Olympionici mohou ve Vancouveru čelit i policejním raziím

Doping, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

22 2009
Sportovci se na zimních olympijských hrách ve Vancouveru musí připravit na ledacos. Třeba i na policejní razii. V případě důvodného podezření z porušování dopingových pravidel je totiž čeká nekompromisní prohlídka.

Vzpomínáte na Turín 2006, kde si italská policie došlápla na rakouské biatlonisty, kteří poté prchli za hranice? To byl nejkřiklavější příklad.

V Itálii sice mají funkcionáři v boji proti nepovoleným látkám ve sportu větší pravomoci, ale podle bývalého šéfa antidopingové agentury WADA Dicka Pounda, jenž je nyní členem organizačního výboru blížících se her, nebude situace v Kanadě příliš odlišná.

Mezinárodní olympijský výbor totiž dosáhl dohody s tamními úřady, přestože specifický zákon o postihování dopingu v Kanadě neexistuje.

"Policie má veškerou moc k tomu, aby zkoumala přechovávání a pohyb věcí, které mají co do činění se zakázanými látkami," upozornil Pound. K provedení prohlídky podle něj stačí podezření MOV a svolení soudce.

Otevřenou otázkou zůstává ochrana osobních údajů, kterou stále řeší zástupci MOV a organizačního výboru s místními úřady. MOV by zatím měl obdržet informace z vyšetřovacích záznamů policie jen tehdy, pokud dojde k porušení zákona.

"Rádi bychom dosáhli toho, aby nám civilní úřady všude na světě poskytovaly informace výhradně pro účely postihu sportovců," dodal Pound.

Autoři: ,

Další z rubriky

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Najdete na iDNES.cz