Ojedinělý projekt úsporných domků za rozumnou cenu v Postřelmově na Šumpersku...

Ojedinělý projekt úsporných domků za rozumnou cenu v Postřelmově na Šumpersku sklízí uznání odborníků. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Postřelmovské „lentilky“ vyrostly do Baťova stylu i díky stížnostem sousedů

  • 4
Na okraji Postřelmova na Šumpersku ve směru od Zábřehu vyrostla kolonie rodinných obydlí, kterým místní přezdívají vzhledem k pastelovým barvám „Lentilkov“ nebo s ohledem na jednoduchost a unifikaci „Baťovy domky“. Investor ovšem všechny zájemce o dostupné a úsporné bydlení uspokojit nedokázal.

Moderní minimalistický projekt na Šumpersku chválí odborníci, nájemníci i obyvatelé. Unifikované „Baťovy domky“ na rozdíl od těch skutečných ve Zlíně nevyrostly pro zaměstnance firmy. Zdobí je takzvaný minimalismus bydlení, který je trendem budoucnosti.

Čtyřiadvacet bytů ve dvanácti domech zájemci velmi rychle obsadili. Investorem byla regionální firma Renostav.

KVÍZ: Od Baťovy kolonie k panelstory. Ověřte si, co víte o sídlištích

„Cílem bylo nabídnout jednoduché a přitom komfortní nájemní bydlení za dobrou cenu. Zájem nás samotné mile překvapil, protože jsme nakonec mohli uspokojit méně než polovinu zájemců,“ sdělil jednatel společnosti Milan Kubíček.

Co domek, to dva byty

Každý domek nabízí dva oddělené byty o užitné ploše 75 metrů čtverečních a umožňuje variabilitu dispozic 2+kk či 3+kk.

Byty v patře mají velkou terasu, spodní mají vstup na zahradu a jsou kompletně bezbariérové. Proto jsou byty v přízemí dražší.

Měsíční nájem přijde na 13 tisíc korun, byt v patře na 11 tisíc. Pro srovnání průměrná výše činže v bytě o rozměrech 60 metrů čtverečních v Olomouci je podle serveru RealityMix nyní 14 957 korun.

Náklady na jeden domek byly přibližně pět milionů korun. Obyvatelům se nový domov líbí.

„Nájem odpovídá tomu, že byty jsou nové a bydlení je opravdu na úrovni. Vše funguje, jak má, jsme velmi spokojeni,“ svěřil se MF DNES jeden z nájemníků František Odehnal.

Snížování nákladů

Postřelmovské „Baťovy domky“ navrhl zábřežský architekt Miloslav Tempír s kolektivem. Označení odkazující na známé zlínské stavby mírní.

„Dá se použít jenom jako parafráze. Jinak jsem se snažil o takzvaný minimalistický styl s maximální mírou unifikace, což vede ke snížení nákladů jak pro stavebníka, tak pro uživatele,“ popsal architekt.

Na místě měl však původně vyrůst zcela jiný projekt. „Vývoj byl velmi zajímavý. Původně zde měly být dva bytové čtyřpodlažní domy s celkem dvaceti byty, zkrátka běžný bytový projekt. Vzhledem k připomínkám lidí z blízké stávající zástavby, kterým vadila výška budov, jsme projekt přepracovali, aby zástavba byla maximálně dvoupodlažní. Nakonec to bylo ku prospěchu. Tento nový směr tak vlastně vyšel od lidí ze sousedství,“ vysvětlil Tempír.

Hurá dovnitř. Navštivte stovky historických skvostů i moderních staveb

Interiér bytů podle něho vychází ze současných trendů. „Šlo nám o maximální funkčnost, účelovost, jednoduchost,“ zdůraznil.

Domy jsou navržené podle moderních trendů ve stavebnictví. „To je především unifikace, aby se stavební práce maximálně zjednodušovaly a aby se výkony řemeslníků opakovaly na řadě stejných objektů, a tím se práce zrychlily a jejich cena v konečném výsledku zlevnila,“ vysvětlil.

Nájemní kategorie

Realitní makléřka ze šumperské realitní kanceláře Reality Motýl Vendula Haltofová projekt oceňuje.

„Tohle je dobrá cesta, která vyplňuje díru na trhu. Řekla bych, že jenom na Šumpersku by momentálně lidé rychle obsadili nejméně dalších padesát takových domků. Pokud se tento projekt zopakuje nebo zde vyroste něco jiného v podobném duchu, tak to bude jenom dobře. Navíc v nájemní kategorii, která je nyní vzhledem k podmínkám hypoték a cenám staveb stále žádanější,“ zhodnotila.

Postřelmovský projekt chválí i stavební odborníci. Daniel Skřek z Ústavu pozemního stavitelství Vysokého učení technického Brno ho vyzdvihl právě pro jeho minimalistický styl.

„To je řešení pro budoucnost. Stavby takového stylu a takové míry unifikace nabízejí zajímavé benefity, jako je dobrá cena, rychlejší stavební povolení, kratší doba výstavby,“ vysvětlil Skřek.

Šéf stavebního úřadu v Zábřehu Vlastimil Hloch rovněž nešetřil chválou. „Bylo to precizně navržené, precizně provedené, takže z našeho pohledu je vše přesně tak, jak by měla bytová výstavba vypadat. Se stavebním povolením a kolaudací nebyl problém,“ informoval šéf stavebního úřadu.

Obci projekt pomohl

A polepšil si i Postřelmov. „Říká se, že v jednoduchosti je síla, a tohle je přesně ono. I jednoduchá architektura může být pěkná a zajímavá. Obci projekt pomohl jak s novými byty, tak tím, že získala zajímavou architekturu,“ uvedl radní Jaroslav Nimrichtr (Nestraníci).

Investor další podobný počin nevylučuje. „V současné době nic v tomto duchu nepřipravujeme, ale vzhledem k vysokému zájmu budeme o dalším podobném projektu vážně přemýšlet,“ předeslal jednatel Milan Kubíček.

5. září 2023