Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Výrobci papírenských strojů z Litovle hází záchranné lano německý konkurent

  9:32aktualizováno  9:32
Nadějí krachujícího výrobce papírenských strojů Papcel z Olomoucka a především jeho zaměstnanců se stává konkurent. Německá firma Bellmer si pronajme výrobní haly a převezme i 79 zaměstnanců, navíc už projevila zájem o budoucí koupi celého Papcelu.

Pohled do oddělení expedice litovelského Papcelu, který vyrábí stroje a technologie pro papírenský průmysl. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Papcel je od půlky září v úpadku kvůli déle než rok trvajícím finančním problémům a byla již nucena propustit desítky lidí. Zbývající necelá stovka zaměstnanců poslední týdny čekala, jak dopadnou jednání o pronájmu části litovelského závodu s německou firmou Bellmer.

Pohled do výroby v Papcelu

Obě společnosti se na detailech dohodly již před několika týdny. Papcel však kvůli úpadku musel o povolení k uzavření smlouvy žádat předběžný věřitelský výbor a insolvenční soud. Ten nyní dohodu posvětil.

Podle smlouvy, kterou získala MF DNES z insolvenčního rejstříku, si Bellmer pronajme část závodu Papcelu prostřednictvím dceřiné společnosti založené v České republice. Firma by měla pokračovat ve výrobě technologií pro papírenský průmysl.

Z dokumentů dále vyplývá, že součástí smlouvy je i dohoda o přechodu 79 zaměstnanců Papcelu pod Bellmer. Většinu ze zbývajících dvaceti lidí nemůže zatím Papcel propustit.

„Velká část jsou zaměstnanci, kterým není možné doručit výpověď, jelikož jsou na mateřské dovolené nebo v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pouze šest nebo sedm lidí dostává reálně výpověď,“ uvedl pro MF DNES majitel Papcelu David Dostál.

Proti byl státní úřad, soud přesto transakci povolil

K uzavření nájemní a licenční smlouvy nemohl Papcel přistoupit bez svolení insolvenčního správce, předběžného věřitelského výboru a v neposlední řadě také insolvenčního soudu.

Věřitelé i insolvenční správce podpis smlouvy Papcelu povolili. Jediný, kdo se vyjádřil proti, byla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která figuruje jako jeden z věřitelů.

„S ohledem na stadium insolvenčního řízení, kdy doposud nebylo rozhodnuto o způsobu řešení úpadku dlužníka, dodatečný souhlas neudělujeme,“ uvedla ČSSZ ve svém vyjádření pro soud.

Ten i přesto podpis smlouvy povolil. Vyšel přitom jak z toho, že takto bude plynout do majetkové podstaty určitý pravidelný příjem ve formě nájemného, tak ze vztahu k zaměstnancům a jejich případným budoucím nárokům.

„Nelze odhlédnout ani od dopadu na zaměstnanost v regionu dlužnice, pokud by k uzavření smlouvy nedošlo a dlužnice by musela přistoupit k propouštění desítek zaměstnanců. Dle vyjádření insolvenční správkyně půjde přitom o úsporu v řádech desítek milionů korun,“ argumentuje mimo jiné soudkyně Kateřina Hajná.

Nyní pronájem, po novém roce koupě?

Za pronájem závodu bude Bellmer od ledna do konce příštího roku platit 15 tisíc eur měsíčně (383 tisíc korun). V lednu by se zároveň měl potkat věřitelský výbor Papcelu a rozhodnout o řešení insolvence. Jako nejpravděpodobnější se jeví vyhlášení konkurzu a rozprodání majetku. V takovém případě Bellmer podle Dostála avizoval, že by koupil majetek Papcelu včetně obchodní značky.

Bellmer bude v Litovli zatím řešit vlastní zakázky. Je možnost, že by dokončil i část zakázek Papcelu, jenže to zatím blokuje zástava na materiál, uplatněná firmou Swiss Forfait, se kterou se zatím nepodařilo Papcelu dohodnout.

Společnost Bellmer je, podobně jako Papcel, rodinná firma. Vznikla již v roce 1842. V současné době ji řídí tři bratři Kollmarovi, potomci zakladatele Carla Bellmera. Podnikají v papírenských a separačních technologiích, firma má několik poboček v různých zemích světa.

Papcel vznikl v 50. letech minulého století jako státní podnik. Počátkem 90. let jej získala v privatizaci rodina Dostálových. Firma začala s expanzí do zahraničí.

Od roku 2016 do letošního března byla akcionářem i BHM Group miliardáře Tomáše Krska. Akcionářské spory v průběhu loňského roku vedly podle Dostála ke zhoršení zdraví firmy a spolu s nastartovanou arbitráží v Bělorusku prohloubily nedůvěru bank, což nakonec způsobilo úpadek Papcelu a dluhy přesahující 400 milionů korun.

Jak vypadala stavba papírny v Bělorusku, kterou Papcel dokončil v roce 2017

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Dálnice bude u Přerova končit čtyřicítkou, za ní čeká řidiče semafor

Už ve čtvrtek se řidiči projedou po nově dokončeném předposledním úseku dálnice D1 od Lipníka nad Bečvou k Přerovu. Tam...

PONEDĚLNÍK: Cirkus Sigma. Co o ní případ Pilař vypovídá?

Byla by to jen aférka připomínající bouři ve sklenici vody. Kolik zhrzených fotbalistů už přes média dalo...

Technik změnil tanky na ponorky, jezdily i po dně Máchova jezera

Díky úspěchu přísně tajného vojenského výzkumu v Doksech dokázaly tanky jezdit sedm metrů pod hladinou řeky. Týmu...

Propagátor léčby konopím Dvořák dostal za opakované pěstování tři roky

Tříletým vězením potrestal prostějovský okresní soud propagátora léčby konopím Dušana Dvořáka za to, že loni znovu a už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podnikatel zastavěl načerno prostor pro zeleň garážemi, úřad to neřešil

Prostějovský podnikatel Tomáš Wolker postavil v místní části Vrahovice bez povolení a v rozporu s územním plánem...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Garáže postavené načerno místo zeleně nabízela realitka, část už pronajala

Že ani v realitní kanceláři si lidé nemohou být pokaždé jistí, že dojednají seriózní obchod, ukazuje nedávný případ z...

Zdrogovaný bil oběť pohrabáčem do hlavy, říká obžaloba o vraždě na faře

Olomoucký krajský soud začal projednávat vraždu, která se odehrála v dubnu v areálu farnosti v obci Chudobín. V případu...

Dálnici D1 mezi Kojetínem a Mořicemi uzavřelo několik nehod. Hrozí námraza

Dnes ráno po osmé hodině uzavřeli policisté dálnici D1 v úseku mezi Kojetínem na Přerovsku a Mořicemi na Prostějovsku...

Prosincové otevření olomouckého mostu se ruší, objížďka potrvá až do března

Řidiči, kteří v Olomouci počítali s tím, že budou moci už od příštího týdne jezdit Komenského ulicí kolem známé...

Najdete na iDNES.cz