Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vysoký tlak je třeba léčit. Může totiž poškodit cévy i mozek, řekla lékařka

  • 8
Hypertenze je jedna z nejčastějších kardiovaskulárních chorob, která může při zanedbání léčby skončit smrtí. „Vysoký krevní tlak totiž ovlivňuje funkci srdce, může poškodit cévy, ledviny, mozek a považuje se za hlavní rizikový faktor mrtvice nebo infarktu,“ varovala v on-line rozhovoru lékařka Petra Vysočanová.

Zároveň dodala, že pokud je vysoký krevní tlak léčený a dobře kontrolovaný, je nežádoucí vliv na další orgány minimální.

Kromě léků je potřeba u lidí s hypertenzí změnit i životní styl. „Jíst zdravě, omezit solení, pravidelně se hýbat, zhubnout a také se snažit nestresovat,“ poradila čtenářům lékařka, která ale připustila, že velkou roli hraje v případě hypertenze i genetika. 

Odpovědi kardioložky Petry Vysočanové najdete zde

Podle lékařských statistik v České republice trápí vysoký krevní tlak zhruba čtyřicet procent lidí ve věku 25 až 64 let a asi čtvrtina z nich o své nemoci ani neví. Proto se odborníci snaží každý rok 17. května, tedy na Světový den hypertenze, upozornit na vážné zdravotní komplikace, které vysoký krevní tlak provázejí.

Na následky nemocí oběhové soustavy totiž každý rok zemře podle údajů ÚZIS okolo 50 tisíc lidí, což tvoří přibližně polovinu všech úmrtí u nás.

O lékařce

MUDr. Petra Vysočanová

MUDr. Petra Vysočanová je absolventkou brněnské lékařské fakulty a od roku 1995 pracuje na Interní kardiologické klinice FN Brno. Ve své praxi kombinuje práci na ambulanci a na lůžkovém oddělení, kde pečuje o akutní kardiologické pacienty. Dále je vedoucí lékařkou ambulance pro léčbu hypertenze, kde se již déle než 15 let specializuje na léčbu komplikovaných pacientů s vysokým krevním tlakem a na léčbu vysokého krevního tlaku v těhotenství.

„Hypertenze není zdravotním problémem pouze seniorů, jak si lidé často chybně myslí, objevuje se ve všech věkových kategoriích, a to i u jinak zdravých jedinců. Největší hrozbou je to, že až čtvrtina postižených o svém zvýšeném krevním tlaku neví, a proto se neléčí,“ říká kardioložka Petra Vysočanová z FN Brno.

Tlak se s věkem zvyšuje

Normální hodnota krevního tlaku u dospělého člověka by měla být 120/80. Krevní tlak se zvyšuje s věkem, narůstá především u mužů nad 45 let, více u kuřáků a osob s nadváhou. Za vysoký krevní tlak se považují opakovaně naměřené hodnoty od 140/90 a výše.

Nebezpečí vysokého krevního tlaku je hlavně v tom, že nemocný bývá v počátku bez obtíží a nemusí o své nemoci vědět. Proto se včas neléčí a onemocnění se dále rozvíjí. Vysoký krevní tlak postupně poškozuje stěny tepen, do nich se pak usazují krevní tuky (cholesterol). Ucpání cév pak může vést k infarktu a mrtvici. Negativně působí i na funkci ledvin a další orgány.

Počátečními projevy hypertenze může být bolest hlavy, únava, porucha spánku. Obtíže se zhorší nebo se většinou prvně objeví až s pokročilým stavem nemoci, kde ale již v jeho důsledku vzniká různé poškození některých orgánů.