Před Moravských divadlem v Olomouci | foto: Ondřej Zuntych, MF DNES

V Olomouci plánují sloučit filharmonii a divadlo, projekt čelí kritice

  • 4
Mohlo by se tomu s nadsázkou říkat Filhadlo. Nebo Divadlonie. Z Moravského divadla a Moravské filharmonie v Olomouci by se mělo stát jedno těleso se dvěma orchestry, první v Česku. Navrhuje to analýza, kterou si nechala zpracovat radnice jakožto zřizovatel obou kulturních domů.

Spojení obou profesionálních scén má podle představitelů města ušetřit miliony. Odbory jsou ovšem proti.

Posvětit tento postup může už brzy zastupitelstvo. Zaměstnanci mají strach z doporučeného zhruba desetiprocentního snížení počtu lidí, na rozdíl od města nevěří ve zvýšení kulturní úrovně.

Zhodnocení plánu zadalo vedení Olomouce v červnu s termínem do konce roku, výsledek zveřejnila radnice nedávno.

„Analýza doporučuje postupovat dle varianty nazvané SOO, která by znamenala jeden právní subjekt a dva orchestry, které budou schopny zajistit dvě paralelní představení. Kulturní nabídka je v tomto modelu rozšířena, v případě rozvojové varianty výrazně,“ přiblížil náměstek primátora pro kulturu Viktor Tichák.

Radnice chce vyřešit dlouhodobě napjatou ekonomickou situaci. „Olomouc má nejvyšší výdaje na kulturu v rámci podobně velkých krajských měst. Jako jediné zřizuje a financuje třísouborové divadlo i profesionální filharmonii,“ uvedla společnost Economic Impact Art, která dokument zpracovala.

Mínus 32 pracovníků

Příspěvek z městské pokladny vychází v návrhu při vyrovnaném rozpočtu na 198 milionů korun. Letos byly výdaje pro divadlo a filharmonii dohromady 212 milionů. Návrh také počítá s propuštěním 32 uměleckých i administrativních pracovníků.

Zmíněná rozvojová varianta (označená SOO+) avizuje propuštění 26 lidí a snížení městského příspěvku na 201 milionů korun. Výrazně má narůst soběstačnost, počet představení, návštěvnost by měla stoupnout o třicet procent na zhruba 155 tisíc diváků ročně.

Odbory ale analýza nepřesvědčila. „Stále máme spoustu otázek a zdá se nám, že proces není přesně a dobře připraven a nastaven. Z našeho pohledu z analýzy žádná konkrétní doporučení nevyplývají,“ řekl mluvčí odborové organizace při MFO Jakub Látal.

Při postupné a citlivé transformaci lze podle zpracovatele očekávat snížení celkových nákladů zhruba po čtyřech letech od zahájení procesu sloučení, tedy přibližně v roce 2028. Nová instituce by měla vzniknout na začátku roku 2025.

Kritici sepsali i petici

Na proces má dohlížet manažer sloučení. „Samozřejmě nikdo zatím neví, kdo by to měl být, a hlavně takový manažer by si to potom mohl teoreticky udělat podle svého uvážení, což není šťastné. Analýza obsahuje redukci pracovních míst, je to kolem třiceti lidí, ale není v ní žádný klíč, jak se ti lidé budou vybírat. Jako naivní a nereálné se mi jeví, jestliže jsou aktuálně instituce oholené v nákladech na kost, s méně lidmi asi nebudeme dělat více věcí s většími výdělky,“ domnívá se Látal.

Kriticky se vyjádřil i ředitel filharmonie Jonáš Harman. V analýze mu chybí kvalitativní hledisko a upozorňuje také mimo jiné na v Česku dosud neuskutečněný model se dvěma orchestry.

„Vydáváme se směrem, kdy na Moravskou filharmonii pohlížíme pouze jako na číslo, na instituci, která má sto zaměstnanců, vloni v prvním pocovidovém roce ji jen na vlastních koncertech včetně festivalů navštívilo téměř 15 tisíc návštěvníků a toto číslo v roce 2023 roste, výrazně převyšuje další filharmonie v počtu hudebních nahrávek a tak dále,“ uvedl Harman.

Podle Moravského divadla analýza potvrdila, že jde o jedno z nejchudších třísouborových divadel v Česku. Jeho vedení věří, že výsledkem zasedání zastupitelstva 15. prosince bude shoda mezi uměleckou obcí, městskou koalicí a opozicí a Olomouckým krajem.

O výraznější roli hejtmanství se nyní diskutuje. „Doufáme, že výsledky dalších jednání budou v největší možné míře zohledňovat i sociální rozměr konečného rozhodnutí,“ sdělila mluvčí divadla Pavlína Dočkalová.

Chystaná fúze vyvolala nesouhlas v části kulturní obce. Vznikla například petice s více než tisíci podpisy a Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů České republiky také v Olomouci uspořádala v říjnu k problematice diskusi.

Náměstek Tichák připomněl, že ředitelé obou příspěvkových organizací radním potvrdili, že zachování současného stavu je dále neudržitelné.

„Už několik volebních období stáli ředitelé každoročně před obhajováním rozpočtu a samotné existence institucí. Nejistota, která z tohoto plynula i dovnitř zmíněných institucí, samozřejmě není žádoucí ani pro jejich zaměstnance, ani pro vedení města. Cílem celé debaty je také dát všem pracovníkům jasnou perspektivu a vyvést je z dlouhodobé nejistoty,“ řekl Tichák.

26. září 2015