Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Spory o glyfosáty v Prostějově sílí, technické služby viní odpůrce ze lží

  12:23
Spor o používání jedovatých glyfosátů v Prostějově, kam patří například i přípravek Roundup, přešel do nové fáze. Technické služby, společnost FCC z nadnárodního gigantu FCC Group, v prohlášení zveřejněném na oficiálních webových stránkách města nařkla autory petice proti používání glyfosátů z manipulací a lží.

Odpůrci používání glyfosátů zdokumentovali například použití herbicidu Roundup obsahujícího tyto látky u dětského hřiště (duben 2020). | foto: Jana Jílková

„Na sociálních sítích i v médiích se objevila celá řada zavádějících, a dokonce zcela lživých informací týkajících se používání glyfosátů pro likvidaci zeleně v Prostějově. Některé nepřesné interpretace tedy uvádíme na pravou míru,“ stojí v textu podepsaném pouze zkratkou FCC.

Kromě řady informací, jak chce společnost při používání jedovatých glyfosátů postupovat, však uvádí jediný konkrétní případ.

„Závěrem uvádíme, že iniciátoři petice nemanipulují pouze s fakty, ale například i s fotografiemi. Snímek z října 2019 s plochou vypálenou Tartanem na Sídlišti svobody je sice autentický, nicméně autoři petice již nezmiňují, že užití Tartanu nebylo samoúčelné, ale aplikace byla provedena z důvodu plánovaného výsevu květnaté louky. Ostatně snímky stejné plochy z letošního roku hovoří za vše,“ prohlašuje FCC a dokládá to snímky rozkvetlé louky.

Autoři petice prohlášení společnosti FCC odmítají. Například postřik na Sídliště svobody, po kterém na trávě zůstal mohutný spálený kruh trávy, kritizovali především z toho důvodu, že FCC použila jedovatý herbicid poblíž školy přímo v místech, kde si hrají děti a kam chodí třeba labutě z blízkého potoka.

„Situaci kolem postřiků sledujeme již přes rok. Velmi pečlivě zaznamenáváme všechny podněty a poslední dobou nám jich chodí čím dál více. Všechny informace máme podložené a na všech místech, která jsou na našich fotografiích, jsem byla osobně,“ odmítla obvinění jedna z autorek petice Jana Jílková.

Herbicid v dětském pískovišti

V minulosti se jí tak podařilo zadokumentovat případy, kdy jedovaté postřiky nebyly předem ohlášené, ačkoli to FCC i radnice slibovaly.

Jílková má například k dispozici fotografie vypálených pruhů trávy v těsné blízkosti dětského hřiště na sídlišti Hloučela v ulici Jana Zrzavého, snímky z dalšího sídliště, kdy pracovník FCC hubí herbicidem plevel hned vedle dětských prolézaček a pískoviště, nebo fotky postřiků u mateřské školy.

„V jednom případě pán aplikoval Roundup opravdu přímo do dětského pískoviště. Na poslední incident u mateřské školky máme dva svědky,“ odmítá tvrzení FCC Jílková.

Celkem třikrát žádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím radnici o vysvětlení. V odpovědích, které dostala, bylo několikrát uvedeno, že v popsaných případech „selhal lidský faktor“ a tyto odpovědi lze najít na stránkách města.

„Prohlášení společnosti FCC proto vnímáme jako zoufalou snahu očistit se od pochybení, na která celou dobu upozorňujeme,“ míní Jílková.

FCC v prohlášení opět slibuje, že termíny postřiků bude dopředu zveřejňovat a že všechna místa budou označena kromě lokalit, kde to technicky není možné, jako jsou třeba komunikace.

„Ve vybraných lokalitách se využívá alternativní způsob ošetření horkou párou. V současné době nejsou žádné chemické postřiky aplikovány u mateřských, případně základních škol nebo na dětská hřiště, či dokonce přímo do pískoviště,“ dušuje se prostějovská společnost.

Například v Jeseníku se bez glyfosátů obejdou

Odpor proti používání glyfosátů vyvolala v Prostějově série otrav psů z minulého roku. Vznikla petice, radnice herbicidy na čas stopla, ale pak se k nim zase vrátila, protože ostatní způsoby ničení plevele jsou podle ní drahé. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označila látky na bázi glyfosátů za pravděpodobně karcinogenní.

Ve městě nyní vznikla nová petice za zákaz chemických postřiků v ulicích. Lze ji podepsat v ambulancích veterinářů nebo ve zverimexech.

K úplnému zákazu přípravků Roundup, Touchdown a Bofix přistoupila například radnice v Jeseníku. Používá horkou páru nebo zametací stroj s ocelovými kartáči.

„Vyžaduje to častější zásahy, což je finančně náročnější, přesto neuvažujeme o návratu k původnímu způsobu. Ekonomické hledisko není jediným faktorem a ekologicky šetrný přístup k životnímu prostředí, ve kterém žijeme, podle našeho názoru převládá. Je to hlavně o vůli a rozhodnutí,“ vysvětlila vedoucí oddělení majetku na radnici v Jeseníku Monika Nepejchalová.

  • Nejčtenější

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

Hanou ucpaly kolony aut, která objíždějí dálnici popraskanou vedrem

Obousměrně uzavřená dálnice D35 u Přáslavic, kde v sobotu v důsledku vedra praskla vozovka a havarovalo několik aut,...

Kamion se otáčel v zatáčce u sjezdu k zavřené D35, způsobil smrt motorkáře

Zničená D35 u Olomouce a zhuštěný provoz na objízdných trasách vedly i k tragické nehodě. V neděli v podvečer se v...

Virtuální realita, roboti či drony. Průmyslovky přechází na moderní trendy

Seznamování s robotikou, programování robotů či CNC strojů, kreslení ve 3D nebo třeba praktické využívání 5G sítí. To...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...