Doporučujeme

Lukáš Bauer stojí na stupních vítězů s bronzovou medailí po závodě na 15 km

Lukáš Bauer stojí na stupních vítězů s bronzovou medailí po závodě na 15 km volnou technikou. (15. února 2010) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Druhá olympijská medaile pro Česko, běžec Bauer vybojoval bronz

• 355
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Lukáš Bauer vybojoval pro Česko druhou vancouverskou medaili. Den po triumfu Martiny Sáblíkové doběhl na trati 15 kilometrů volně pro bronz. Vybojoval ho v posledních metrech závodu, kdy předstihl švédského soka Hellnera a urval pro sebe cenný kov.

Hellnera nakonec porazil o necelé dvě vteřiny, ač ještě 700 metrů před cílem na něj stejný čas ztrácel! Za mimořádný finiš však bere mimořádnou odměnu - olympijskou medaili.

"Je super, že jsem hned v prvním závodě splnil cíl," říkal Bauer v cíli.

Dále: Zlatá bronzová, jásal Bauer

Na olympijské trati překonal český běžec velkou krizi

Po stříbrných medailích na 15 km klasicky z olympijských her v Turíně a mistrovství světa v Liberci získal ve Vancouveru svou první velkou medaili i ve své méně oblíbené technice. Ve sbírce mu teď chybí jen velké zlato.

Dokáže to v sobotu ve skiatlonu či poslední den ZOH v maratonu na 50 kilometrů klasickou technikou?

BRONZOVÝ FINIŠ. Lukáš Bauer dobíhá do cíle závodu na 15 km. V závěru dokázal předstihnout Švéda Hellnera a získat bronzovou medaili.

Kromě Bauera na trati bojovali i tři další Češi. Martin Koukal předvedl solidní výkon a doběhl na 18. místě. Martinu Jakšovi patří v cíli 29. pozice a Milan Šperl dokončil na 43. příčce.

Olympijským vítězem se stal Dario Cologna. Třiadvacetiletý Švýcar proměnil druhou polovinu závodu ve svoji "one man show". V cíli zvítězil o 25 vteřin.

Další tři muži se za ním bili o ostatní medaile. Tu stříbrnou si přivlastnil zkušený pětatřicetiletý italský reprezentant Pietro Piller-Cottrer. Třetí byl právě český běžec.

Dario Cologna se v cíli závodu na 15 kilometrů volně zhroutil k zemi

VÍTĚZ. Dario Cologna se v cíli závodu na 15 kilometrů volně zhroutil k zemi...

Dario Cologna slaví v cíli závodu na 15 kilometrů volně zisk zlaté medaile

... jeho radost v cíli závodu na 15 kilometrů však byla obrovská!

Dvaatřicetiletý Bauer, nezdolný individualista a perfekcionista z Krušných hor, bojuje celou kariéru nejen se soupeři, ale také s nemocemi. Ani astma a alergie ho však nezastavily.

"Když jsem ho poprvé vyšetřil, ani mě nenapadlo, že by mohl závodit i po třicítce. S jeho zdravotními problémy by byl pro mnohé lidi náročný i běžný život," připomíná Martin Koldovský, dvorní lékař českého běžce na lyžích.

Jenže Bauer svým pedantským přístupem s důrazem na každý detail sbírá další úspěchy.

Do závodu vstoupil Bauer jako druhý muž úvodního mezičasu. První byl zběsile uhánějící Marcus Hellner. Avšak na dalších měřených úsecích vypadl dvaatřicetiletý Čech z nejlepší trojice. Do popředí se naopak posouval Cologna.

O bronzový kousek kovu se strhl obrovský boj. Mladý Švéd Hellner neopustil pomyslné stupně vítězů během celého závodu. Tempo ale přepálil a v závěrečných desítkách metrů začalo být jasno: Česko získává díky Lukáš Bauerovi ve Vancouveru druhou medaili.

Propadli dva muži, kteří patřili do nejužšího okruhu favoritů: Norovi Petteru Northugovi patří až 41. místo s více než dvouminutovou ztrátou. Němec Axel Teichmann skočil ještě o tři příčky za ním.

Výsledky olympijského závodu

běžců na lyžích na 15 km volně

Pořadí: 1. Cologna (Švýc.) 33:36,3, 2. Piller Cottrer (It.) -24,6, 3. Bauer (ČR) -35,7, 4. Hellner (Švéd.) -37,2, 5. Vittoz -39,9, 6. Manificat (oba Fr.) -51,1, 7. Angerer (Něm.) -52,2, 8. Babikov (Kan.) -53,7, 9. Vylegžanin (Rus.) -55,3, 10. Di Centa (It.) -59,9, ...18. Koukal -1:17,2, 29. Jakš -1:36,7, 43. Šperl (všichni ČR) -2:10,1.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.