Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let vězení, přichází v doprovodu eskorty k jednací síni olomouckého krajského soudu. (17. července 2018) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Byl jsem v šoku, říká obžalovaný k vraždě policisty při fingovaném oběšení

  • 15
Krajský soud v Olomouci začal projednávat vraždu policisty, která se stala v únoru roku 2015. Muž byl nalezen oběšený na okraji Olomouce a nejprve se zdálo, že spáchal sebevraždu. Detektivové ale zjistili, že to byla vražda. V případu jsou obžalovaní Česlav Hurina a Rudolf Bajtek.

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let vězení, před soudem vypovídat odmítl.

Kolega zemřelého policisty Rudolf Bajtek čelí obžalobě z neposkytnutí pomoci. Před soudem potvrdil, že to měla být předem domluvená fingovaná sebevražda. Hurina však podle něj nakonec nechal poškozeného na laně viset.

Kauza se dotýká vazeb zemřelého policisty s Česlavem Hurinou, jeho údajným informátorem, na což policista nakonec podle žalobce doplatil. Hurina podle Bajtka dodával poškozenému informace z podsvětí, díky kterým měl policista úspěchy v práci.

Policista se nakonec dostal sám do hledáčku Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to kvůli společným podezřelým aktivitám s Hurinou.

Poškozený souhlasil s fingovanou sebevraždou

„Pro Hurinu to vzhledem k jejich předchozím společným protiprávním aktivitám představovalo ohrožení, že se sám ocitne v hledáčku orgánů činných v trestním řízení, a proto dospěl k rozhodnutí, že jmenovaného policistu usmrtí,“ uvedl žalobce Jakub Grmela.

Spolu s Hurinou je obžalovaný bývalý policista Rudolf Bajtek (v bílé košili). Podle spisu poškozenému neposkytl pomoc.

Původně podle něj začali plánovat útěk, nakonec Hurina podle obžaloby přišel s nápadem předstírané sebevraždy na mostě v Černovíře s tím, že se pak policista dostane na psychiatrii.

„Muž přitom důvěřoval Česlavu Hurinovi a v domnění, že bezprostředně po zavěšení dojde k přeříznutí lana a k jeho okamžité záchraně, s provedením předstírané sebevraždy souhlasil,“ uvedl Grmela. 

Hurina však policistu nechal podle obžaloby na laně viset a utekl. Bajtek se poté šel po kolegovi podívat, visícímu muži ale podle obžaloby neposkytl pomoc a s Hurinou následně odjel.

Mezitím policisté po svém kolegovi vyhlásili pátrání, s žádostí o pomoc se tehdy obrátili i na veřejnost. O den později, 3. února, pátrání odvolala. Pohřešovaného kolegu policisté objevili v olomoucké části Černovír oběšeného na laně.

Měl jsem ho odřezat já, ale nesouhlasil jsem s tím, řekl Bajtek

Hurina dnes před soudem odmítl vypovídat, Bajtek však tvrzení obžaloby potvrdil. V den, kdy policistu všichni hledali, jej prý potkal v hospodě v Žeravicích u Přerova. „Řekl mi, že do práce už nenastoupí, že nechce být zatčený,“ popsal Bajtek.

Po původním plánu ohledně útěku padl podle něj nápad s fingovanou sebevraždou.

„Měl jsem ho odřezat já, ale nesouhlasil jsem s tím. Nevěřil jsem tomu, že by se něco takového mohlo stát, že by to mohli udělat. Po deseti až patnácti minutách přišel Hurina s tím, že se to posralo a že si to hodil,“ popsal Bajtek.

Vypověděl, že vyběhl k mostu a začal na kolegu volat. Na zábradlí pak spatřil provaz a napjaté lano. „Neslyšel jsem žádný zvuk, v tom přijel Hurina a začal řvát, ať sednu do auta. Byl jsem v šoku. Sedl jsem do auta a odjeli jsme,“ doplnil Bajtek.

Vyšetřování trvalo tři roky

Případ kriminalisté na samém počátku prověřovali jako sebevraždu, vyšetřování se poté ujali detektivové z olomoucké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu a začali odkrývat podezřelé okolnosti. Nakonec dospěli k závěru, že za smrtí poškozeného stojí právě Hurina. Zločin se detektivům podařilo objasnit téměř po třech letech.

Soud má projednávání kauzy naplánováno na celý týden, kdy budou postupně vypovídat svědci. V pátek by měli vypovídat prostřednictvím videokonference i odsouzení z heřmanické věznice. Rozsudek však tento týden nepadne.