Loučná, Sobotín. Vesnice v Jeseníkách, kde dál panuje „digitální tma“

  7:10aktualizováno  7:10
Pořídili si set top box, přesto po vypnutí analogového signálu naladili jen zrnící obrazovku. Pro mnohé lidi z podhůří Jeseníků je totiž digitální signál zatím nedostupná věc. Problémy mají například lidé v Sobotíně, Loučné nad Desnou i v Hanušovicích.

Spuštění digitálního televizního signálu předcházela v srpnu výměna antény vysílače na Pradědu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Když si Lubomír Zach z Loučné nad Desnou před čtrnácti dny kupoval set top box, těšil se, že se podívá na fotbalový zápas Česko - Skotsko v digitální kvalitě. Jenže místo fotbalu mu obrazovka v pátek večer nabídla pouze zrnění.

V podhůří Jeseníků je totiž na řadě míst "digitální tma" a lidé tak nemají šanci bez satelitu chytit programy, které Česká televize vysílá od začátku října z vysílače Praděd jen digitálně.

"Věřil jsem, že budu mít dobrý příjem, a udělal jsem to, co v televizi stále dokola opakovali. Jenže na fotbal jsem se doma podívat nemohl, protože u nás zkrátka signál není," zlobí se Zach. Oprávněně. Program ČT4 by totiž měl bez problémů naladit, žádné výpadky v Loučné nehlásí ani mapa Českých radiokomunikací.

"Mám platit za něco, co nefunguje?"

Stejně jako řada dalších lidí teď Lubomír Zach půjde do prodejny a bude set top box vracet. "Přemýšlím o tom, že do doby, než bude signál v pořádku, nebudu platit koncesionářský poplatek. Přece nebudu platit za něco, co nefunguje," podotkl.

Podle starosty Loučné nad Desnou Pavla Martínka České radiokomunikace podcenily přípravu. "My jsme podhorská obec a problémy s televizním signálem tu byly vždycky a řešily se dodatečně. Tomu se teď dalo předejít," míní starosta.

"Vyřadili nám z provozu převaděč a přitom nepřišli s jinou variantou, jak odpovídající signál zajistit. My tady nejsme na Hané, kde problém s nějakým odstíněním signálu neznají," upozorňuje Martínek.

Podobné potíže jako obyvatelé Loučné nad Desnou mají také lidé v dalších podhorských sídlech - Sobotíně nebo Hanušovicích. "Musím přiznat, že mě problémy tohoto druhu příliš nepřekvapily. Míst, kde se nedá chytat signál z Pradědu, je u nás víc," sdělil starosta Sobotína Josef Širáň.

V Sobotíně je bez signálu až pětina domácností

Obec problémy s příjmem Primy a druhým programem České televize řešila už v minulosti. "Museli jsme si to doslova vyboxovat. Teď, když nám vyřadili převaděč nad Maršíkovem z provozu, jsme v podobné situaci, i když spousta lidí má dnes satelit," dodal Širáň a zvažuje možná řešení. Jedním z nich je i zvýšení antény na jednom panelovém domě s obecními byty.

"Tak se dostaneme na brněnský vysílač. Jinde, kde se nedostaneme ani na Brno, uvažujeme o společném satelitu. Už jsme si nechali zpracovat cenovou nabídku," sdělil Širáň.

Anténní specialista Petr Vojtíšek odhaduje, že v Sobotíně je bez signálu přibližně pětina domácností. "Teď prověřuji signál v různých místech podle toho, jak se lidé ozývají. Někde se dá sice signál získat odrazem, jenže to není spolehlivé a obraz je nekvalitní," vysvětlil Vojtíšek.

Na mapě "černá" místa nejsou

České radiokomunikace existenci míst, kde je "digitální tma", přiznávají, i když na jejich mapě pokrytí signálem nejsou uvedená.

"Mapa pokrytí vychází z přibližných matematických modelů šíření signálu a v reálu se může stát, že v některých kopcovitých oblastech může být intenzita signálu z primární sítě odlišná," sdělila mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianová.

Výzva

Chystáte se na digitální vysílání? Zakoupili jste si již set top box, nebo máte televizi, která umí digitální signál přijímat i bez něj? Patříte také k těm, kdo mají po vypnutí analogového vysílání "digitální tmu"? Pište na redolo@mfdnes.cz.

Skutečná hodnota síly signálu podle ní závisí na mnoha měnících se podmínkách šíření elektromagnetických vln, které model nemůže komplexně obsáhnout. "České radiokomunikace ve spolupráce s Českým telekomunikačním úřadem teď testují skutečné pokrytí v problematických oblastech a v případě nutnosti navrhneme televizním společnostem řešení," dodala Fianová.

Výsledky měření z okolí Jeseníků chtějí mít České radiokomunikace připravené během následujících týdnů. Poté je projednají s televizními společnostmi, které si u nich přenos signálu objednávají. Tam, kde to bude nutné, navrhnou České radiokomunikace dobudování převaděče, nebo dokrývače signálu.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Pana Brücknera bych si k nám do Juventusu vzal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v objetí s trenérem Karlem Brücknerem.

Když spoluhráč pokazil akci, vztekal se. Jindy zatleskal. Běhal, nabízel se, rozehrával. Vážně je Pavlu Nedvědovi 47...

Krajská firma na svoz odpadků vás poškodí, zrazuje obce nadnárodní koncern

Ilustrační snímek

Nadnárodní gigant FCC ze Španělska napadl řešení likvidace odpadů, které kvůli nové legislativě připravuje Olomoucký...

Dva okresy ponořila do tmy uvolněná cedulka, která vyzkratovala rozvodnu

Elektrický proud. Ilustrační foto.

Kuriózní příčinu měl krátkodobý ovšem nebývale rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie pro většinu Olomoucka a...

Další z rubriky

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

Církevní restituce stoply těžbu dřeva, lidé z Jesenicka přišli o práci

Ilustrační foto

Na Jesenicko, které dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost, dolehla další rána. Stovky dřevorubců a lidí pracujících v...

Trh s byty nejvíc ožil na Jesenicku, OIomoucko a Přerovsko dál stagnuje

Ilustrační snímek

Trh s byty se v Olomouckém kraji po delší době hýbe směrem nahoru, byť ne v celém regionu. Nejvíc se oživil v Jeseníku,...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz