Deset let u kávy, teď hraní na ulici. Brunetka křižuje Evropou jako busker

  12:19aktualizováno  12:19
Je to příběh o cestě od kávy k muzicírování po Evropě. V Olomouci Tereza Tothová stála u zrodu několika kaváren, pak ale vyrazila do světa s kytarou a uměleckým jménem Terez Wrau. Léta strávená v několika kavárnách naráz vystřídaly ulice měst ve Skotsku, Anglii anebo Francii. Životní cesta jednatřicetileté brunetky se prostě klikatí.

Pokud patříte k pravidelným návštěvníkům olomouckých kaváren, možná drobnou brunetku právě odtud znáte. Po deseti letech však opustila profesi baristky a vrátila se k hudbě. Poslední čtyři měsíce okusila život pouliční umělkyně v několika evropských městech, těsně před svátky se pak vrátila do Olomouce a dokončuje první album.

„Olomouc je srdeční záležitost. Jsou tu mí nejbližší přátelé, je to město výjimečné kompaktností a komunitním způsobem života. Všichni se tu znají, je radost vyjít si na vánoční nákupy a potkat v centru všechny v oblíbené kavárně či na ulici. Olomouc je místo, kde se lidé potkávají. Město, které žije srdcem,“ srovnává Tothová s francouzským Nice, anglickým Yorkem či Edinburghem a Glasgow ve Skotsku, jež při hraní procestovala.

S Olomoucí přitom byla dřív pevně svázaná, konkrétně s místní kávovou scénou, do níž začala pronikat během studií. Jako baristka pracovala deset let, například v podnicích Jazz Fresh Café či Naše Café.

Jenže se dostavily obavy z vyhoření. A její život se tak začal naplno stáčet k muzice. Blízko k ní měla vždy, od pěti let zpívá a hraje na housle, ve třinácti přidala kytaru.

„Vše spělo k tomu, že se tady pro mě kávové cesty uzavřely. Otevřely se mi ale velké možnosti v hudbě. Bylo třeba vydělat na album, a tak jsem nakonec překonala obavy z neznáma. Začalo neuvěřitelné dobrodružství,“ vypráví.

Dostala se do komunity buskerů – tedy umělců, kteří cestují po světě a živí se pouličním hraním.

„Potkala jsem tu spoustu talentovaných lidí, kteří vydělávají úžasné peníze, jelikož jsou špičkoví profesionálové anebo mají jednoduše srdce na správném místě a jejich energie funguje na lidi velmi přitažlivě,“ usmívá se muzikantka.

O lukrativní místa se v ulicích mezi muzikanty tvrdě soupeří

Před publikum se Terez Wrau postavila s kytarou, pokaždé s sebou na rudlu vezla také ozvučení a další výbavu. Dohromady přes padesát kilo.

„Hraní na ulici není jen romantika a skvělé zážitky. O nejlepší místa se mezi buskery, navzdory četným přátelstvím, tvrdě soupeří. Abych mohla stát tam, kudy chodí nejvíce lidí, musela jsem vstávat o půl páté ráno. I přes zimu, únavu či nachlazení,“ líčí umělkyně.

Při návratu k hudbě jí pomohl i přítel Matthew Lennox, kanadský kytarista a perkusivní umělec, jenž cestuje a hraje na ulici už několik let. A také olomoucký muzikant Robin Lefner, s nímž nyní dokončuje album se starými keltskými a skandinávskými písněmi i její vlastní tvorbou.

„Sbírám písně z celého světa, zpívám ve třinácti jazycích – keltské, skandinávské i slovanské písně,“ popisuje Tothová, která vystupuje pod uměleckým jménem Terez Wrau. „Kdysi z legrace mi kamarádka napsala na botu slůvko Wrau. Už mi to zůstalo. Takhle vidí moji energii, nespoutanou a odvážnou,“ říká.

Tereza Tothová stála v Olomouci u zrodu několika kaváren, pak jako buskerka...

Terez Wrau při hraní v Yorku v Anglii

Své posluchače si v zahraničí našla. V Anglii dokonce dostala několik nabídek na koncerty. „A čeká mě také interview v rádiu v Manchesteru, chtějí propagovat moji hudbu,“ dodává.

Má-li ze zážitků z cest vybrat nejsilnější, vybaví si francouzské Nice. Lidé jsou tam stále zasaženi tragédií z letošního července, kdy terorista nákladním autem vjel do davu lidí oslavujících státní svátek a desítky jich zabil.

„Ovšem v dnešní době, kdy převládá panika a strach z lidí, byl pro mě nejsilnější a nejcennější moment, kdy jsem v Nice hrála na náměstí. Kolem mě neustále rostl hlouček lidí, tiše poslouchali staré melodie v polozapomenutých jazycích. Stáli tu příslušníci všech možných národností a náboženství, spojovala nás hudba. Všichni jsme se na sebe usmívali,“ vybavuje si Tothová.

V Česku plánuje strávit dva až tři měsíce. Na jaře pravděpodobně vyrazí do Kanady, znovu ji láká Francie a na léto Skotsko a Irsko. „Vzhledem k tomu, že už bude vydané i naše album, chystáme se na festivaly a hraní venku. Toho všeho je nyní součástí spousta lidí, za jejich pomoc jsem jim vděčná,“ uzavírá muzikantka.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

Najdete na iDNES.cz