ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Národní památkový ústav Olomouc

Filharmonie a divadlo v Olomouci se sloučí, budou spadat pod jednu organizaci

  • 1
Olomoucké zastupitelstvo dnes po dlouhé diskusi schválilo způsob sloučení Moravské filharmonie Olomouc (MFO) s Moravským divadlem Olomouc (MDO). Symfonický orchestr a třísouborové divadlo mají spadat pod jednu organizaci. Filharmonici se sloučením od začátku nesouhlasí, rovněž kritizují, že přípravu spojení má na starost ředitel MDO David Gerneš.

Rozhodnutí o sloučení jako formě je podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) pouze technickým krokem na cestě transformace obou institucí.

„Rozhodující bude až následné předložení úplného znění zřizovací listiny spojené instituce. Obsah zřizovací listiny bude klíčový a zastupitelstvo již dříve garantovalo, že v ní bude mít divadlo i filharmonie zachován rozsah své činnosti i své značky. V žádném případě tedy nejde ani nepůjde o zánik ani divadla, ani filharmonie,“ uvedl.

Fúze měla podle původního plánu nastat k 1. lednu příštího roku. Z usnesení zastupitelstva ale bylo dnes toto datum vypuštěno, aby město získalo více času na přípravu.

Odborníci městu doporučili, aby nová organizace vznikla sloučením filharmonie s divadlem. Při této variantě bude totiž zachováno jedno identifikační číslo, na němž je navázáno nejvíc smluv, majetku a dotací. Naopak při splynutí obou institucí by muselo být vytvořeno nové identifikační číslo a proces by byl administrativně mnohem náročnější.

Radnice v příštích týdnech ve spolupráci s novým ředitelem, který vzejde z výběrového řízení, vytvoří zřizovací listinu spojené organizace, její strukturu a návrh rozpočtu. I po sloučení budou zachovány značky obou institucí.

„Základním kamenem nové zastřešující instituce je jednoznačně pilíř kulturní, který je tvořen symfonickým orchestrem a třísouborovým divadlem. Další pilíře, na kterých novou instituci vystavíme, by měly reflektovat potřeby kultury v 21. století a sloužit především k rozvoji divadla a filharmonie,“ komentoval chystanou fúzi Gerneš.

Ten chce klást důraz na vzdělávání, zahraniční spolupráci a management v kultuře. Přínosem fúze má být podle náměstka Ticháka stabilita a rozvoj. Nová instituce bude mít větší šanci získat evropské granty, než kdyby tak činilo pouze divadlo či filharmonie.

Filharmonici protestují i červenými klavíry

Opoziční zastupitelka Markéta Záleská (ODS) ale uvedla, že zastupitelé před hlasováním neměli údaje o tom, jaký dopad bude mít sloučení MFO s MDO na počet zaměstnanců a jaký je očekávaný finanční efekt. Podle Ticháka zatím nelze stanovit přesný dopad fúze na počet zaměstnanců.

„Jsme připraveni poskytnout dostatek finančních prostředků na to, abychom šli cestou maximálního sociálního smíru a nemuselo docházet k propouštění, ale abychom využívali přirozenou fluktuaci,“ řekl. Finanční úspory chce město investovat zpět do nové instituce zastřešující divadlo a filharmonii.

Obavy ze slučování mají především odboráři z MFO. Už dříve uvedli, že slučováním přijde o práci až pětina hudebníků. Podle Gerneše nejsou tyto obavy na místě.

Proti záměru města sloučit MDO s MFO se loni otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně. Filharmonici kvůli nesouhlasu s chystanou fúzí připravili petici a minulý týden rozmístili v centru Olomouce tři klavíry natřené červenou barvou, které slouží jako petiční stánky.

,