Silně opilý řidič autobusu v Olomouci naboural nejprve do betonové zábrany, jel ale dál a vzápětí narazil do zaparkovaného auta. | foto: Policie ČR

Řidič autobusu pil o pauze kořalku, pak boural se 3,5 promile

  • 6
Běžně vypadající nehoda autobusu v Olomouci odhalila velmi nezodpovědného řidiče, který se před jízdou silně opil. Navzdory svému stavu pak chtěl dál vozit cestující.

Nehoda se stala v pondělí krátce před polednem na olomouckém autobusovém nádraží.

„Jednapadesátiletý řidič nejprve v ulici Sladkovského narazil přední částí autobusu do betonové zábrany, pokračoval ale v jízdě a zhruba o dvě stě metrů dál na autobusovém nádraží narazil do zaparkované Škody Superb,“ popsal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Řidič vyvázl bez zranění a nikdo jiný v autobuse nebyl. Při dechových zkouškách policejní přístroj postupně ukázal hodnoty výrazně přesahující tři promile alkoholu – nejnižší byla 3,28, další 3,59 a nejvyšší dokonce 3,7 promile.

Šofér přiznal, že o pauze vypil nemalou část lahve tvrdého alkoholu. Důvodem byly podle něj rodinné problémy. Navzdory tomu dál pokračoval ve směně a mířil na první zastávku své linky nabrat cestující.

„Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a nyní je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí pokuta, zákaz řízení a také až tři roky vězení. Vzniklé škody byly vyčísleny na 90 tisíc korun,“ shrnul Hejtman.

Řidiče hlídají kontroly i speciální přístroje

Muž byl podle dopravce okamžitě propuštěn z pracovního poměru. „Takové chování je naprosto nepřípustné, takže s řidičem byl ukončen pracovní poměr,“ řekl mluvčí skupiny Arriva ČR Jan Holub.

Podle něj má společnost přijatá opatření, kterými se snaží takovým situacím zabránit.

„Pravidelně jsou prováděny namátkové kontroly řidičů na alkohol a to jak na začátku směny, tak i během ní. Kromě toho už je navíc část našich vozů vybavena také takzvaným alkoholovým zámkem. To je přístroj, do kterého řidič musí dýchnout, a pokud je detekován alkohol, tak není možné nastartovat,“ nastínil Holub.

Případy opilých řidičů autobusu jsou v posledních letech v regionu výjimečné, zcela ojedinělé jsou pak podobně silná ovlivnění alkoholem. I k těm už ale došlo.

Například v únoru 2018 na Šumpersku, kde osmačtyřicetiletý řidič ve Zvoli vyrazil s linkovým autobusem na trasu, cestující ale záhy postřehli jeho podezřelý stav.

Z obavy, že jízda skončí nehodou, ho proto ještě v obci požádali, aby zastavil, a přivolali policii. Muži pak přístroj naměřil 2,78 promile a napodruhé podobně vysokou hodnotu. Třetí test už řidič odmítl, rozporoval výsledky dechových zkoušek a vyžádal si odběr vzorku krve.

Jízdu, při níž se báli o život, pak zažili v prosinci 2002 cestující v autobuse na Přerovsku, kteří na řidiče volali policii rovnou za jízdy. Následně líčili, jak s nimi šofér, kterému byly posléze v krvi naměřeny tři promile, kličkoval po silnici a vjížděl do protisměru, v němž se mimo jiné jen těsně minul s nákladní tatrou.