Má domluvené zakázky za půl miliardy, přesto Papcel visí nad propastí

  12:19aktualizováno  12:19
Výrobce papírenských strojů Papcel z Olomoucka bojuje o svou budoucnost. Nastartovaný podnik s miliardovými obraty se kvůli sporům ve vedení a soudním tahanicím v Bělorusku náhle stal pro banky problematický a výsledkem je, že nyní skončil v úpadku. Přitom má stále domluvené zakázky celkem za půl miliardy.

Pohled do oddělení expedice litovelského Papcelu, který vyrábí stroje a technologie pro papírenský průmysl. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

O litovelském Papcelu se ještě nedávno hovořilo jako o dravci v byznysu s papírenskými technologiemi. Firma od roku 2012 rostla raketovým tempem, dosahovala miliardových obratů a provedla řadu akvizic různě po světě. Spolkla například konkurenční továrny v Itálii nebo Francii, dceřiné společnosti má také v Rusku či Indii.

Jenže poslední rok a půl se zmítá v problémech. Firma nyní přiznala, že má u 443 věřitelů dluhy ve výši 418 milionů korun.

„Vsadili jsme na růst a do růstové strategie jsme dali všechno. Přineslo to nové zkušenosti, ale také nové problémy,“ říká majitel Papcelu David Dostál.

Za současnou krizí ve firmě stojí podle něj více událostí. Problémy však úplně na začátku nastartoval spor, který Papcel vede s jedním ze svých běloruských zákazníků již od roku 2017.

Ten totiž kvůli údajnému neplnění smlouvy ze strany Papcelu uplatnil bankovní záruku v hodnotě 10 milionů eur, tedy zhruba 260 milionů korun.

Jak vypadala stavba papírny v Bělorusku, kterou Papcel dokončil v roce 2017

„My to uplatnění bankovní záruky vnímáme jako násilné, podvodné a snažíme se dokázat, že na to neměl právo. Z našeho pohledu vychází z dokumentů, které nejsou v souladu s bankovní zárukou. V současné době je ta věc v šetření policie,“ říká Dostál.

„V každém případě to uplatnění bankovní záruky na nás určitě vrhlo stín u bank a zastavilo financování. Navíc akcionářské vztahy nebyly dobré a v roce 2018 gradovaly,“ dodává.

Ke sporům se zákazníkem i vedení se přidaly problémy s úvěry

Druhým akcionářem Papcelu byla do letošního roku firma BHM Group miliardáře Tomáše Krska. BHM koupila poloviční podíl v Papcelu v roce 2016, letos v březnu ale svůj podíl prodala Dostálovi.

Ve výroční zprávě Papcelu za rok 2018 Dostál dokonce uvedl, že akcionářské spory v průběhu roku firmu prakticky paralyzovaly.

Pohled do výroby v Papcelu

„Původně plánované tržby ve výši jedné miliardy také nebyly naplněny, skutečné tržby za rok 2018 byly ve výši 799 milionů korun,“ stojí ve výroční zprávě. Čeho se akcionářské spory přesně týkaly, nechtěl Dostál komentovat.

Ke sporům v Bělorusku a výrazně horšímu hospodářskému výsledku v důsledku půtek ve vedení firmy se připojily problémy se splácením některých bankovních úvěrů.

„Byla potřeba jejich restrukturalizace. V tu chvíli dostanete takový rating, že ty banky nejsou motivovány vám poskytnout další financování, protože na to musí vytvářet velké opravné položky už na začátku,“ popisuje situaci Papcelu jeho majitel.

„Podařilo se uzavřít dohody, které to měly uklidnit, sehnali jsme zakázky. Ty nové projekty byly v hodnotě přes 500 milionů korun, ale nenašla se banka, která by je zafinancovala,“ říká Dostál.

Tři banky souhlasily se splátkovým kalendářem, čtvrtá odmítla

Firma se tak dostala do situace, že ačkoliv měla nasmlouvané zakázky, banky odmítly poskytovat záruky. Ty jsou přitom u zakázek na více let a v objemu stovek milionů běžně vyžadovány zákazníky kvůli ochraně investic.

„Nyní nemůžeme inkasovat pohledávky, protože nemůžeme vystavit performační záruky. Vlastní cashflow se zastavilo a došly rezervy,“ říká Dostál.

Naděje svitla ještě ve chvíli, kdy tři ze čtyř úvěrujících bank umožnily Papcelu splátkový kalendář. Ruská Sberbank však ne a vyzvala podnik k okamžitému zaplacení úvěru – 32 milionů korun. Na to však Papcel nemá.

Pohledávky Papcelu vůči Sberbank získala v létě od banky finanční společnost Swiss Forfait z Prahy. Podle insolvenčního rejstříku jde o druhého největšího věřitele litovelského podniku a firma již požádala soud, aby se stala členem předběžného věřitelského výboru, čemuž ale soud nevyhověl. Swiss Forfait má nicméně v zástavě zásoby Papcelu.

„Výroba byla velmi omezena z důvodu, že zástavní věřitelé, kteří mají v zástavě zásoby, nám omezili práva,“ říká Dostál. Papcel tak má sice zásoby, ale nemůže na ně sáhnout.

Nedávné vyhlášení úpadku umožní firmě jednat o další budoucnosti. „Teď budeme komunikovat s insolvenčním správcem a předběžným věřitelským výborem o dalším postupu. Mělo by se rozhodnout, zda dokončíme ty rozdělané zakázky a zda minimalizujeme ztráty,“ říká Dostál.

Firma už propustila třetinu zaměstnanců

Jestli dojde k reorganizaci Papcelu, zatím není jasné. Už teď ale firma pociťuje dopady složité situace. Podle Dostála se během srpna a půlky září snížil počet zaměstnanců z 230 na zhruba 150. Starosta Litovle Viktor Kohout uvedl, že na Litovelsku je díky velké koncentraci firem o lidi stále velký zájem.

„Tady se firmy o lidi perou, nečekám, že by nenašli uplatnění jinde,“ říká Kohout.

Podle ředitele Okresní hospodářské komory Olomouc Radima Kašpara je vždy velká rána, když se významná regionální firma dostane do takových obtíží.

„Jsem však mírný optimista a věřím, že Papcel jako takový ještě bude mít budoucnost,“ hodnotí situaci Kašpar.

Jak vypadá výroba v litovelské továrně společnosti Papcel

Autor:
  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Kojetíně vznikne průmyslový park za miliardu, budou v něm sklady i výroba

Za zázrak považuje vedení radnice v Kojetíně na Přerovsku investici, kterou soukromá firma plánuje na okraji města. V...

Věstonická venuše bude po letech opět k vidění, vystaví ji olomoucké muzeum

Pět let ji mimo tajný trezor nikdo neviděl. A roky zase neuvidí. Mezi tím ovšem bude slavná Věstonická venuše dvanáct...

Hledaní zloději se vrátili, ukradli další šperk před zraky prodavačky

V Olomouckém kraji se po několika měsících opět objevila dvojice zlodějů, která díky zručnosti a schopnosti odlákat...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz