Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Poznámky v diáři spojují Faltýnka s kontroverzními projekty sportovních hal

  4:54
V projektech velkých sportovních center v Olomouckém kraji, které provází řada nestandardních okolností, se angažoval i šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Podezřelé poznámky o projektech v Prostějově a Jeseníku se totiž objevují v jeho diáři, z nějž v posledních dnech citují Seznam Zprávy.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (26. května 2019). | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

V projektech vždy figurovali lidé blízcí Faltýnkovi a sportovnímu bossovi Miroslavu Černoškovi z Prostějova. Jde třeba o Národní sportovní centrum v Prostějově. To za 140 milionů korun vybudoval spolek Prostějov olympijský, který v roce 2015 založily město, kraj a Černoškův Tenisový klub Prostějov.

Dvě poznámky z diáře ukazují na to, jak měl poslanec Faltýnek projektu pomoci.

„Investice do sportu z MŠMT-2016. Prosím pohlídej – jsou na MŠMT žádosti,“ napsal podle serveru Černošek Faltýnkovi. Ten si pak sám poznamenal: „Prostějov olympijský – 30 mio.“

Otevření Národního sportovního centra

Projekt má vůbec pozoruhodnou historii. V Prostějově i na hejtmanství měl od počátku obrovskou podporu. Primátorem Prostějova byl tehdy sociální demokrat Miroslav Pišťák, který byl dlouhé roky na radnici v Prostějově a v místní buňce ČSSD jedním z nejbližších politických spolupracovníků Faltýnka.

Ten byl před založením ANO členem sociální demokracie a působil v komunální politice. Náměstkem hejtmana pro sport byl přímo člen hnutí ANO, pozdější primátor Prostějova a blízký přítel Černoška František Jura. Hejtmanem se stal další Faltýnkův spolupracovník z Prostějova a Černoškův známý, dnes poslanec Ladislav Okleštěk.

Obří půjčka bez podpisů

Když ministerstvo školství na čas stoplo dotace do sportu kvůli zatčení fotbalového šéfa Miroslava Pelty, spolek neměl peníze a na stavbu centra si od Černoškova Tenisového klubu půjčil 23 milionů korun. O půjčce ovšem nikdy neexistoval žádný písemný doklad, protože hejtman Okleštěk a sportovní boss Černošek ji uzavřeli pouze ústně.

Dodnes přitom není jasné, kde se 23 milionů vzalo. Podle účetních uzávěrek totiž tenisový klub takovou sumu k dispozici neměl a sám si musel od někoho půjčit. Přes opakované dotazy hejtman Okleštěk i Černošek odmítali sdělit, kdo byl utajovaným věřitelem.

Na otázky ohledně původu peněz Černošek vzkazoval: „Odpověď je stále stejná. Půjčka je uzavřena ústně, bezúročná a termín splatnosti podléhá bližší dohodě.“

Miroslav Černošek

Celý projekt vymyslel a prosadil mocný manažer Černošek, který sehnal i dotace. Právě o dotacích 30 milionů korun se zmiňují poznámky ve Faltýnkově deníku. Město Prostějov pak věnovalo pozemky a kraj zaplatil projekt.

Prostějovská radnice stavbu podporovala, protože město podle ní moderní sportovní halu pro mládež nutně potřebovalo. Opozice naopak ostře kritizovala utajené půjčky, nedostatek informací a tvrdila, že stavba je absolutně předražená.

Faltýnek: Prací poslance je i podpora projektů

Také Transparency International poukazovala na zcela nestandardní postup.

„Jsou to ukázkové mafiánské praktiky jako vystřižené z devadesátých let. Není normální půjčit si 23 milionů korun bez smlouvy a nevědět ani původ peněz. A do toho si soukromé peníze půjčuje spolek založený veřejnoprávními subjekty,“ komentoval šéf české pobočky protikorupční organizace David Ondráčka.

Hejtman Okleštěk a boss Černošek naopak tvrdili, že ústní dohoda zákonu neodporuje. Na splacení půjčky 23 milionů korun ovšem spolek Prostějov olympijský peníze neměl. Dluh si rozdělil Černoškův klub, kraj a město. Prostějovské zastupitelstvo se zaplacením svých šesti milionů korun souhlasilo v roce 2019.

„Poznámky z diáře pana Faltýnka jsou jen špičkou ledovce. Byl u privatizace Prostějovských vodáren, u projektu předraženého Národního sportovního centra, který byl realizován jen díky obelhání zastupitelstev města i kraje a neobhajitelné ústní půjčce, a také u mnoha dalších pochybných politických obchodů po celé České republice,“ shrnul prostějovský zastupitel za Piráty Petr Kapounek.

„Politika a byznys mu dávno splynuly v jedno a bez nadsázky jej lze považovat za moderní verzi Ivana Langera,“ dodal.

Pohled na prostějovské Národní sportovní centrum, jehož výstavba stála téměř 140 milionů korun, z toho 110 milionů zaplatil stát.

Faltýnek na tom, že podporoval Národní sportovní centrum, nevidí nic špatného.

„Já podporuji projekty, které jsou smysluplné, a to bez ohledu na to, kdo s nimi přijde. Jsem přesvědčený, že přesně to je prací poslance,“ prohlásil pro Seznam Zprávy. MF DNES požádala o vyjádření k Faltýnkově diáři také bývalého hejtmana Oklešťka. Přislíbil ho, ale neodpověděl.

Ječení kvůli Jeseníku

Faltýnek dle zápisků v diáři loboval také za sportovní halu v Jeseníku. Městu tehdy vládlo ANO v čele se starostou Adamem Kalousem, který je nyní poslancem. Že město neuspělo s opakovanou žádostí o halu, Faltýnek před lety ostře vyčetl náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové.

„Faltýnek na mě ječel, že mu nevyšel posranej Jeseník,“ zaznívá z policejních odposlechů u Kratochvílové.

Faltýnek to tak dramaticky nevidí. „Obrátil se na mě jako na poslance starosta Jeseníku se žádostí, abych se na ministerstvu zeptal, proč byla jejich žádost vyřazena. Zeptal jsem se a odpověď byla, že důvodem bylo nesplnění formálních podmínek žádosti. To jsem poté řekl Adamu Kalousovi a to je všechno,“ tvrdí Faltýnek.

Tehdejší místostarosta Jeseníku Petr Procházka (ODS) byl u rozhodujících jednání kolem dotace spolu se starostou. V roce 2016 Jeseník dotaci dostal přiklepnutou, příslib zněl na patnáct milionů.

„Potíž ale byla v tom, že to bylo dost pozdě, abychom ty peníze do konce roku profinancovali,“ vysvětlil Procházka. Město tak v roce 2017 žádalo o dotaci znovu.

„Byl tam lobbing Faltýnka, ale ministerstvo náš projekt stejně vyřadilo. Údajně pro formální nedostatky, protože nám mělo chybět potvrzení o bezdlužnosti,“ popisuje Procházka.

Město se odvolalo, ale obrana ke kýženému výsledku nevedla. Nakonec ale hala za 60 milionů vznikla.

„Místo státu nám pomohl kraj. K tomu jsme přidali naše peníze a dostali jsme dar od privátní společnosti,“ popsal Procházka.

„Cinklé“ opravy silnic?

Dokumenty, které byly podle redakce Seznam Zpráv založené v diáři Jaroslava Faltýnka, se týkají i rozdělení zakázek v regionu souvisejících s krajskými silnicemi. V textu se píše o skupině předem vybraných firem.

„Na začátku chci navrhnout nic neměnit, protože to velmi dobře funguje (kontaktní osoba), a jen změnit výhybky,“ stojí v dokumentu.

Další pozoruhodná zmínka pak zní: „Mluvíme vždy o věcech do 6 mil. Investice nad 6 milionů je nutno řešit tak, že budou domluveny podmínky tak, aby se to mohlo úspěšně zrealizovat s konkrétní firmou, což určitě jde.“ V textu je zmíněn i bývalý šéf správy krajských silnic Drahomír Babnič. Ten v roce 2017 odešel do důchodu.

Scénáře na dvou listech strojopisu, které měl sepsat prostějovský právník a Faltýnkův spolupracovník Zdeněk Klapka, označil Babnič za nepravděpodobné.

„Řadu let jsme chodili do komise na kraj vyhodnocovat výběrová řízení, kde za nás býval technický náměstek, což byl jeden člověk třeba z pěti, většina lidí tam byla z kraje. Tahali jsme za velmi krátký konec,“ tvrdí. Jako nereálné vidí i to, že by si někdo bral ze zakázek deset procent, jak Seznamu naznačil Klapka.

Ten do poznámek pro Faltýnka napsal: „Babnič mě zná.“ Podle Babniče ale o žádný vztah nešlo.

„Nabízeli mi ho jako právníka někdy v letech 2014, 2015. Potkali jsme se, chvíli jsme kličkovali, nechtěl jsem ho,“ prohlásil.

Autoři: , ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Sagan neměl k nikomu respekt už v devatenácti. A močilo se vždy, usmívá se König

Z voleje odpovídal Leopold König. Někdejší cyklista, který dojel v první desítce na Tour, Giru i Vueltě, a teď je...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranická propast odhalila další část, robot se ponořil až do 450 metrů

Hranická propast, nejhlubší zatopená jeskyně světa, má nejméně 450 metrů, naměřili dnes speleologové. Dosavadní...

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavěl za naše peníze, teď nás tlačí do kouta, kritizují lidé developera

Poté, co MF DNES informovala o problémech lidí, kteří v Olomouci dva roky čekají na slíbené nové byty ve čtvrti Nové...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Muž zmáčel strážníky vodní pistolí. Šikana, reagoval na hrozbu pokuty

Žert, ze kterého nakonec nebyla ani jedna ze stran pobavená, narušil ve čtvrtek pochůzku olomouckých strážníků ve...

Ze zpronevěry školních peněz policisté obvinili účetní, hrozí jí až 10 let

Ze zpronevěry peněz na jedné z olomouckých základních škol obvinili policisté sedamapadesátiletou účetní, o které se od...

V olomoucké zoo se narodilo mládě rysa, matka ho zpočátku skrývala

Dalším přírůstkem se může chlubit olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, kde se v uplynulých dnech narodilo...

Za posudek o nezávadnosti nanonástřiků v prostějovských školách padla pokuta

Posudek, který měl prokazovat nezávadnost nanonástřiků proti koronaviru v prostějovských školách, je nezákonný. Rozhodl...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...