Zatoulaní psi či nechtěná štěňata byli v Olomouci desítky let umisťováni do...

Zatoulaní psi či nechtěná štěňata byli v Olomouci desítky let umisťováni do útulku ve čtvrti Neředín, který provozuje Liga na ochranu zvířat. To se má nyní změnit. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomoucký útulek bojuje o přežití, přišel o smlouvu s městem

  • 7
Olomoucký útulek pro psy a kočky nedávno přišel o letitou smlouvu s krajským městem, ale i přes významný výpadek příjmů se snaží udržet v provozu. Krize je však blízko, teď je zcela závislý na finančních darech.

Vůbec poprvé požádal veřejně olomoucký útulek své příznivce o finanční dary. Celé roky mu podstatnou část příjmů zajišťovala smlouva s krajským městem, o tuto milionovou zakázku však zařízení, jež provozuje Liga na ochranu zvířat, nedávno přišlo.

A to po výběrovém řízení, v němž zvítězil útulek ze zhruba dvacet kilometrů vzdálených Čech pod Kosířem. Ten má teď zvířata, která odchytí olomoučtí strážníci, na starost. Liga na ochranu zvířat však chce provoz svého útulku v každém případě udržet.

„Dokud z nás nepadne poslední, tak tady útulek fungovat bude,“ řekl rozhodně předseda olomoucké pobočky Ligy na ochranu zvířat (LOZ) Ivan Puhač.

Zařízení, které sídlí ve vlastním areálu v olomoucké městské části Neředín, zatím spoléhá na úspory. Ty ovšem nevydrží věčně. „Bude to trvat velmi krátkou dobu, pak budeme dost v krizi. Nyní jsme z devadesáti procent opravdu závislí na darech,“ doplnil Puhač.

„Snad si k nám dárci cestu najdou“

Komunita dárců kolem olomouckého útulku podle Puhače prozatím funguje. Otázkou je, jak na ni dolehnou ekonomické dopady koronaviru. „Momentálně nemáme úplně jasný plán. Snad si k nám dárci cestu najdou,“ podotkl Puhač.

Na internetových stránkách LOZ tak před několika dny zveřejnil výzvu pro podporovatele útulku. Požádal je právě o finanční pomoc jednorázovými dary či trvalými příkazy na transparentní účet.

„Dosud jsme provoz našeho útulku pro toulavé a opuštěné psy a kočky z převážné části financovali ekonomickou činností, tedy péčí o zvířata z měst a obcí na základě smluv. Proto jsem ani nevysílal výzvy na podporu formou darů. Prvního října ale došlo ke změně,“ napsal Puhač na web.

V rozpočtu města bylo na provoz útulku 2,4 milionu

Šéf olomoucké LOZ tak naráží na fakt, že její útulek letos na podzim definitivně přišel o zakázku od olomouckého magistrátu. Desetiletí je spojovala smlouva na dobu neurčitou. Psi, jež olomoučtí strážníci odchytili, putovali právě na Neředín.

V loňském rozpočtu města tak bylo na provoz útulku podle radnice vyčleněno 2,4 milionu korun. To už však neplatí.

Nyní se o olomoucké zatoulané psy musí postarat společnost Ajsha ve svém útulku, který provozuje v Čechách pod Kosířem. Olomouckému magistrátu za své služby nabídla nižší cenu, a zvítězila tak ve výběrovém řízení, jež město před časem na doporučení svých právníků vypsalo.

Magistrát za to ovšem čelil kritice. Zastánci neředínského útulku pochybovali mimo jiné o tom, zda i při nižších platbách bude zachovaná kvalita péče o psy či jestli budou muset lidé pro svá nalezená zvířata jet do Čech pod Kosířem.

Odchycený pes nejprve skončí na olomoucké klinice

Olomoucký primátor Miroslav Žbánek k tomu již dříve uvedl, že všechny tyto otázky město řešilo a také zadalo úředníkům, aby je prověřili. Ti tak do Čech pod Kosířem vyrazili na kontrolu.

„Jsem přesvědčen, že dobře nastavená spolupráce mezi městskou policií, útulkem a naším odborem bude fungovat,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí na olomouckém magistrátu Petr Loyka.

Vše je nastavené tak, že psy bude Ajsha přijímat nepřetržitě, vydávat je pak bude denně do 17 hodin.

„Ovšem nový poskytovatel služeb zdůraznil, že není problém předat psa zpět majiteli co nejrychleji, záleží vždy na domluvě,“ doplnil mluvčí olomoucké radnice Michal Folta s tím, že pes odchycený ve městě nejprve poputuje do zázemí zdejší Veterinární kliniky Špruček v Brněnské ulici.

„Ajsha si bude pro psy do Olomouce jezdit a bude je sem i vozit z Čech pod Kosířem, pokud se majitel o ztracené zvíře přihlásí,“ upřesnil Folta.