Čtyři mláďata jsou nyní k vidění ve výběhu makaků v olomoucké zoologické...

Čtyři mláďata jsou nyní k vidění ve výběhu makaků v olomoucké zoologické zahradě. Tři se narodila v červnu, to zatím poslední v pátek 10. července. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

V červnu tři, teď další. Olomoucké zoo se v chovu makaků i nadále daří

  • 0
Další přírůstek zaznamenala v uplynulých dnech olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Na konci minulého týdne se zde narodilo mládě makaka červenolícího, které je letos už čtvrtým. Další tři opice tohoto druhu se zde narodily už na konci června.

„S určitostí víme, že se jedná o samičku,“ sdělila o novém mláděti zooložka Jitka Vokurková.

Chov makaků, kteří ve volné přírodě žijí v Japonsku, má v olomoucké zoo velkou tradici. Oblíbenci malých dětí jsou zde už od roku 2006. Zatímco v Japonsku mají své termální lázně, v Olomouci mají výběh, kde se pohybují spolu s návštěvníky. Lidé mohou hbité opičky pozorovat i z výšky sedmi metrů, kde se nachází 42 metrů dlouhá visutá lávka.

Svatokopecká zoo patří v odchovu makaků k nejlepším v Evropě. Od roku 2006 se zde narodilo už 72 mláďat. Za léta strávená ve výběhu makaci zdatně ‚školili‘ nejen personál, ale i návštěvníky.

„Z první skupiny se stala doslova mafie, která ve výběhu postupovala zcela systematicky a návštěvníky zbloudilé z trasy obírala o fotoaparáty, nápoje a téměř cokoli, co bylo k dispozici. Současně se jedná i o chronické útěkáře, kteří mají díky své inteligenci stále v záloze nějakou záludnost,“ popsala mluvčí zoo Iveta Gronská.

Při jednom z dřívějších útěků se dokonce jeden z makaků Šimpy dostal až na Chrudimsko, kde se ho po tři čtvrtě roce na svobodě podařilo chytnout. Druhý, jménem Tatin, už venku zůstal, zmizel údajně někde v prostorách vojenského újezdu Libavá.

Ve zdejší přírodě vydrželi uprchlíci tak dlouho také proto, že z Japonska jsou zvyklí i na mrazy 15 stupňů pod nulou a umí si dobře najít potravu pod sněhem.