Přerované se loučili se zachráncem Meopty, pietu dokreslila vyznamenání

  18:03aktualizováno  18:03
Lidé v Přerově vzdali hold velké osobnosti, která si získala přezdívku „přerovský Baťa“. V městském domě se konalo veřejné rozloučení s válečným veteránem a majitelem podniku Meopta Paulem Rausnitzem, který před měsícem zemřel ve věku 90 let.

Akci s civilními i vojenskými poctami zahájil ve dvě hodiny odpoledne vojenský trubač. Rausnitz totiž za druhé světové války už ve čtrnácti letech navlékl uniformu zahraniční československé jednotky.

Pietu doprovodil hudbou Přerovský komorní orchestr, mezi pozvanými řečníky byl například současný primátor Petr Měřínský i jeho předchůdce Vladimír Puchalský, generální ředitel Meopty Vítězslav Moťka, zástupce ředitele krajského vojenského velitelství v Olomouci Eduard Trtílek či Jiří Kubala z přerovského spolku letců.

Fotogalerie

Rodinu pak zastupovali synovec Gerald Rausnitz, manželka Marie Vlašicová, prasynovec David Rausnitz a bratranec Steve Israeler. Zazněla také česká hymna.

„Paul Rausnitz je pro mne navždy neobyčejný člověk, vlastenec a Přerovan. Jeho způsob přemýšlení a komunikace byl jedinečný, svrchovaně lidský. Takoví lidé se již nerodí,“ shrnul svou vzpomínku na Rausnitze už v listopadu Puchalský, který mu letos předával čestné občanství města jako teprve druhému v novodobé historii.

Nejprve prchal s rodinou před nacisty, pak před komunisty

Rausnitz se narodil 9. března 1928 v rodině židovského lékaře v Jablonci nad Nisou. Těsně před válkou utekl s rodiči a dvěma bratry přes Polsko do bývalého Sovětského svazu, kde se celá rodina později připojila ke Svobodově armádě a společně s ní se vrátila zpět do Prahy.

Po válce ovšem zůstali Rausnitzovi doma jen krátce. V roce 1946 se usadili v USA, vycítili totiž, že jejich rodná země opět nebude volná.

„Věděli jsme to, protože jsme už byli v Sovětském svazu. Zažili jsme komunismus u jeho kořene. Československo se muselo zavázat, že nepřijme pomoc od Američanů, a tehdy jsme si říkali: Když má Moskva takový vliv na pražskou vládu, nebudeme přece čekat, až budeme mít zase další těžkosti,“ vysvětloval Rausnitz, proč se rodina přestěhovala do New Yorku.

Paulovi bylo tehdy 18 let. S bratry Waltrem a Egonem založili firmu WEPRA a přes matčin podnik v Jablonci importovali do Ameriky českou bižuterii. Když jim komunisté jablonecký majetek zkonfiskovali, začali spolupracovat se světoznámou klenotnickou firmou Swarovski.

„Přerovský Baťa“ zachránil Meoptu investicí i kontakty

V roce 1988 bratři kvůli vysokému věku firmu prodali zpět Swarovským a nechali si jen druhý podnik, firmu TCI Group, který se později přejmenoval na Meopta USA. Paulu Rausnitzovi patřil i přerovský podnik Meopta-optika, kde zakotvil už pár měsíců po revoluci v roce 1989.

„Byl jsem tehdy na obhlídce také v Polsku a na Slovensku, ale jakmile jsem přijel do Přerova, hned mě to tu chytlo za srdce. Měl jsem klapky na očích, šel jsem do toho,“ říkal s humorem.

Meopta, která před revolucí zaměstnávala šest tisíc lidí, přišla v roce 1989 o stěžejní vojenské zakázky a byla jako potápějící se loď. Čechoameričan Rausnitz ji postupně koupil, splatil její dluhy a bezmála miliardovou investicí dostal nad vodu.

Nositel Medaile za zásluhy I. stupně a ceny Gratias Agit, laureát Ceny Arnošta Lustiga a řady dalších ocenění zemřel 11. listopadu ve spánku ve Švýcarsku, kam se odjel zotavit, neboť se necítil dobře.

Ještě necelý týden předtím byl ale v Přerově, kde měl v Meoptě schůzku s klienty, navzdory svému věku do poslední chvíle řídil firmu a řešil plány do budoucna. Pohřben byl v New Yorku.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Další z rubriky

Přerov vyhrál první spor o to, zda smí vzniknout už postavená točna

Autobusová točna u pneuservisu v přerovské místní části Lýsky. Majitel servisu...

Po čtyřech měsících od dostavby nového zálivu pro otáčení autobusů v přerovské čtvrti Lýsky na něj smí vjet první vozy...

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je částečně obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

Najdete na iDNES.cz