Karel Brückner (zadní řada, čtvrtý zleva) hrál za Olomouc od šesti do...

Karel Brückner (zadní řada, čtvrtý zleva) hrál za Olomouc od šesti do dvaatřiceti let. První tým působil převážně na divizní a třetiligové úrovni, na snímku TJ MŽ Olomouc v sezoně 1964/65. | foto: archiv SK Sigma Olomouc

Nejen skvělý kouč, Brückner v Olomouci i střílel góly. Na trávníku i ledu

  • 0
Karel Brückner, který tento týden oslavil 80. narozeniny, je bezesporu nejvýznamnější muž v historii olomouckého fotbalu. Spojení se Sigmou Olomouc je ovšem mnohem košatější než jen slavné tažení pohárem UEFA zkraje 90. let. V klubu s černou hvězdou prožil kromě trenérských úspěchů dlouhé roky jako hráč a to ne jen kopané.

Brückner se narodil v době, kdy byla Olomouc součástí protektorátu Čechy a Morava a sotva válka skončila, začal prohánět míč v Řepčíně na čerstvě otevřeném stadionu Moravských železáren, pozdější TJ Sigma Moravské železárny Olomouc.

Ve dvaceti letech už nastupoval za muže jako nadějný střední útočník tehdejšího klubu lokálního významu. V roce 1962 prodaly „Želízka“ brankáře Antonína Krameriuse do Sparty Praha a součástí obchodu byl i přátelský zápas. Divizní Olomouc v něm tenkrát slavnou Spartu porazila 8:4 a Brückner nastřílel čtyři góly.

Od mládí hrával také tenis a ještě lépe svou vysokou postavu uplatnil v hokeji. S bratrem válel za Moravské železárny a šikovného útočníka si do první lajny vytáhla i úspěšnější Moravia, sbíral tedy starty i ve druhé lize.

„Tehdy ještě šlo dělat oba sporty současně, přestože někdy s potížemi. Také se stalo, že jsem v sobotu hrál mistrovsky fotbal a v neděli hokej,“ vzpomínal v jednom ze svých dřívějších rozhovorů.

Se Sigmou slavil Brückner tři postupy do vyšší soutěže

V roce 1966 do olomouckého klubu vstoupil průmyslový koncern Sigma, a tím začalo období vzestupu, které na hřišti góly podporoval Brückner coby absolvent strojnické průmyslovky a konstruktér Moravských železáren. V roce 1973 už jako čerstvý kouč slavil postup do třetí ligy a o čtyři roky později do druhé nejvyšší soutěže.

Tím však cesta vzhůru neskončila, už bez progresivního kouče Olomouc v roce 1982 postoupila do první ligy, roli nováčka ale nezvládla a sestoupila. V tu chvíli se do klubu Brückner poprvé vrátil, druhou ligu vyhrál s patnáctibodovým náskokem a se Sigmou postoupil potřetí.

„Byl jsem u zrodu fotbalové konjunktury, která zasáhla celou Hanou: zásluhou Sigmy (koncernu) šel oddíl strmě vzhůru. Z provinčního klubu jsme se stali mužstvem, se kterým se v lize muselo počítat, a nakoukli jsme i do pohárové Evropy,“ vzpomínal před dvaceti lety na zápasy s Göteborgem.

Na lavičku Sigmy se po pauze opět postavil v roce 1990 a prožil s ní nejslavnější éru v poháru UEFA s vyřazením Hamburku, Fenerbahce Istanbul, Torpeda Moskva a bitev s Realem Madrid či Juventusem Turín.

Po čtyřech letech znovu zamířil pryč a na své čtvrté angažmá se do Olomouce vrátil v roce 1996, kdy ji dovedl k historickému ligovému stříbru. Tím si vysloužil šanci u reprezentace, nejprve s jednadvacítkou, kterou dovedl v roce 2000 do finále mistrovství Evropy. A následně s áčkem napsali historii, kterou každý fanoušek fotbalu musí znát.

„V kopané není možné jen pracovat, kopané je třeba sloužit,“ podělil se o své krédo v roce 1986 v rozhovoru pro Československý sport. Tehdy nemohl tušit, že fotbal svého věrného služebníka tak bohatě odmění.