V ulicích Prostějova byl plevel opět likvidován herbicidem Roundup, a to i u...

V ulicích Prostějova byl plevel opět likvidován herbicidem Roundup, a to i u dětského hřiště. (duben 2020) | foto: Jana Jílková

Prostějov opět stříká plevel glyfosátem a místa neznačí, lidé se zlobí

  • 9
Postřiky plevele jedovatým herbicidem Roundup vzbudily v Prostějově další protesty. Radnice jeho použití dopředu nehlásila, ačkoliv to dříve po protestech lidí slíbila. Postřiky navíc provedla i v těsné blízkosti dětského hřiště.

Před pár dny se na sídlišti Hloučela v Prostějově objevil pracovník místních technických služeb s kanystrem na zádech. Prováděl postřiky proti plevelu, mimo jiné i v těsné blízkosti laviček a dětských prolézaček. Den předtím operoval na největším prostějovském sídlišti Svobody a o den později i v přilehlých ulicích.

Podle svědků ve všech případech používal jedovatý herbicid Roundup, látku na bázi glyfosátu, kterou Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny před časem označila za pravděpodobně karcinogenní.

Po loňské zkušenosti, kdy se ve městě okolo postřiků strhla bouře nevole, protože se kvůli nim otrávilo několik psů, se tak letos situace opakuje. Obyvatelé města, kteří proti používání glyfosátů podepsali petici, zuří.

„Ve dvou případech pán bral i dětská hřiště na sídlišti Hloučela. Cedule, která na postřik upozorňovala, tam byla pouze několik desítek minut, poté ji pán přemístil jinam. Smutné je, že pár minut po aplikaci se ještě po mokrém chodníku procházelo několik pejskařů. Stříkají se opět plochy s téměř nulovou mírou zaplevelení,“ zlobí se jedna z autorek petice Jana Jílková.

Podle odpůrců město ohrožuje nic netušící lidi i zvířata

K dispozici má dokonce fotografie kanystru s přípravkem Roundup Biaktiv, u kterého přímo v pokynech pro použití stojí: „Nevpouštějte domácí zvířata na ošetřenou plochu po dobu 10 až 14 dní, dokud zelená hmota nezačne odumírat.“

Jílková podle svých slov ani nechce pomyslet na to, kdyby na postříkanou plochu vběhly malé děti a hrály si na trávě.

„Není mi jasné, jakým způsobem chce město zajistit, aby tam nikdo dva týdny nechodil, když cedule zmizí a nikdo netuší, že plocha byla ošetřena,“ rozčiluje se.

Počínání radnice a technických služeb vzbudilo stejně jako loni velkou nevoli také na sociálních sítích.

„Kdy konečně začnete používat alternativní způsoby likvidace plevele, které neohrožují zdraví lidí a zvířat? Glyfosát je od března 2015 mezi pravděpodobnými karcinogeny. To si nevážíte zdraví občanů?“ odsoudil postup města například Filip Pecha.

Používá se i alternativní způsob

Magistrát se hájí tím, že používá výhradně schválené přípravky. „Město avizuje na základě oznámení společnosti FCC použití herbicidu pouze v keřových záhonech a na travnatých plochách. Nezveřejňujeme informace o likvidacích plevele ve spárách na komunikacích, které běží skoro každý den v návaznosti na čištění ulic, jež bylo zahájeno minulý týden,“ sdělil náměstek primátora Jiří Pospíšil.

V tomto případě podle něho proškolený zaměstnanec používá trychtýřový nástavec, který zamezuje rozptýlení chemické látky do okolí.

„Minulý rok společnost FCC Prostějov pořídila horkovodní vysokotlakou vapku jako alternativní způsob likvidace plevele. Likvidace se tedy provádí oběma způsoby podle průjezdnosti techniky. Se společností FCC budeme hledat také další alternativní možnosti likvidace plevele,“ slíbil Pospíšil.

Autoři petice proti používání herbicidů v Prostějově, kterou loni podepsalo přes osm set lidí, již oznámili, že na letošek chystají novou petici. Podporu našli také u místní opozice. Pro návrh, aby bylo používání glyfosátů ve městě zakázáno, však hlasovalo pouze osm zastupitelů.

„Předložíme nový návrh. Alternativní možnosti ošetřování zeleně jsou sice dražší a časově náročnější, ale odmítám, aby se hazardovalo se zdravím lidí a zvířat. Existují důležitější hodnoty než peníze,“ prohlásil prostějovský opoziční zastupitel Martin Hájek.