Firmy z Hané hledí na Východ. Ruská mise s Nečasem se vydařila, říkají

  11:36aktualizováno  11:36
Podnikatelé z Olomouckého kraje chystají expanzi na Východ. Někteří poprvé od sametové revoluce opět cílí na roky zanedbávaný ruský trh. Otevřít dveře jim sem má připravovaná návštěva ruského konzula či nedávná mise premiéra Nečase do Ruska. Některé firmy z regionu se jí zúčastnily.
Firmy z Olomouckého kraje se chystají na nové obchody s Ruskem. (Ilustrační snímek)

Firmy z Olomouckého kraje se chystají na nové obchody s Ruskem. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Mise byla připravena velmi pečlivě. Byli vytipovaní a pozvaní potencionální partneři. Jednání tak byla jednodušší i díky účasti zástupců velkých bank," uvedl šéf představenstva společnosti ND Lor Uničov Todor Kraevski.

Firma, která vyrábí bagry, vidí na východě jeden z nejzajímavějších trhů, které se v současné složité ekonomické situaci na tuzemském i velké části západních trhů nabízejí.

"Před rokem 1989 bylo do zemí bývalého Sovětského svazu prodáno více než 1 500 kusů bagrů značky Unex. V následujících letech však byl tento trh zanedbáván a k zásadnímu obratu k lepšímu dochází až nyní," poznamenává Kraevski.

Stroje z Uničova se Rusům líbí, hodně totiž vydrží

Ruský trh označuje za velice perspektivní. "Ovšem má zároveň svá specifika. Je třeba nezbytné přizpůsobit zařízení a následný servis místním podmínkám. Plánujeme proto založení řady regionálních obchodně-servisních zastoupení," přiblížil Kraevski chystanou "expanzi na východ".

Podle něj jsou těžební stroje z Uničova pro Rusy zajímavé, protože jsou konstruované pro práci v nejtěžších možných podmínkách, o které v Rusku není nouze.

Stejně vysokou prioritu přikládá ruskému trhu také další účastník Nečasovy podnikatelské mise – firma Sigma Pumpy Hranice.

"Pro nás to bylo velmi užitečné. Setkali jsme se jak se stávajícími, tak potencionálními partnery, pro které mohou být naše čerpadla zajímavá," uvedl technický ředitel firmy Martin Ptáček.

Ruský trh je už nyní jednou ze stěžejních obchodních oblastí, kam Hraničtí čerpadla dodávají.

"Máme zajímavé zakázky pro velké hutě a železárny, v jednání je tendr na dodávku čerpadel pro čističku odpadních vod," přiblížil Ptáček.

V Rusku nyní navíc jednal s firmami, které mají zájem o hranická čerpadla pro přečerpávací stanice pohonných hmot, což by firmě přineslo další velmi lukrativní zakázky.

"Země bývalého Sovětského svazu jsou pro nás stále zajímavější. Zhruba polovinu produkce už dnes dodáváme právě do těchto zemí, takže každé další možnosti, jak se setkat s ruskými podnikateli, věnujeme maximální pozornost," dodal Ptáček.

Cesta k dalším obchodům vede přes ruského konzula

Prošlapávat zdejším výrobcům cestičku do Ruska se chystá také Olomoucký kraj, který připravuje společně s hospodářskou komorou návštěvu generálního konzula Ruské federace Andreje Šaraškina, s nímž se podnikatelé setkají.

"Rusko bude pro firmy z regionu stále důležitějším partnerem a konzul může rozvoji obchodních kontaktů našich firem napomoci," míní ředitelka hospodářské komory Olomouckého kraje Jitka Janečková.

Komora už také oslovila firmy v regionu. "Ze strany podnikatelů očekáváme o setkání s ruským konzulem velký zájem," podotkla Janečková.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Tramvaj vyřadila v Olomouci srážka s autem, jeho řidička měla dvě promile

Na křižovatce v centru Olomouce se srazila tramvaj s osobním autem. Následně se...

O jednu tramvaj méně má po středečním večeru dočasně k dispozici olomoucký dopravní podnik. Vůz se v centru srazil s...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz