Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Slabší koruna pomůže v Olomouckém kraji firmám, které vyvážejí zboží

  15:35
Oslabení koruny Českou národní bankou je špatně načasované, kritizuje rozhodnutí Hospodářská komora Olomouckého kraje. Podle ní pomůže jen některým firmám v regionu.
Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci.

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"O přínosu pro export není sporu. Výrobky našich výrobců se zlevní a budou více konkurenceschopné. Řada firem ale přijde zbytečně o peníze, které zaplatí navíc za dovážené komponenty potřebné pro své výrobky. Kdyby banka dala včas avízo, mohly si fixovat náklady v korunách a s oslabením koruny by se jim nezdražovaly náklady na dovoz," vysvětlil šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Podle něj řada především středních a menších firem nemá na dovozu zafixovaný kurz koruny k euru. "Je to obvyklé u velkých firem, ale pro menší firmy to nehraje tak zásadní roli. Teď to ale pro ně může být nepříjemné," řekl Minář.

Očekává také další efekt, tentokrát pozitivní. "Pokud oslabená koruna pomůže alespoň částečně v boji proti dovozu nekvalitního zboží nebo nekvalitních potravin, bude jenom dobře. To by mohlo pomoci řadě firem z regionu, které prodávají hlavně v Česku," míní.

Naopak jako minus vidí skutečnost, že zdražení dovážených produktů způsobí u spotřebitelů "obrannou reakci" a budou tak méně utrácet.

"Potom může vzrůst tlak na navyšování mezd, aby lidé mohli zase víc nakupovat a to zase zdraží náš vývoz. Těch aspektů - ať už pozitivních, nebo negativních - je celá řada. Pozitiva ale ve většině firem převažují," přemítá Minář.

Oslabení koruny vítají firmy, které obchodují v zahraničí

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů jak ve spotřební, tak medicínské, průmyslové nebo vojenské oblasti, vidí v oslabení koruny velkou šanci .

"Obecně pro nás je to velká příležitost zvýšit naši konkurenceschopnost. V minulých letech jsme díky silné koruně zažili nepříjemná období, zvlášť v době, kdy za euro bylo jen 24 korun. To bylo pro nás jako vývozce velmi špatné," sdělil Vítezslav Moťka, jednatel společnosti.

Zdražení dovozu se podle něj firmy zatím nedotkne, protože má fixovanou korunu. "Dlouhodobě se to ukazuje jako správné a zvlášť nyní to pro nás bude mít pozitivní efekt," řekl Moťka.

Mnohem menší přínos očekává výrobce špičkových kotlů na zplyňování dřeva nebo pelet Eko-Vimar Orlaňski v Javorníku na Jesenicku. Zatímco Meopta vyváží "jen" převážnou většinu své produkce, Eko-Vimar vyváží veškerou produkci.

"U nás se výhody způsobené oslabením koruny na exportu srovnají s minusy na dovozu. Sice vyvážíme špičkové kotle světové úrovně, takže je tam vysoká přidaná hodnota, a tím je pro nás levnější vývoz zajímavější, ale na druhou stranu dovážíme například drahé řídicí systémy do našich výrobků a ty se zase prodraží. Celkově ten efekt v náš prospěch odhaduji tak na zhruba pět procent," míní výkonný ředitel firmy Milan Ivaška.

Naopak negativní dopad bude mít oslabení koruny na šumperskou společnost Pars nova, zabývající se opravami a modernizacemi kolejových vozidel - jak vlaků, tak tramvají.

"V současné době se soustředíme na domácí trh a exportní aktivity jsou minimální. Negativní dopady zaznamenáme v oblasti zdražení nákupu materiálů a služeb ze zahraničí, což ve společnosti Pars činí přibližně 20 procent celkových nákupů," hodnotí situaci Pars nova její generální ředitel Michal Kurtinec.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Globální gigant Amazon bude mít na Přerovsku obří logistické centrum

Premium Americký obr v online nakupování, společnost Amazon, má nakročeno do Olomouckého kraje. Jak MF DNES zjistila z několika...

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

Firmy z okolí to může dostat do problémů, říká o skladu Amazonu šéf komory

Jen málo pozitiv vidí ve vybudování obřího distribučního skladu v Kojetíně na Přerovsku, který má sloužit americkému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Lidé kvůli covidu odkládali vyšetření, ztratili čas na boj s rakovinou

Kvůli strachu z nákazy koronavirem se někteří lidé vyhýbali preventivním vyšetřením, hlavně těm prováděným v...

Olomoucký vynález funguje, hasiči při zásahu vyzkoušeli vozík na přesun aut

Na vývoji transportních vozíků, s jejichž pomocí lze jednoduše odtáhnout auto tam, kam je zapotřebí, mají svůj podíl i...

Své dožínky mají poprvé i olomoučtí vědci, ukážou chytrý kombajn či dron

První akademické dožínky se uskuteční ve čtvrtek od půl třetí v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v...

Mladík toužil po cigaretách, násilně vynucená krabička ho poslala za mříže

Několikaleté vězení hrozí kvůli jediné krabičce cigaret mladíkovi, který se v Přerově rozhodl dostat ke kuřivu bez...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

Natáčely jsme s Bradem Pittem. Tenkrát nás nezajímal, říkají dvojčata Černé

Jsou sestry, věnují se herectví a ještě pořád se stane, že si je lidi pletou, i když už údajně ne tak často jako kdysi....