okolo 310 milionů korun, takže nás propad výroby zatím neohrozil," dodal Pavel Juříček.

Hledáním nových trhů se snaží nahradit možný výpadek ve výrobě také manažeři dceřiné firmy společnosti ArcelorMittal Ostrava, ArcelorMittal Tubular Products z Karviné.

"V poslední době došlo k poklesu objemu nasmlouvaných projektů ze sféry automobilového průmyslu o zhruba dvacet procent," přibližuje rozsah propadu zájmu automobilek mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

I podle ní jsou příčinou poklesu hlavně problémy na jihu Evropy. Vzhledem ke krizi je snížená poptávka po nových vozech, především francouzských a italských automobilek.

"Vzhledem k celkové situaci na trzích celé Evropy předpokládáme, že stagnace hned tak nepoleví. Nám se podařilo nahradit propad těchto zakázek díky orientaci na nové trhy - například v Rusku - a dodáváme výrobky i do oblastí mimo automobilový sektor," dodala mluvčí.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Důchodkyni smetlo na přechodu v Ostravě auto, střet nepřežila

Osobní auto porazilo starší ženu a malého chlapce na přechodu pro chodce.

Pětasedmdesátiletou ženu smetlo v sobotu po poledni auto, když v Ostravě-Zábřehu přecházela po přechodu. „Při střetu...

Pozor na rýži i obřad čelem ke slunci, varuje fotograf budoucí novomanžele

Špatné postavení svatební slavobrány může podle Mžika novomanželům pokazit...

Svatební fotograf Rostislav Mžik z Karviné hovoří otevřeně o lásce ke své profesi a zároveň o kiksech, kterých se...

Najdete na iDNES.cz