Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Lidé z Loštic jsou proti firemnímu parkovišti, radnice obavy mírní

  10:21
Obyvatelé sídliště Sokolská v Lošticích protestují proti plánované stavbě parkoviště pro strojírenskou firmu ZLKL. Přestože by jeho část mohli také využívat, převládají u nich obavy ze zhoršení životního prostředí i bezpečnosti u domů a dětského hřiště. Radnice občany uklidňuje, že nic takového nehrozí.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lidem se nelíbí nejen stavba parkoviště, ale také přístupové cesty, která má protnout celé sídliště. Zaslali kvůli tomu protest na stavební úřad i na radnici. Podpis připojilo přes třicet rodin, tedy zhruba 80 procent obyvatel sídliště.

„Nesouhlasíme s vydáním územního souhlasu na stavbu parkoviště a příjezdové komunikace. Projekt je v rozporu s územním plánem města. Z tohoto důvodu zde není možné budovat parkoviště a přístupové komunikace pro průmyslový podnik,“ argumentují lidé v dopise. Jednotlivě se nechtějí k celé věci vyjadřovat.

Za pravdu jim dává i opoziční zastupitel Ctirad Lolek (Starostové a nezávislí), který rozhodnutí radních rovněž kritizuje.

„Podnikatelskou aktivitu soukromé firmy bych chápal, má snahu zlepšit podmínky pro svoje podnikání. Ale jsem rozhořčen, jak arogantně se vůči svým občanům chová současné vedení města,“ uvedl Lolek.

Podle něj radní svým souhlasem s výstavbou parkoviště a přístupové komunikace rozhodli proti již schválenému územnímu plánu, který je závazným dokumentem pro každou obec a město.

„Tady je možné budovat jen infrastrukturu potřebnou pro život obyvatel. Takže by tu mohlo být veřejné parkoviště, nikoli firemní,“ podotkl Lolek.

Vedení města: Místní si polepší

Starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová (SNK Občané pro Loštice) však protesty mírní, podle ní se občané nemají čeho obávat.

„Naopak. Firma garantuje, že deset míst z padesáti, která mají na parkovišti vzniknout, bude pro místní. Navíc i ta ostatní budou moci lidé využívat mimo pracovní dobu a o víkendech. Teď na Sokolské parkovací plochy chybí, lidé parkují na trávě, a pokud je mokro, terén je rozježděný a všude bláto,“ uvedla starostka.

Vysvětlení nabízí i co se týče vzniku nové přístupové cesty. Tu stávající, která vede po okraji sídliště, město původně zavrhlo, protože ústí poblíž dětského hřiště a její prodloužení k chystanému parkovišti a provoz na ní by ohrožoval děti.

„Nechtěli jsme, aby auta jezdila kolem hřiště, proto jsme zvolili variantu úplně nové komunikace vedoucí sídlištěm,“ uvedla starostka.

Obyvatelé sídliště nechtějí parkoviště ani novou cestu

Lidem se však nelíbí ani jedno. Jsou proti stavbě nové cesty i proti tomu, aby auta jezdící do firmy využívala tu původní.

Radnice proto nyní přišla ještě s jedním návrhem - hřiště by se přesunulo dál do zeleně a stávající cestu vedoucí po okraji sídliště by tak bylo možné využít.

„Navíc místo hřiště by vznikla parkovací plocha pro dalších osm až deset aut. Tato varianta se nám jeví jako schůdná,“ říká Seifertová.

Loštická firma ZLKL parkoviště podle svého jednatele Ladislava Brázdila potřebuje.

„Pomohlo by řešit situaci na Sokolské i na nedaleké Moravičanské ulici, kde nyní parkují naši zaměstnanci a situace s parkováním je tam neúnosná. Myslím, že uvolnit deset stání z padesáti pro místní a další místa nabídnout k využití mimo pracovní dobu je dobrá nabídka,“ je přesvědčený Brázdil.

Firemní parkoviště lidem pomůže, říká starostka

Podle něj v současné době řada obyvatel sídliště stejně odstavuje svá auta na firemním pozemku. Firma souhlasí i s využitím stávající komunikace.

„Plánujeme rovněž oddělení parkoviště od zástavby zelení. Chceme zkrátka udělat maximum pro to, abychom lidi ze Sokolské nijak neobtěžovali,“ dodal Brázdil.

Podle stávajícího územního plánu by muselo být parkoviště celé veřejné bez omezení. Pak by ale pro firmu, která je chce vybudovat na svém pozemku, ztrácelo význam.

„Tato věc je řešitelná například zpoplatněním pro auta těch, kteří ve firmě nepracují nebo tam nepřijíždějí obchodně. Teď je ale hlavní přesvědčit místní, že parkoviště pro ZLKL jim nijak neublíží, ale naopak pomůže,“ uzavřela loštická starostka.

  • Nejčtenější

Neotevřel stavidlo a udělal v obci paseku za 14 milionů, zjistila policie

Policie ukončila vyšetřování zaplavení části Brodku u Přerova v roce 2020, kde rozvodněná řeka způsobila škody za téměř...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, chystá se jeho odchyt

Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po pastilkách dostala kanára. Co v nich bylo, že mě uspaly? smála se Muchová

Díky přesvědčivému zisku první sady mířila za poklidným postupem. Jenže ouha, Karolína Muchová ve druhém dějství tvrdě...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Senior zůstal uvězněný v hořícím domě, policisté ho našli po hmatu

Devadesátiletého muže vytáhli z hořícího domu policisté na Přerovsku. Plameny v noci uchvátily pokoj v prvním patře...

Obcím z Jesenicka dodává sílu při jednání s úřady, sdružení funguje 30 let

Třicet let slaví Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ). V republice jde o ojedinělý spolek, který sdružuje všechny obce...

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Na zápis do školek chodí i dvouleté děti, rodiče hlásí potomky na víc míst

Dostat dítě do mateřské školky je v některých městech v Olomouckém kraji složité. Někde jsou problémem nedostatečné...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....