Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Poštu přepadl zadlužený recidivista, maskovací plnovous hned oholil

  14:18
Olomouckým policistům se po týdnu podařilo dopadnout lupiče, který si na konci dubna na tamní poště vynutil peníze pohrůžkou, že použije pistoli. Ukázalo se, že v minulosti už několikrát trestaný muž se na akci pečlivě připravil, mimo jiné si kvůli změně podoby nechal narůst vousy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pátrání po dvaačtyřicetiletém muži z Olomoucka, kterého už soud poslal do vazby, nebylo podle policistů jednoduché.

„Muž se na loupež důkladně připravil. Zhruba dva týdny před činem si přišel místo důkladně prohlédnout pod záminkou využití služeb pošty. Také výrazně změnil svou vizáž, když si nechal narůst vousy a delší vlasy, a nachystal si oblečení speciálně použité jen při přepadení. Po něm ho okamžitě vyhodil a také se ostříhal a oholil,“ nastínil šéf olomoucké policie Jiří Musil.

Lupič přišel zamaskovaný na poštu ve Foerstrově ulici v úterý 30. dubna krátce před polednem a strávil tam jen necelé dvě minuty. Obsluze si řekl o peníze a pohrozil, že pokud je nedostane, dojde na násilí. Současně naznačil, že má u sebe pistoli. Vynutil si tak několik tisíc korun.

Policie následně v rámci pátrání požádala prostřednictvím médií o pomoc i veřejnost a zveřejnila záznamy z bezpečnostních kamer. Informace získané od lidí jí ale nakonec nepomohly, klíčovým se ukázal být tip od informátora. Ani nalezení muže ovšem nebylo jednoduché.

„Muž se skrýval před exekutory a lidmi, kterým dlužil peníze. Nebydlel proto na úředně udané adrese, neměl na sebe zaregistrovány například služby mobilního operátora a nechodil do žádné oficiální práce,“ shrnul kriminalista Tomáš Hrubý.

Po prověření několika získaných adres se nakonec policistům podařilo určit dům v okrajové části Olomouce, kde muž přebýval, a následně ho tam v úterý, tedy týden po loupeži, překvapili a zatkli. Uloupené peníze u něj už nenašli, protože je hned po přepadení použil na splacení části dluhů.

„Ukázalo se také, že ve skutečnosti žádnou zbraň neměl a pouze to předstíral. Na základě předložených důkazů se poté přiznal a dalo by se říct, že spolupracoval. Jeho motivem byla špatná finanční situace a dluhy, do kterých se ovšem dostal svým způsobem života. Má za sebou kriminální minulost majetkového i násilného charakteru,“ doplnil Musil.

Muži nyní hrozí za trestný čin loupeže až deset let vězení, přitížit mu případně ještě může, pokud bude mít obsluha pošty trvalé psychické následky.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...