Slabší koruna pomůže v Olomouckém kraji firmám, které vyvážejí zboží

  15:35aktualizováno  15:35
Oslabení koruny Českou národní bankou je špatně načasované, kritizuje rozhodnutí Hospodářská komora Olomouckého kraje. Podle ní pomůže jen některým firmám v regionu.
Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci.

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"O přínosu pro export není sporu. Výrobky našich výrobců se zlevní a budou více konkurenceschopné. Řada firem ale přijde zbytečně o peníze, které zaplatí navíc za dovážené komponenty potřebné pro své výrobky. Kdyby banka dala včas avízo, mohly si fixovat náklady v korunách a s oslabením koruny by se jim nezdražovaly náklady na dovoz," vysvětlil šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Podle něj řada především středních a menších firem nemá na dovozu zafixovaný kurz koruny k euru. "Je to obvyklé u velkých firem, ale pro menší firmy to nehraje tak zásadní roli. Teď to ale pro ně může být nepříjemné," řekl Minář.

Očekává také další efekt, tentokrát pozitivní. "Pokud oslabená koruna pomůže alespoň částečně v boji proti dovozu nekvalitního zboží nebo nekvalitních potravin, bude jenom dobře. To by mohlo pomoci řadě firem z regionu, které prodávají hlavně v Česku," míní.

Naopak jako minus vidí skutečnost, že zdražení dovážených produktů způsobí u spotřebitelů "obrannou reakci" a budou tak méně utrácet.

"Potom může vzrůst tlak na navyšování mezd, aby lidé mohli zase víc nakupovat a to zase zdraží náš vývoz. Těch aspektů - ať už pozitivních, nebo negativních - je celá řada. Pozitiva ale ve většině firem převažují," přemítá Minář.

Oslabení koruny vítají firmy, které obchodují v zahraničí

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů jak ve spotřební, tak medicínské, průmyslové nebo vojenské oblasti, vidí v oslabení koruny velkou šanci .

"Obecně pro nás je to velká příležitost zvýšit naši konkurenceschopnost. V minulých letech jsme díky silné koruně zažili nepříjemná období, zvlášť v době, kdy za euro bylo jen 24 korun. To bylo pro nás jako vývozce velmi špatné," sdělil Vítezslav Moťka, jednatel společnosti.

Zdražení dovozu se podle něj firmy zatím nedotkne, protože má fixovanou korunu. "Dlouhodobě se to ukazuje jako správné a zvlášť nyní to pro nás bude mít pozitivní efekt," řekl Moťka.

Mnohem menší přínos očekává výrobce špičkových kotlů na zplyňování dřeva nebo pelet Eko-Vimar Orlaňski v Javorníku na Jesenicku. Zatímco Meopta vyváží "jen" převážnou většinu své produkce, Eko-Vimar vyváží veškerou produkci.

"U nás se výhody způsobené oslabením koruny na exportu srovnají s minusy na dovozu. Sice vyvážíme špičkové kotle světové úrovně, takže je tam vysoká přidaná hodnota, a tím je pro nás levnější vývoz zajímavější, ale na druhou stranu dovážíme například drahé řídicí systémy do našich výrobků a ty se zase prodraží. Celkově ten efekt v náš prospěch odhaduji tak na zhruba pět procent," míní výkonný ředitel firmy Milan Ivaška.

Naopak negativní dopad bude mít oslabení koruny na šumperskou společnost Pars nova, zabývající se opravami a modernizacemi kolejových vozidel - jak vlaků, tak tramvají.

"V současné době se soustředíme na domácí trh a exportní aktivity jsou minimální. Negativní dopady zaznamenáme v oblasti zdražení nákupu materiálů a služeb ze zahraničí, což ve společnosti Pars činí přibližně 20 procent celkových nákupů," hodnotí situaci Pars nova její generální ředitel Michal Kurtinec.

Nejčtenější

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Rodině před lety vzali půdu komunisté, teď stát pozemky vyvlastnil znovu

Majitelka části pozemků u Držovic, které stát vyvlastnil kvůli rozšíření sjezdu...

Stěží uvěřitelné déjà vu prožívají nyní potomci rodiny Pospíšilových z Držovic u Prostějova, které v 70. letech...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Další z rubriky

To by měl udělat každý, říká mladá veslařka oceněná za záchranu soupeřky

Devatenáctiletá olomoucká veslařka Valentýna Kolářová závodící za VK Přerov s...

V cíli popadala dech poté, co v závěru závodů vydala veškeré síly, když za sebou náhle mladá veslařka Valentýna...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Ves zajistila lidem vysokorychlostní internet, nakoupí hromadné připojení

Serverovna společnosti MAFRA.

Zatímco ve větších městech je vysokorychlostní internet samozřejmostí, ve vesnicích v Olomouckém kraji lidé na...

Najdete na iDNES.cz