„Cvičení Eagle 2015, které se koná na přelomu července a srpna, se účastní příslušníci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova a 10. SFG ze Stuttgartu s vyčleněnou leteckou technikou,“ nastínil Jan Šulc z oddělení komunikace Generálního štábu Armády České republiky.
„Jde o společné cvičení speciálních jednotek české a americké armády zaměřené na výměnu zkušeností při provádění výsadkových operací,“ doplnil jeden z příslušníků prostějovské speciální jednotky.
Letoun MC-130J Commando II. je stroj určený pro speciální operace a je odvozený od dnes už legendárního transportního letounu C-130 Hercules.
Přerov hostí Commando |
Jejich modifikací během Vietnamské války vznikly první stroje typu MC-130, samotné podtypy MC-130J Commando II. jsou ovšem velmi nové letouny, první obdržely americké speciální jednotky od firmy Lockheed Martin teprve v roce 2011.
Letadlo má pouze pětičlennou posádku, což je o tři lidi méně než měli jeho předchůdci. Dolet je zhruba 4 800 kilometrů.
Americké Commando bude podle plánu cvičení na nebi a přerovském letišti k vidění ještě v pondělí, kdy bude výcvik výsadků speciálních sil pokračovat. Nejde přitom o jedinou vzácnou podívanou na přerovském letišti - minulý týden zde byl k vidění i jiný legendární kus americké letecké techniky - konvertoplán CV-22B Osprey.
Ten díky překlopitelným rotorům dokáže startovat a přistávat jako vrtulník a tudíž mu stačí jen omezený prostor. V letové fázi ovšem využívá rychlosti, doletu a dalších výhod vrtulového letadla (více o něm čtěte zde). I z tohoto stroje si čeští speciálové vyzkoušeli výsadek.
„Bylo to poprvé v republice, kdy jsme měli možnost si z tohoto typu letadla skočit. Samozřejmě se to liší oproti našim výsadkovým prostředkům třeba vysazovací rychlostí, ale obecně to zase takový rozdíl není, skáčeme všechno bez kotvení volným pádem, takže průběh samotného seskoku je stejný,“ nastínil člen prostějovské speciální jednotky.