Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Bílé psycho. Nový film od Stevena Spielberga?

Zásah policie - ZÁSAH. Italská policie odjíždí z prohlídky pokojů rakouských biatlonistů. "Vypadalo to tam jako po výbuchu," řekl trenér Otto Jung. | foto: Reuters

23 2006
San Sicario, Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rakouská výprava slaví triumfy Dorfmeisterové, Raicha a Gottwalda, ale deník Kurier píše: "Ani zlatý lesk nepřekryje naši ostudu." Chmury vládnou i v přepychovém domě s transparentem Salcburk 2014.V kandidatuře Mozartova města na zimní olympiádu teď zeje obří trhlina. Dopingový skandál.

Zato Steven Spielbergmá po Mnichovu námět na další film z olympijského prostředí. Název? Třeba Bílé psycho. O akční scény nebude nouze.

Dvě razie karabiniérů na pokojích rakouských běžců a biatlonistů i jejich doprovodu. Útěk dvou předních biatlonistů, Wolfganga Pernera a Wolfganga Rottmanna, z Itálie.

Zběsilá honička prchajícího kouče Waltera Mayera s policisty, při které nabourá dvě auta, narazí do zátarasů a skončí s pouty na rukou.

Jeho pokus o sebevraždu a internace na psychiatrické klinice v Klagenfurtu. A náhlé zmizení šéftrenéra rakouských běžců Emila Hocha i závodníka Rolanda Dietharta.

Kamera může umělecky ztvárnit stav pokoje běžců poté, co zde řádilo přepadové komando turínského prokurátora Guarinella.

"Vypadalo to tam jako po výbuchu bomby. Skříňky převrácené, tašky vyprázdněné, věci zničené. Totální chaos," oznámil trenér Otto Jung.

Ovšem půjde o film ze života. Protože to vše se v zákulisí turínské olympiády skutečně událo. Opět se zjevil démon Mayer.

Ten, který má na osm let zakázané olympiády poté, co v Salt Lake City 2002 nalezli v jeho pokoji krevní konzervy a injekční stříkačky.

Nyní skrýval ve svém pronajatém bytu v Sestriere 30 balíčků dopingových prostředků, zařízení na transfuzi krve a kontrolní přístroj Bio-test.

"Byl tu jako soukromá osoba," zní oficiální zdůvodnění Rakušanů.

Směšné. Ještě směšnější prohlášení následuje.

"Sportovci Perner a Rottmann opustili hry, protože je už nečekaly žádné závody," vyřkl Heinz Jungwirth, generální sekretář rakouského olympijského výboru.

Tomu chcete věřit? Perner, čtvrtý ze sprintu, a exmistr světa Rottmann by už nezávodili, když před nimi byla štafeta? Mimochodem: v té pak doběhli rakouští náhradníci poslední.

A biatlonový svět jásal. "Cítíme satisfakci. Někdy jsme těžko chápali, jak jim ze dne na den vylítla forma," řekl Pavel Levora, šéftrenér Čechů.

Dokonce i Janez Vodičar, místopředseda biatlonové federace, prohlásil: "Všichni jsme rádi, že je konečně odhalili."

Tisková konference prezidenta rakouského svazu Petera Schröcksnadela byla potom mediálním hitem. Jistě, Perner a Rottmann jsou údajně vyloučeni z reprezentace.

Ale zároveň: "Nenecháme si líbit, aby s našimi sportovci zacházeli jako s kriminálníky. Domníváme se, že při raziích neproběhlo vše v souladu se zákony," hřímal Schröcksnadel.

Také Hermann Maier se přidal: "Někdy si tu člověk připadá jako Usáma bin Ládin."

Platí snad: nejlepší obrana je útok?

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Ve jménu olympiády! Čínská ofenziva před hrami v Pekingu nezná hranice

Chvíli stojí na střelnici a pozorují své svěřence při práci s malorážkou. Pak nazují lyže a jedou komandovat skvadru...

Česko má první medaile na ZOH mládeže z hokeje tři na tři

Čeští sportovci získali na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne první medaile v hokeji tři na tři, kde...

V Tokiu už jsou obří olympijské kruhy, za týden začne odpočítávání

Do Tokia dorazily obří olympijské kruhy. Budou postaveny v zálivu, u nějž leží řada olympijských sportovišť. Za týden u...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost

Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý náhradník, nakonec...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.

Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte jeden penzion za druhým....

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké noviny? "Ne. Mluvím o...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany

Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy korun, přesto diváky na...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz