Na olympiádě bude i prezident

14 2005
Praha - Zbývá 58 dnů. Stavbaři v Turíně stále finišují. Česká výprava se formuje. Desátého února vypukne zimní olympijské šílenství. Stejně jako v Aténách u toho bude také prezident Václav Klaus. Stráví v dějišti her čtyři dny, uvidí zahájení i úvodní soutěže Jakuba Jandy a Kateřiny Neumannové.

"Bydlet bude v Pragelatu, jen pár desítek metrů od běžeckých tratí," informoval František Dvořák, šéf české olympijské mise.

Do více než 100 kilometrů vzdáleného Turína pojede prezident pouze jednou. Právě na trase mezi horskými středisky a srdcem her hrozí dopravní chaos.

"Bojím se rozladění hostů a diváků. Doprava bude velký oříšek," připustil Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

Nekvalitní úzké silnice v okolí sjezdařského centra Sestriere kritizoval už v roce 1992, kdy posuzoval kandidaturu Italů na mistrovství světa lyžařů.  "Ale od té doby se prakticky nic nezměnilo." Rozestavěna je dosud v Sestriere i jedna ze tří olympijských vesnic.

"Navíc leží v extrémně vysoké nadmořské výšce přes 2000 metrů. Proto jsme pro 55 sportovců a členů doprovodu zajistili ubytování mimo ni," sdělil Dvořák.

Nominační kritéria již splnilo 69 českých sportovců, jejich počty nyní rozšířily rychlobruslařka na krátké dráze Novotná a sáňkařka Jeriová. Mezinárodní, nikoliv český limit má i rychlobruslařka Jirků.

Vedení ČOV počítá též s náhradníky v odvětvích, kde se nominuje štafeta či družstvo. To však může chybět na startu v severské kombinaci. "Zatím nás nepřesvědčili," řekl Dvořák.

Celkem počítá se 75–84 sportovci. "Šestkrát bych chtěl jet do Turína na medailový ceremoniál," předpovídal počet českých medailí. "Už tři budou úspěch," zůstal skromnější Jirásek.

A kdo bude vlajkonošem výpravy? Těžko říct. "Přesvědčovat Katku Neumannovou, aby dva dny před svým velkým závodem nesla prapor, by byl holý nesmysl," podotkl Dvořák. V den zahájení nebudou v dějišti her ještě ani hokejisté či akrobat Valenta.

Jedinečnou šanci vidět olympiádu na vlastní oči dostávají i čeští fanoušci.
Organizátoři zatím prodali 61 procent vstupenek, zcela vyprodané je rychlobruslení, posledních pár lístků zbývá na krasobruslení.

Vstupenek na soutěže klasických lyžařů či biatlonistů je dostatek, jsou i nejlacinější – za 25 eur. Za zahájení však zaplatíte až 900 eur.

Autor:

Další z rubriky

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Najdete na iDNES.cz