Lidé částečně financovali výstavbu družstevních bytů v Olomouci a dále platili...

Lidé částečně financovali výstavbu družstevních bytů v Olomouci a dále platili nájem, kterým podle smluv byty navíc spláceli. Ulice Topolová. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Lidé v Olomouci odmítají doplatky za převod bytů od města, podávají žaloby

  • 11
Nepřipadá v úvahu, abychom něco dopláceli. Takové je podle právníka Zdeňka Joukla stanovisko nájemníků, kteří se v Olomouci finančně podíleli na výstavbě několika stovek bytů se státní dotací a byli přesvědčeni, že je na základě původních smluv nyní dostanou do vlastnictví bezúplatně. Podle vedení města to ale kvůli neplatnosti smluv nejde.

„Město by mělo byty převést bez jakýchkoli doplatků, protože byly splněny podmínky. Jinak budeme požadovat náhradu škody, neboť ji způsobilo město,“ sdělil Joukl.

Nájemníci, z nichž část na začátku měsíce dorazila na jednání zastupitelstva, na kterém tak panovala napjatá atmosféra, mají podle rozhodnutí rady města doplatit téměř 27 milionů korun.

Byť lidé věří, že nakonec nic doplácet nebudou a chtějí se s městem dohodnout mimosoudně, obracejí se teď s žalobami na soud.

„Krajský soud potvrdil, že musejí být podány, aby právní nárok na byty nepropadl,“ vysvětlil Joukl. Soud se ale žalobami začne zabývat až ve chvíli, kdy by město definitivně odmítlo požadavek na bezúplatný přepis bytů.

V roce 1999 bylo sjednáno, že k bezúplatnému převodu bytů a garáží dojde po uplynutí dvaceti let. Lidé se ale kvůli špatným smlouvám nestali družstevníky. Splnili přitom, co měli, byty na pozemcích města vyrostly z jejich podílu a dál je spláceli v nájemném. Teď se obě strany dohadují, zda jsou tehdejší smlouvy platné, či nikoli.

„Město považuje smlouvy za neplatné. Chceme předejít dalším sporům, zároveň ale nemůžeme rezignovat na roli řádného hospodáře. Proto jdeme s doplatkem na nejnižší možnou hranici,“ uvedl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Celkovou částku určil znalecký posudek, město podle náměstka uplatnilo všechny odečitatelné položky, které mohlo. Pro nájemníky nejmenších malometrážních bytů by se doplatky pohybovaly kolem 50 tisíc korun, u největších bytů jde až o 150 tisíc.

„Cena je pořád výrazně nižší, než za jakou se takové byty prodávají, a myslím, že je přijatelná i pro lidi,“ dodal Pelikán.

Město na byty „věnovalo“ pozemky a později přidalo ještě desítky milionů, čímž zachránilo projekt poté, co zkrachovaly dodavatelské firmy. O tom, zda a za jakých podmínek definitivně převést byty na nájemníky, mají zastupitelé znovu jednat koncem června na mimořádném zasedání.

8. června 2021