Moravská tahanice o Amazon. Chce ho Prostějov, Přerov i Olomouc

  17:32aktualizováno  17:32
Poté, co definitivně zkrachovaly plány internetového kolosu Amazon postavit obří logistické centrum v Brně, se o svoji šanci hlásí noví zájemci. K těm nejvážnějším patří Prostějov, bez šancí by nemusela být ani Olomouc. Zkusit přilákat bohatou firmu bude chtít také Přerov.

O obří logistické centrum chtějí zabojovat v Prostějově, Olomouci i Přerově. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Plán centra u Brna Amazon tento týden definitivně odpískal, jeho šéfům podle všeho došla trpělivost s brněnskými zastupiteli, kteří se několikrát vyjádřili proti stavbě areálu.

"Možná se někdy v budoucnu budeme opět o spolupráci bavit, nyní je ale tato kapitola uzavřená," konstatoval pro MF DNES Timothy Collins, šéf Amazonu pro Evropu.

Co je Amazon

Amazon.com je internetový obchod americké společnosti Amazon.com, Inc. Patří mezi nejstarší a největší obchody svého druhu. Jeff Bezos provozoval už v roce 1994, v začátcích internetu, knihkupectví Cadabra.com, které téhož roku přejmenoval na Amazon. Příjmy společnosti se dnes pohybují okolo 7 miliard dolarů ročně a firma dokázala růst i v časech ekonomické krize. Zdroj: Wikipedia.cz

Šéfové firmy tak nyní vybírají jinou polohu centra, které má sloužit zejména pro Českou republiku, ale i k obsluze zákazníků ze severu Rakouska. Podle Collinse je ve hře výstavba jak v Česku, tak na Slovensku. Náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil chce, aby se Prostějov pokusil získat pobočku Amazonu pro sebe.

"Pracovní místa, která Amazon nabízí, jsou pro nás velkou motivací. Chci přesvědčit radní a zastupitele, aby se možností výstavby logistického centra Amazonu zabývali," uvedl Pospíšil.

Šance Prostějova podle něj zvyšuje dobré spojení s dálnicí D1. Pro Amazon je však důležitá blízkost letiště, protože velkou část zboží přepravuje letecky. Také proto zkoušel štěstí v Brně.

"Prostějov je sice od brněnského letiště vzdálený 45 kilometrů, ale nemyslím, že to je tak velká vzdálenost, že by to musela být za všech okolností překážka," míní Pospíšil.

Město může nabídnout i pozemky nebo pomoci při jednání s jinými majiteli. "Prostějov vlastní pozemky po Moravské potrubní a podle mě nemusí být ztracený ani areál zkrachovalého Oděvního podniku, který je ale v soukromých rukou. Všechno je třeba pečlivě probrat a pokusit se jednat s Amazonem, jestli by neměl zájem," přiblížil Pospíšil.

Do boje o pracovní místa se možná pustí i Olomouc a Přerov

Možnosti bude sondovat i Olomouc. "Když někdo nabídne tolik pracovních míst, je pro město partnerem pro jednání. Prověříme všechny dostupné možnosti," uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Štěstí hodlá pokoušet také Přerov, i když jeho vyhlídky už jsou spíš méně nadějné. "Logistické centrum by mohlo vyrůst v oblasti bývalého vojenského letiště Bochoř, kde by se mohla postavit i dráha pro nákladní letadla. Velkým handicapem je, že nám pořád chybí 25 kilometrů dálnice. Přesto se chceme o tuto šanci poprat," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Ovšem například šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář uvedl, že komora zatím nezvažuje jakoukoli podporu. A upozorňuje, že příchod Amazonu by nemusel být pouze výhra.

"Pokud mohu hovořit za sebe, nejsem příznivcem takovýchto globálních hráčů na trhu. Nemyslím, že budovat podobná obří centra pomůže naší ekonomice. Spíš to bude mít negativní dopad na naše podnikatele a zaměstnanost jak v internetové branži, tak v obchodě obecně," míní Bořivoj Minář.

Úřad práce vidí vedle pracovních míst přímo v novém logistickém centru také negativa.

"Nezaměstnanost v Olomouckém kraji je vysoká, takže je vítán každý investor s nabídkou nových míst," řekl mluvčí krajské pobočky úřadu Jaroslav Mikšaník.

"U velkých obchodních řetězců a logistických firem je ale potřeba pečlivě zvažovat i možné negativní důsledky, například zánik míst v tuzemských obchodních firmách," dodal Mikšaník.

Skeptický je také hejtman Jiří Rozbořil. "Logistické centrum sice vygeneruje 1 500 míst, ale je otázka, o kolik jich region naopak ve sféře obchodu přijde. Zajímá mě i to, jestli firma tady bude odvádět daně, anebo budou peníze mizet v zahraničí. Na druhou stranu je pravda, že pokud vyroste třeba na Slovensku, negativa se projeví podobně, jako kdyby stálo u nás."

O Amazon bude boj i v sousedním Moravskoslezském kraji. Bohatého investora by pro sebe ráda ukořistila Ostrava. V Česku určitě vyroste pobočka Amazonu v Dobrovízi u Prahy. Firma už potvrdila zahájení stavby a spustila nábor asi dvou tisíc lidí.

Nejčtenější

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Další z rubriky

Navzdory všemu. Nadšenec zachránil staré nádraží odsouzené k demolici

Budovu místního nádraží v Náměšti na Hané se snaží zachránit před demolicí...

Překvapivý zvrat nastal v osudu bývalé nádražní budovy v Náměšti na Hané. Ještě nedávno jí hrozilo bourání, teď se...

Přerované nechtěli utrácet a nosili si punč, pořadatel vánočních trhů končí

Odraz Velkého náměstí v Hradci Králové na vánočním stromku

Brněnská firma RK Invest už po dvou letech končí s organizováním vánočních trhů na náměstí TGM v Přerově. Tvrdí, že to...

Po Únoru 48 se Fischer stáhl do sebe, říkají potomci legendárního starosty

Antonín Šimíček a Eva Bernaciková, pravnuk a pravnučka dodnes uznávaného...

Před 80 lety prožíval dodnes uznávaný starosta Olomouce Richard Fischer nelehkou životní etapu. Město, stejně jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz