Dendrologická zahrada Arboretum Osina vyroste jako společný projekt obou institucí v malebném prostředí kolem stejnojmenného potoka s dvěma rybníky v lokalitě Krumsín. | foto: Vojenské lesy České republiky

Bažiny a rybníky u Krumsínu se stanou základem unikátního arboreta

  • 0
Arboretum, které vyroste v sousedství vojenského újezdu Březina, bude zajímavé tím, že v něm vysadí stromy z celého světa. Porostou tam evropské, asijské i euroasijské druhy dřevin, rostliny severní Ameriky i stromy severní Afriky.

Unikátní Arboretum Osina vyroste v těsném sousedství vojenského újezdu Březina, konkrétně v lokalitě Krumsín, a bude sloužit jak veřejnosti, tak i lesníkům a posluchačům univerzity. Vznikne díky spolupráci Vojenských lesů a statků ČR (VLS) s Mendelovou univerzitou v Brně.

Celkem se tu počítá s přibližně pěti sty druhy dřevin, keřů a rostlin. „Uvažovali jsme i o arboretu druhovém, kde na jednom místě rostou různé druhy stejného rodu. V České republice takový typ arboreta není. Nakonec jsme se ale z důvodů ekonomických i estetických vrátili ke koncepci arboreta, které je složeno podle původu dřevin,“ popsal ředitel lesnické divize VLS Plumlov Ladislav Pur.

Záměr vybudovat arboretum v okolí Drahanské vrchoviny vznikl už v roce 2012, několikrát byl však odložen. Naposledy kvůli kůrovcové kalamitě, na kterou se musely VLS zaměřit.

Dohoda o spolupráci státního lesnického podniku a brněnské univerzity tak odstartovala léta odkládaný plán na založení botanické zahrady specializující se na výzkum a pěstění dřevin.

„Arboretum Osina bude ve vlastnictví VLS, nicméně půjde o společný výukový a demonstrační objekt,“ upřesnil ředitel VLS Petr Král.

Vybírali ze tří míst

Uvažovalo se o třech územích, až nakonec, díky své různorodosti a členitosti terénu, zvítězila přírodní lokalita za lesní školkou u Krumsína. Nachází se zde dvojice rybníků Osina a Osinka, na jednom z nich byl už v době jeho budování vytvořen ostrov, který by měl být zajímavým prvkem arboreta.

Co je arboretum

Arboretum, název odvozený od latinského výrazu pro strom arbor, je dendrologická zahrada, zvláštní botanická zahrada specializující se na výzkum a pěstění dřevin. Arboreta vědeckovýzkumná kladou důraz především na přesný původ rostlin, jejich dokonalou evidenci, pravidelné sledování a vyhodnocování. Arboreta okrasného typu kladou důraz na zahradní architekturu a jsou odborně méně náročná. Velmi rozšířená jsou arboreta při různých odborných školách: zde slouží jako didaktická pomůcka při výuce a poznávání cizích druhů.

„K výsadbě dřevin je zde navíc možné využití několika typů ekosystémů, jako jsou bažiny, rybníky a další,“ doplnil mluvčí VLS Jan Sotona.

Arboretum vyroste v několika fázích. Projekt počítá nejen s výsadbou dřevin, ale i s budováním ostatních stavebních prvků, jako je oplocení, uzavření areálu, výstavba přístřešků, pěšin a na ně navazujících lávek.

„V letošním roce máme naplánovanou část výsadby dřevin spíše okrasných v okolí rybníku Osina. Z ekonomických důvodů nelze v současné době naše arboretum vysázet najednou, půjde proto o projekt rozdělený do několika fází. S touto formou realizace ostatně počítá i dohoda s fakultou, která je nově partnerem celého projektu,“ vysvětlil Král.

Dodává, že doposud se podařilo vybudovat oplocení a dřevěné přístřešky, další infrastruktura bude vznikat postupně.

Studentské praxe

Státní podnik bude s fakultou spolupracovat nejen při výsadbě formou zajištění osiva a sadby nebo konzultací.

„Počítáme se spoluprací i při údržbě pomocí studentských praxí a dalších aktivit,“ uvedl děkan Libor Jankovský. 

Dendrologická zahrada by měla sloužit nejen univerzitě, ale i veřejnosti, proto bude její prostor propojen chodníčky, vyroste zde altán a ostrov na rybníku Osina spojí s břehem lávka. Jednotlivými sekcemi dendrologické zahrady bude návštěvníky provázet informační systém.

„Chtěli bychom, aby Arboretum Osina bylo zajímavým rekreačním místem Prostějovska, které bude sloužit jak místním obyvatelům, tak i přespolním návštěvníkům. Proto jsme také volili lokalitu u Osiny, která je na rozdíl od většiny území v naší správě na Prostějovsku mimo výcvikové prostory armády a vstup sem není nijak omezen,“ uzavírá Král.