Budova Namiro, v níž v podnájmu sídlí část úředníků olomouckého magistrátu.

Budova Namiro, v níž v podnájmu sídlí část úředníků olomouckého magistrátu. | foto: Miloslav JančíkMAFRA

Olomouc koupí pro úředníky budovu Namiro, vyjde to levněji než jiné varianty

  • 3
Pro úředníky pořídíme administrativní budovu Namiro za 398 milionů, protože všechny jiné varianty vycházejí dráž. Tak rozhodli olomoučtí zastupitelé, kteří též na koupi odsouhlasili bankovní půjčku ve stejné výši. Peníze mají posloužit k pokrytí poloviny částky za nákup Namira, kde dosud město platí nájem, koupit za ně chce i budovy České pošty v Ladově ulici.

Olomouc nákupem Namira řeší akutní nedostatek kanceláří pro úředníky. Radnice poslední čtyři roky hledala sama i s pomocí realitních kanceláří vhodné prostory, kde by mohlo působit až zhruba 200 pracovníků.

Nakonec se ještě minulé vedení začalo zabývat nabídkou odkoupit soukromou administrativní budovu Namiro v Palackého ulici, která stojí vedle druhé magistrátní budovy u zimního stadionu. Jednateli společnosti Namiro jsou zlínský podnikatel Pavel Moll a Roman Navrátil, který působí na Olomoucku.

Po sérií zhodnocení včetně analytiků a statika nyní město přistoupilo na nabídnutou cenu.

„Udělali jsme si rozbor nákladů na jedno kancelářské místo v různých variantách, tedy včetně postavení nebo rekonstrukce jiné budovy. Dokonce i ve zvažované variantě bezplatného nabytí Hanáckých kasáren vyšly všechny dráž než získání prostor v Namiru,“ shrnul ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).

„Správa budovy nás bude stát standardně do dvou milionů plus náklady spojené s běžnou údržbou,“ dodal.

Nájem by stál za deset let přes 270 milionů

Olomouc si Namiro pronajímá od roku 2013, nájem je sjednaný na 20 let. Výpověď z nájmu mohlo město dát nejdříve po deseti letech. Loni činilo nájemné po započtení inflace 24 milionů korun, letos téměř 27 milionů. Město už tedy zaplatilo na činži přes polovinu současné prodejní ceny a další podobné peníze by vydalo.

„Odhadované nájemné za období 2024 až 2033 navýšené o předpokládané inflační koeficienty by činilo minimálně 270 milionů korun,“ stálo v podkladech pro zastupitele.

Opravit, nebo prodat? Olomouc a Prostějov zvažují, co s honosnými domy

Pronájem v minulosti kritizovalo hnutí ProOlomouc, které je od posledních komunálních voleb poprvé součástí koalice.

„Je naší rolí napravit předchozí špatná politická rozhodnutí. Selský rozum říká mít vlastní majetek a nesplácet. A to přesto, že objekt má dílčí nedostatky a dodatečně budeme možná muset zainvestovat 70 milionů, aby se přiblížil tepelným a technickým požadavkům,“ předestřel předseda hnutí a náměstek primátora pro rozvoj Tomáš Pejpek.

„Bonusem jsou parkovací místa v podzemí, jedno vychází nákupem na 300 tisíc korun. Kdybychom je stavěli, bude to minimálně dvojnásobek,“ doplnil.

Míst je 246. Vyvrátil také spekulace, které se šíří mezi návštěvníky podzemních garáží ohledně vadné hydroizolace. Posudek vážné vady spodní části stavby nepotvrdil.

Dál na hranici odpovědného zadlužení

Ačkoli Olomouc by dokázala nákup budovy zaplatit z vlastních úspor, nakonec raději sáhla k úvěru. Ten pokryje 200 milionů z ceny Namira.

„Máme výhled na získání nemalých dotací. Potřebujeme mít naše volné peníze, abychom mohli krýt spoluúčast na dotačních projektech. Úvěrem chceme profinancovat nákup nemovitostí,“ vysvětlil Bačák. Úvěr i nákup nemovitosti zastupitelé schválili.

Budova Namiro, v níž v podnájmu sídlí část úředníků olomouckého magistrátu.

Podle Bačáka ani při investičním úvěru město nepřekročí pravidlo rozpočtové odpovědnosti, které říká, že zadlužení obce má být do 60 procent jejího průměrného příjmu za poslední čtyři roky. Olomouc bude na 56 procentech.

Koalice čelila kritice, že mohla budovu koupit dříve a ušetřit na nájmu za drahé inflační roky. Dostat veškeré podklady do současného stavu, o kterém se dalo hlasovat, však podle ní trvalo dva roky.

Poštovní služby v pobočce Ladova mají zůstat

Zbytek úvěru je určen na pořízení nemovitosti v Ladově ulici, kde dosud Olomoučané vyřizují poštovní služby. Pošta připravuje zázemí do nabídky v elektronické aukci.

„Jedná se o samostatně stojící areál, který tvoří dvě budovy do tvaru písmene U,“ uvádí podnik v popisu nabídky. Inzerát zahrnuje i depo a rozlehlé parkoviště pro dodávky. Vyvolávací cena podle znaleckého posudku je 119 milionů korun.

Město s poštou jednalo také o odkoupení paláce na Horním náměstí, kde pobočka skončila loni v červenci při jejich hromadném zavírání. Kvůli pořízení Namira a opravě Edelmannova paláce, kde se rovněž počítá s úředníky, by ale vlastnictví bývalé pošty na náměstí nedávalo radnici smysl.

„Nakonec vyšlo doporučení pošty Ladova, a to i kvůli možnostem parkování. Stejně tak k tomu přispělo rozhodnutí Olomouckého kraje, že nebudeme vstupovat do objektu Hanáckých kasáren,“ připomenul primátor Miroslav Žbánek (ANO). Zároveň zmínil, že poštovní služby v pobočce Ladova zůstanou i nadále.

Hanácká kasárna už kraj s městem nechtějí, stát je znovu zkusí prodat

Podle tajemníka magistrátu Jana Večeře pojme Namiro na 200 úředníků a stavebními úpravami lze získat dalších 260 míst. Jednou z variant je přesunout tam odbor agendy řidičů a registru vozidel z Vejdovského ulice, kde si Olomouc dlouhodobě pronajímá kanceláře od státu.

„Stát dal pouze prodloužení o tři roky do konce roku 2026, kdy bychom měli prostory krajské policie opustit, a de facto nemáme kam úředníky přesunout. Zatím ale není rozhodnuto, kam by se agenda z Vejdovského stěhovala,“ řekl Žbánek.

I Ladova ovšem bude potřebovat zásadní přestavbu. „Zajistit jiné vhodné prostory a přemístit agendu zabere dva až tři roky,“ dodal primátor.

11. září 2023