Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Výrobci papírenských strojů z Litovle hází záchranné lano německý konkurent

  9:32
Nadějí krachujícího výrobce papírenských strojů Papcel z Olomoucka a především jeho zaměstnanců se stává konkurent. Německá firma Bellmer si pronajme výrobní haly a převezme i 79 zaměstnanců, navíc už projevila zájem o budoucí koupi celého Papcelu.

Pohled do oddělení expedice litovelského Papcelu, který vyrábí stroje a technologie pro papírenský průmysl. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Papcel je od půlky září v úpadku kvůli déle než rok trvajícím finančním problémům a byla již nucena propustit desítky lidí. Zbývající necelá stovka zaměstnanců poslední týdny čekala, jak dopadnou jednání o pronájmu části litovelského závodu s německou firmou Bellmer.

Pohled do výroby v Papcelu

Obě společnosti se na detailech dohodly již před několika týdny. Papcel však kvůli úpadku musel o povolení k uzavření smlouvy žádat předběžný věřitelský výbor a insolvenční soud. Ten nyní dohodu posvětil.

Podle smlouvy, kterou získala MF DNES z insolvenčního rejstříku, si Bellmer pronajme část závodu Papcelu prostřednictvím dceřiné společnosti založené v České republice. Firma by měla pokračovat ve výrobě technologií pro papírenský průmysl.

Z dokumentů dále vyplývá, že součástí smlouvy je i dohoda o přechodu 79 zaměstnanců Papcelu pod Bellmer. Většinu ze zbývajících dvaceti lidí nemůže zatím Papcel propustit.

„Velká část jsou zaměstnanci, kterým není možné doručit výpověď, jelikož jsou na mateřské dovolené nebo v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pouze šest nebo sedm lidí dostává reálně výpověď,“ uvedl pro MF DNES majitel Papcelu David Dostál.

Proti byl státní úřad, soud přesto transakci povolil

K uzavření nájemní a licenční smlouvy nemohl Papcel přistoupit bez svolení insolvenčního správce, předběžného věřitelského výboru a v neposlední řadě také insolvenčního soudu.

Věřitelé i insolvenční správce podpis smlouvy Papcelu povolili. Jediný, kdo se vyjádřil proti, byla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která figuruje jako jeden z věřitelů.

„S ohledem na stadium insolvenčního řízení, kdy doposud nebylo rozhodnuto o způsobu řešení úpadku dlužníka, dodatečný souhlas neudělujeme,“ uvedla ČSSZ ve svém vyjádření pro soud.

Ten i přesto podpis smlouvy povolil. Vyšel přitom jak z toho, že takto bude plynout do majetkové podstaty určitý pravidelný příjem ve formě nájemného, tak ze vztahu k zaměstnancům a jejich případným budoucím nárokům.

„Nelze odhlédnout ani od dopadu na zaměstnanost v regionu dlužnice, pokud by k uzavření smlouvy nedošlo a dlužnice by musela přistoupit k propouštění desítek zaměstnanců. Dle vyjádření insolvenční správkyně půjde přitom o úsporu v řádech desítek milionů korun,“ argumentuje mimo jiné soudkyně Kateřina Hajná.

Nyní pronájem, po novém roce koupě?

Za pronájem závodu bude Bellmer od ledna do konce příštího roku platit 15 tisíc eur měsíčně (383 tisíc korun). V lednu by se zároveň měl potkat věřitelský výbor Papcelu a rozhodnout o řešení insolvence. Jako nejpravděpodobnější se jeví vyhlášení konkurzu a rozprodání majetku. V takovém případě Bellmer podle Dostála avizoval, že by koupil majetek Papcelu včetně obchodní značky.

Bellmer bude v Litovli zatím řešit vlastní zakázky. Je možnost, že by dokončil i část zakázek Papcelu, jenže to zatím blokuje zástava na materiál, uplatněná firmou Swiss Forfait, se kterou se zatím nepodařilo Papcelu dohodnout.

Společnost Bellmer je, podobně jako Papcel, rodinná firma. Vznikla již v roce 1842. V současné době ji řídí tři bratři Kollmarovi, potomci zakladatele Carla Bellmera. Podnikají v papírenských a separačních technologiích, firma má několik poboček v různých zemích světa.

Papcel vznikl v 50. letech minulého století jako státní podnik. Počátkem 90. let jej získala v privatizaci rodina Dostálových. Firma začala s expanzí do zahraničí.

Od roku 2016 do letošního března byla akcionářem i BHM Group miliardáře Tomáše Krska. Akcionářské spory v průběhu loňského roku vedly podle Dostála ke zhoršení zdraví firmy a spolu s nastartovanou arbitráží v Bělorusku prohloubily nedůvěru bank, což nakonec způsobilo úpadek Papcelu a dluhy přesahující 400 milionů korun.

Jak vypadala stavba papírny v Bělorusku, kterou Papcel dokončil v roce 2017

26. června 2017

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

Podcast HanáJede představuje místní známé osobnosti i obyčejné lidi

Podcasty, tedy audio nebo případně i video pořady, ve kterých se mluví s různými lidmi o široké škále témat, nabývají v...

Přerovské Laguně čištění nepomohlo, voda už zase není vhodná ke koupání

Sotva začala vedra, Přerované opět přišli o možnost koupat se v tamní nádrži Velká laguna. Rozbory ukázaly, že voda...

Značku originálních produktů z Jeseníků nesou další zážitky i pochoutky

Řada nových výrobků či projektů získala v uplynulých dnech ochrannou známku Jeseníky originální produkt. S prestižní...

Grafton Recruitment Praha
AUTOELEKTRIKÁŘ až 45 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....