(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: koláž MF DNES

Olomouc chce od hokejistů dluh 12 milionů, klub z něj uznává jen půlku

  • 3
Město Olomouc požaduje po HC Olomouc 12 milionů korun. Dluh vznikl poté, co se město vložilo jako prostředník do sporů mezi hokejovým klubem a společností, která vlastnila chladicí zařízení na výrobu ledu. Klub však uznává jen část dluhu. A i z něj dosud zaplatil pouze zlomek.

Komplikovaná situace okolo olomouckého hokeje se ani odkupem chladicího zařízení a pozemků u hokejové arény do majetku města úplně nevyřešila. Naopak, bude třeba nějak naložit s milionovými dluhy, které ze složité majetkové situace vzešly. A v současné době není úplně jasné jak.

Jak totiž zjistila MF DNES ze zveřejněných smluv, vedení města Olomouce požaduje po hokejovém klubu HC Olomouc (HCO) splatit dluh ve výši 12 milionů korun.

„Tento dluh vznikl zejména v souvislosti s původně nastaveným vztahem mezi statutárním městem Olomouc a HCO, kdy se nepočítalo s tím, že se objeví požadavek od společnosti Hokejová hala Olomouc s.r.o. na úhradu nájemného za strojovnu a nejbližší pozemky v okolí takzvané velké haly ve vlastnictví města,“ vysvětluje Michal Folta z tiskového odboru města Olomouce.

Zlá krev

Pro pochopení poněkud složité historie je třeba se vrátit do období před rokem 2014. Tehdy fungoval přímý nájemní vztah mezi HCO a majitelem pozemků okolo zimní arény – společností PMS podnikatele Karla Kuropaty.

Jenže vztahy mezi Kuropatou a manažerem HCO Erikem Fürstem se začaly výrazně zhoršovat. Hrozila situace, že by mohlo dojít k zastavení chladicího zařízení, a hala by se tak ocitla bez ledu.

„Pokud tedy chtělo město zachovat funkční ledovou plochu, která zajistí možnost veřejného bruslení i činnost několika sportovních klubů, bylo nutné nějakým způsobem vyřešit majetkoprávní vztahy.

Právě to byl důvod, proč město do této složité situace vstupovalo,“ vysvětluje Folta.

Po převodu práv z PMS na společnost Hokejová hala byla uzavřena smlouva o nájmu pozemků a především chladicího zařízení mezi Hokejovou halou a městem Olomoucí jakožto prostředníkem pro koexistenci s vedením hokejového klubu.

Mimo jiné i proto vznikla akciová společnost pro správu sportovišť, kterou nechalo zastupitelstvo nakonec pro nečinnost nedávno „zmrazit“. Složitá situace také vrátila na stůl myšlenku na odkoupení Kuropatových pozemků a chladicího zařízení do majetku města.

Ale zpět k jednání o udržení bruslařské plochy v Olomouci. Výši nájmu za užívání pozemků a chladicího zařízení měl stanovit odborný posudek. První si nechala zpracovat společnost Hokejová hala v roce 2015. „S výší nájemného stanoveného dle tohoto posudku ovšem město nemohlo souhlasit,“ říká Folta.

Vedení radnice si proto nechalo vypracovat vlastní posudek, který se ovšem oproti tomu předloženému výrazně lišil. „Rozdíl byl v řádech milionů korun,“ upřesnil Folta.

Konečnou výši nájmu tak určil až třetí posudek loni v dubnu, který si zadalo město společně s Hokejovou halou. Nasčítané nájemné za tři roky tak dosáhlo výše 12 milionů korun.

Jak potvrdil MF DNES Folta, město jakožto prostředník tuto částku Hokejové hale již zaplatilo a je v tomto směru i po koupi pozemků a chladicího zařízení s Kuropatovými společnostmi vyrovnané. Nyní ovšem peníze požaduje po HCO jakožto konečném uživateli.

„Nemáme čas odpovídat“

Ze zveřejněných smluv a dokumentů je patrné, že vedení klubu celou výši dluhu vůči městu neuznalo, a odmítá tedy zaplatit požadovaných 12 milionů. Hlavní argument klubu spočívá v tom, že ledovou plochu nevyužívali jen jeho svěřenci.

„HCO tento dluh zpochybňuje zejména s argumentací, že na HCO bylo přeneseno v podstatě 100 % nákladů, které byly vynaloženy na plnění vůči Hokejové hale, aniž by HCO užíval 100 % ledové plochy a 100 % pronajatých nemovitostí,“ lze se dočíst v dokumentech.

Zatím se tedy řeší necelá polovina požadované částky, konkrétně 5,7 milionu. HC Olomouc si s městem už loni dohodl splátkový kalendář. Radnice to vysvětluje tím, že splacení tak velké částky naráz je náročné.

První splátku ve výši 300 tisíc klub poslal. Druhou a podstatně vyšší – 2,7 milionu – měl poslat do konce května. Splátka však byla nejprve posunuta o měsíc a následně ji rada města nechala odložit do konce kalendářního roku 2018. Reálně se tak bude s palčivým problémem potýkat až nové vedení radnice.

Jak již dříve upozornila MF DNES, hokejový klub je řadu let bohatě dotován z veřejných peněz. Kromě dotací si navíc městské společnosti na stadionu, který je ve vlastnictví města, platí reklamu.

Jenže díky specificky nastavené nájemní smlouvě nejen že klub městu za pronájem stadionu platí pouze symbolickou tisícovku ročně, ale také získává všechny příjmy z provozu haly, tedy i právě příjmy z reklamy v aréně.

MF DNES se opakovaně snažila získat vyjádření zástupců olomouckého hokeje. Erik Fürst původně přislíbil na toto téma rozhovor, následně kvůli vytíženosti požádal o zaslání otázek e-mailem. Po opakované urgenci odpověděl za HC Olomouc press manažer Tomáš Schmiedt: „HC Olomouc nemá čas reagovat na vaše dotazy.“