Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Štafeta naděje? Spíš běh nejistoty. Ósaka se k olympijskému ohni otáčí zády

  9:00
Japonská štafeta s olympijským ohněm je označována za „běh naděje“. Nicméně v posledních dnech se stává spíš „během nejistoty“. I ona je důkazem, že způsob konání her v Tokiu, už loni o rok odložených, je nadále opředen mnohými otazníky.

Olympijská štafeta ve Fukušimě | foto: Philip Fong/Pool PhotoAP

Vzhledem k rostoucímu počtu případů koronaviru v Ósace má být zrušen úsek štafety, který tudy měl vést 13. a 14. dubna. K rezolutnímu opatření vyzval už v úvodu týdne guvernér ósacké prefektury Hirofumi Jošimura: „Olympijská štafeta v Ósace spadá do kategorie zbytečných výletů. Musíme se vyhnout davům ve městě.“

Japonský premiér Jošihide Suga guvernérovi vyhověl a ósackou část štafety podle nejnovějších informací zrušil. 

O podobném kroku uvažují některé další prefektury.

„V Ósace stoupá případů covidu i u dvaceti až čtyřicetiletých, což souvisí také s přílišným shlukováním lidí,“ uvedl hlavní tajemník kabinetu Kacunobu Kató. Už nyní ve městě zkracují otevírací dobu restaurací.

Celkem 599 nově zjištěných případů nákazy denně je jen o 55 méně než při ósackém rekordu z počátku ledna. Nejnovější, od ledna trvající nouzový stav byl teprve nedávno zrušen, ale nyní jej konzervativní japonská vláda znovu vrací do hry.

A stále více Japonců vystupuje proti hrám v Tokiu.

Svědčí o tom průzkum druhého nejčtenějšího listu v zemi Asahi Šimbun, s nákladem 6,5 milionu výtisků denně. Vzhledem k obavám z dalšího šíření koronaviru i k pomalému tempu očkování se v něm 36 procent dotázaných vyslovilo pro další odklad her a 33 procent pro jejich zrušení.

Mezinárodní olympijský výbor i organizátoři naopak nepřipouštějí jakékoliv pochybnosti: Hry jednoznačně budou, žádné jiné řešení není na stole.

Abychom vás uvedli do reálií. Situace okolo šíření koronaviru je i nyní, kdy se v Japonsku hovoří o nástupu čtvrté vlny, mnohonásobně lepší než v České republice.

Země, kde žije 126 milionů obyvatel, dosud eviduje 474 773 případů nákazy covidem a 9162 úmrtí. V porovnání s českými 1 545 865 případy a 26 765 úmrtími.

Zatímco v Česku nyní připadá 2496 covidových úmrtí na milion obyvatel, v Japonsku jde o 73 úmrtí.

Vrcholem třetí vlny tu bylo v lednu 6000 nových případů denně, nyní jich je okolo 2300.

Přesto (a nebo právě proto), se velká část japonských obyvatel štafety i samotných her obávají jakožto možného šiřitele viru. Nelíbí se jim, že křivka epidemie v zemi znovu stoupá, na nejvyšší čísla od února. 

Mezinárodní olympijský výbor doufal, že štafeta probudí v Japoncích opět touhu přivítat hry, vždyť ta byla před covidovou krizí podle všech průzkumů enormní. Dokazoval to rovněž počet zájemců o účast ve štafetě, hlásilo se jich téměř 600 tisíc. 

Z nich vybrali 10 tisíc.

Šťastlivci, říkalo se tehdy.

Nyní se však desítky vybraných běžců údajně účasti vzdávají. A z Tokia jsou hlášeny demonstrace proti hrám.

Oheň, který se má 23. července na zdejším Národním stadionu rozhořet, byl slavnostně zapálen v řecké Olympii před rokem. Jenže po odložení her už štafeta loni na japonském území nepokračovala.

Slavnostní zapálení olympijské pochodně v řecké Olympii

LONI V BŘEZNU. Slavnostní zapálení olympijské pochodně v řecké Olympii

Znovu se rozběhla letos 25. března z Fukušimy. Měla by měřit 9600 kilometrů a postupně navštívit 47 japonských prefektur.

Měla... Jak to bude doopravdy, nikdo nedokáže říci.

Po prvních dnech se zpřísnila také opatření kolem štafety. Pouze samotní nositelé pochodně teď nemají roušky. Další běžci, kteří je doprovázejí, už je nosit musí. Rovněž divákům u trati je důrazně doporučováno, aby si vzali roušky, dodržovali rozestupy - a aby kvůli omezení šíření viru na běžce nevolali, nýbrž pouze tleskali.

Japanese high school student Asato Owada carries an Olympic Torch during the...

77 procent Japonců nechtělo zahraniční diváky

V současnosti je každý, kdo přicestuje do Japonska, povinen podstoupit covidový test hned na letišti. 

Teprve když se dozvíte negativní výsledek, můžete pokračovat z tranzitní letištní zóny. Načež musíte dva týdny zůstat v izolaci na hotelu nebo doma. Tu ukončí teprve další negativní PCR test.

Pro akreditované účastníky her má být v tomto směru udělena výjimka, ale jen za cenu rozsáhlého testování každý třetí či čtvrtý den.

Zahraničním divákům ale ani žádné testování nepomůže. Vláda už jim vstup na hry definitivně zakázala. Japonci se obávali, že navzdory všem bezpečnostním opatřením zavlečou cizinci do země další případy covidu a jeho nové mutace.

Dokud to ještě šlo, skoupili zájemci nepocházející z Japonska 900 tisíc vstupenek na hry. Měli zaplnit tribuny nejméně z 20 procent.

V dalším z nedávných průzkumů veřejného mínění se však proti přítomnosti zahraničních fanoušků postavilo 77 procent Japonců.

Což o to, domácí diváci by patrně i tak zaplnili ochozy olympijských stadionů a hal měrou nebývalou, jenže kolik jich tam skutečně bude?

Od konce března naplánovali organizátoři her 18 testovacích soutěží. A právě atletický mítink na tokijském Národním stadionu se má 9. května stát olympijským testem diváků na tribunách.

Kolik jich tam v květnu bude, organizátoři zatím řeší. Stadion má kapacitu 68 089 míst. Připuštění diváci musí být na mítinku vzdáleni nejméně dva metry od atletů a metr sami od sebe, všichni budou nosit roušky.

Opět jim bude řečeno: Povzbuzujte jen potleskem, nekřičte, neskandujte.

Po epidemiologickém i logistickém vyhodnocení tohoto testu pak organizátoři nastíní plán účasti japonských diváků na samotných hrách.

Ovšem pokud se test v této podobě vůbec uskuteční. Také v Tokiu nyní přibývá případů covidu.

Na hry nepřipustí ani nejaponské dobrovolníky, kteří měli pomáhat s jejich pořádáním, s výjimkou několika málo, kteří jsou na nenahraditelných postech. Výrazné redukce postihnou též počet funkcionářů a dalších pracovníků na hrách, ze 60 tisíc na 30 tisíc. Vláda dosud nepovolila ani účast zástupců sponzorů ze zahraničí.

Dočkáme se v roce 2021 olympiády v Tokiu?

„Ale hry každopádně budou. Abychom zachránili olympijského ducha, bude provedeno vše, co je pro jejich konání nezbytné,“ vyhlašuje Seiko Hašimotová, prezidentka organizačního výboru.

Na opatření proti šíření covidu má být v souvislosti s tokijskou olympiádou vydáno 760 milionů eur.

Jenže ani toto číslo zatím opatrné Japonce nepřesvědčilo, aby jí v průzkumech dali větší důvěru.

Autor:
  • Nejčtenější

Black Lives Matter na stupních vítězů? Povoleno. Američané se učí protestovat

Premium Šlo o nedotknutelné pravidlo olympijských her. Přesto se v tuto chvíli otřásá v základech a především ze Spojených...

Tajemství olympijského NE. Je za neúčastí KLDR na hrách skutečně jen covid?

Premium Oznámili: My nepřijedeme na hry do Tokia. Důvod: Pandemie covidu. Ale je to skutečně ten jediný důvod? U tak tajuplné...

Bojíme se o sportovce. KLDR ruší kvůli pandemii účast na olympiádě v Tokiu

Severní Korea se nezúčastní letošních letních olympijských her v Tokiu. Svůj krok odůvodňuje ochranou sportovců před...

USA zvažují bojkot ZOH v Pekingu, národní olympijský výbor to odmítl

Spojené státy americké zvažují bojkot zimních olympijských her 2022 v Pekingu na protest proti porušování lidských práv...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štafeta naděje? Spíš běh nejistoty. Ósaka se k olympijskému ohni otáčí zády

Japonská štafeta s olympijským ohněm je označována za „běh naděje“. Nicméně v posledních dnech se stává spíš „během...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Jančařík vybojoval letenku do Tokia, nestačil na něj ani Kou Lei

Lubomír Jančařík je prvním českým stolním tenistou s jistotou účasti na olympiádě v Tokiu. Účastník her v Riu si start...

Black Lives Matter na stupních vítězů? Povoleno. Američané se učí protestovat

Premium Šlo o nedotknutelné pravidlo olympijských her. Přesto se v tuto chvíli otřásá v základech a především ze Spojených...

Rozhodnuto, olympiáda v Tokiu bude kvůli koronaviru bez zahraničních fanoušků

Na odložené letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu nebudou smět fanoušci ze zahraničí. Organizační výbor o tom...

Hry v Tokiu bombarduje koronavirus i skepse Japonců. Už i těch sportujících

Premium Napsat, že to pro ni bylo náročné rozhodnutí, by byl čirý eufemismus. „Ze stresu se mi udělaly afty a vyskákalo akné....

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...