Začátkem roku přistihla fotopast v Jeseníkách po jedenácti letech vlka. Na stopy rysa narazili lidé na severu kraje před několika lety, teď se však stejné otisky objevily i v jižní části regionu u Šternberka.
Odborníci se shodují, že důkazů o výskytu velkých šelem bude v nejbližších letech přibývat. A nejenom to.
Vlk obecný |
Zatím vlk i rys do kraje spíš jen zabloudí. Pokud se návratu divočiny nepostaví do cesty člověk, v budoucnu by tu vlčí smečka či rysi mohli už trvale žít a rozmnožovat se.
Stejně jako šakal a kočka divoká. Vzácně by do regionu mohl zabloudit také medvěd.
Blížící se návrat vlků si Petr Šaj z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny vysvětluje logicky.
„Vlčí populace je na hranici sousedního Polska a Německa poměrně silná. Lze předpokládat, že vlci, kteří postupně tyto smečky opouštějí, najdou příznivé podmínky i u nás,“ říká Šaj.
Dostatek místa i kořisti je tu podle něj i pro rysy. Šaj má za to, že záznamů o přítomnosti velkých šelem bude v horizontu tří až pěti let přibývat.
Medvěd hnědý |
„Od jednotlivých pozorování se v následujících letech dopracujeme k tomu, že tu bude fungovat vlčí smečka a rozmnožovat se jedna či dvě rysí rodiny,“ upřesňuje
Šaj odhaduje, že se šelmy usídlí v klidnějších okrajových částech Jeseníků bez intenzivního turistického ruchu.
Konkrétně v okolí Starého Města na Šumpersku, na Hanušovicku, v Rychlebských horách i v Nízkém Jeseníku s vazbou na rozlehlé lesy vojenského prostoru Libavá.
Zabydlení vlků nevylučuje v příštích letech ani Jiří Beneš z Hnutí Duha.
„Očekávám, že se u nás usadí stejně jako před zhruba třemi lety na Kokořínsku,“ doplňuje. Je přesvědčen, že v kraji bude opět žít i rys.
Los evropský |
Opatrně se odborníci staví k otázce návratu medvěda. Beneš má za to, že by v Jeseníkách našel dost prostoru. Teoreticky by tak medvěd mohl do regionu v budoucnu zavítat.
Hodně jich žije na Slovensku, odtud občas přijdou do Beskyd. A po nich je na řadě Olomoucký kraj. Šelma by mohla dorazit skrz Nízký Jeseník. Beneš ovšem zdůrazňuje, že velkou překážkou pro medvěda bude dálnice mezi Olomoucí a Ostravou.
„Dovedu si ho ještě představit v prostoru Libavé, pokud její část zůstane v méně přístupném režimu. Tam se záznamy o něm mohou objevovat,“ přemítá Šaj.
Možnost, že by se tu medvědi usídlili na stálo, označuje za spekulaci.
Šakal obecný![]() Max. metr dlouhý, váží do 10 kg. Je možné splést si ho s liškou. Šakal má ale delší nohy, kratší ocas a jiný tvar hlavy. Má i srostlá bříška prostředních prstů na tlapkách. Pro člověka není nebezpečný. |
Už dnes ale může východní částí kraje projít majestátní los při cestě ze severu k populaci žijící na Šumavě. Že by se usadil na střední Moravě, považuje Beneš za vyloučené.
Krom vlků a rysů se v regionu pravděpodobně brzy zabydlí šakal.
„Je typický pro jižní Evropu, v posledních letech se však k nám dostává přes jižní Moravu,“ doplňuje Beneš.
Některé části kraje podle něj může obývat i kočka divoká.
Šaj i Beneš dodávají, že v budoucnu by přírodu kraje mohli znovu ve větším počtu obohatit i ptáci jako například tetřev hlušec, tetřívek, sokol či puštík bělavý.
4. února 2016 |