Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Medaile je v kabele? Ne. Ondra starší o emocích při závodě syna: Spadni!

  5:58
Nejraději by olympijský závod svého syna sledoval v soukromí, sám, jen se svými emocemi. Snad by si i dal skleničku na uklidnění. „Pokaždé jsem strašně nervózní. Zejména na boulderech, když se nedaří, tak toho půlku nevidím,“ přiznal Miroslav Ondra, otec brněnského lezce, který ve čtvrtek spolu s šesti soupeři bojoval o historicky první sadu medailí v lezení z olympijských her.
Lezec Adam Ondra měl na dosah olympijskou medaili, dokonce mohl brát i zlato....

Lezec Adam Ondra měl na dosah olympijskou medaili, dokonce mohl brát i zlato. Poslední kroky posledního závodníka však obrátily pořadí úplně naruby a na českého reprezentanta zbylo až šesté místo. (5. srpna 2021) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jenže během dne, kdy se bitva v Tokiu odehrávala, musel Miroslav Ondra do práce. Nervovou soustavu mu to zřejmě zatížilo ještě víc, než kdyby si televizi pustil doma.

Lezec Ondra sahal po zlatu, ale je bez medaile

Lezec Ondra nezvládl druhý boulder, v boji o medaile ztrácí na LOH 2020. (5....

Jeho syn totiž v závěrečné obtížnosti zalezl tak, že se vyhoupl na první místo a leckoho to zmátlo. V době, kdy závod stále ještě vedl a na stěnu se chystali už jen dva závodníci, ho i někteří otcovi kolegové viděli s medailí na krku.

„Víceméně všichni už jásali, že medaile je v kabele. Já jsem si tak úplně jistý nebyl. I v televizi říkali, že má Adam medaili jistou, což tak nebylo. Ne že bych uměl tak rychle počítat, ale hlavně vím, že Schubert (poslední lezec v pořadí) umí pod tlakem zalézt,“ přemítal Ondra starší.

Náhlý náraz do reality byl pak o to tvrdší. 

Počítání kombinace ve sportovním lezení se laikovi může zdát složité, v Tokiu však zafungovalo tak, že místo zlata bral Ondra „jen“ šesté místo. Rozhodl to Schubertův závěrečný výkon; Rakušan jako jediný vylezl výš než brněnský borec.

Sledovat Schuberta těsně pod vrcholem, jak Ondru překonává, nebylo českým očím příjemné. „Spodek mu tak úplně nešel, ale na vršku se spravil. Začal jsem mít špatný pocit... Člověk si přeje, aby spadl, čeká, jestli se to stane. Na závodech to tak zkrátka je,“ pověděl Miroslav Ondra otevřeně.

Bláznivá show pavoučích mužů. Zmar. I když pozor! Že by zlato? Tak ne

Stejné pocity zavládly v brněnském lezeckém centru Hangar. Adam Ondra se na jeho vzniku výrazně podílel, využívá ho k tréninku, a tak se při jeho olympijském závodu logicky právě tam sešla česká i zahraniční komunita.

Několik lidí se i během závodu věnovalo vlastnímu lezení, postupně se však před obrazovkou sešla početná skupina nadšenců.

„Adama jednak znám osobně, jednak je to jediný český zástupce, kterému se povedlo kvalifikovat. Je fajn sledovat ho s kamarády, je to intenzivnější zážitek. Větší adrenalin, zábava, napětí,“ líčila Sabina Večeřová, bývalá reprezentantka ve sportovním lezení. Trénovala ji mimochodem Ondrova přítelkyně Iva Vejmolová.

Napětí si osazenstvo užilo skutečně vrchovatě. Kdyby Ondra závěrečnou disciplínu – obtížnost – vyhrál, bral by zlato.

„Spadni! Spadni,“ ozývalo se tedy Hangarem v okamžiku, kdy se Schubert dostával k místu, kde Ondra skončil. Zlato právě padalo Ondrovi do rukou... Jen by se jeho poslední sok musel pustit.

To se nestalo, a tak se Hangarem po zklamaném vydechnutí rozneslo ticho. „Do poslední chvíle jsme to měli napočítané tak, jak se musí rozřadit další závodníci, aby to vyšlo. A ono to vycházelo! Pak ale celé kolo vyhrál Schubert a to Adama strašně posunulo. Medaile by pro Adama byla zasloužená, dělal pro ni strašně moc. Měl obrovskou šanci, bohužel se mu ale nepovedl bouldering,“ povzdechla si Večeřová.

O pár hodin později už měl zklamaný Ondra za sebou telefonát domů. Do hodnocení se jeho otec, ač sám zdatný lezec, neplánoval pustit, ale okolnosti závodu ho zajímaly.

„Ptal jsem se ho speciálně na obtížnost, proč nedal topku. Adam říkal, že mu už nateklo,“ použil Ondra starší slangový výraz pro nával kyseliny mléčné do svalů a nahromaděnou únavu. Uklidnilo ho, že syn není psychicky na dně z promarněné šance.

Kombinace tří disciplín byla trošku blbost, řekl zklamaný i usměvavý Ondra

„Samozřejmě že nebyl rád, ale myslel jsem, že na tom bude hůř. Je to velká škoda. Dostal obrovskou šanci díky výkonu v rychlosti, psychicky na tom byl dobře. To mi potvrdil. Takový je prostě sport,“ smiřoval se s výsledkem Miroslav Ondra.

Nejen jemu zpětně vrtalo hlavou postavení boulderingu, které zrovna brněnskému „pavoučímu muži“ moc nevyhovovalo. První boulder byl snadný, druhý seděl víc dynamičtějším lezcům a třetí byl tak obtížný, že ho nezdolal nikdo.

„Bouldering se stavičům moc nepovedl, tam udělali trochu blbost. Na třetím boulderu byl Adam nejlepší, ale asi to bylo tak neúměrně těžké, že to nezvládl ani on, a možná mu tam i došly síly,“ soudila i nedávná reprezentantka Večeřová.

Na druhou stranu Ondrův otec sportovně uznal, že ani lepší výsledek boulderingu by celkové pořadí sám o sobě z hlediska českých barev neovlivnil. „Medaile brali ti, kdo vyhráli disciplínu. Zásadní věc byla, že měl Adam dát topku v obtížnosti, což nebylo nemožné. Kdyby se mu to povedlo, byl by na bedně on,“ podotkl Ondra.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Lukostřelec Li se kvalifikoval na olympijské hry jako první Čech po 16 letech

17. června 2024  22:53

Lukostřelec Adam Li se kvalifikoval jako první český reprezentant po 16 letech na olympijské hry. S...

Vlasov či obhájce zlata. MOV schválil první ruské a běloruské sportovce pro Paříž

15. června 2024  13:50,  aktualizováno  14:25

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) schválil první skupinu 14 ruských a 11 běloruských sportovců,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tati, nechci, abys končil! Podhráský mezi rodinou, chirurgií a olympiádou

14. června 2024  14:18

Není mnoho vrcholových sportovců, kteří by zároveň pracovali jako chirurgové. A není mnoho...

Olympiáda bez Messiho. Argentinec si vybral jihoamerický šampionát

13. června 2024  8:56

Argentinští fotbalisté se budou muset na olympijských hrách v Paříži obejít bez Lionela Messiho....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zimní olympiáda 2030 má zamířit do Francouzských Alp, další do Salt Lake City

12. června 2024  20:50

Francouzské Alpy a Salt Lake City se o další krok přiblížily očekávanému přidělení organizace...

Na olympiádu do Paříže pojede jedenáct čínských plavců z dopingové aféry

19. června 2024  19:46

Na olympijské hry do Paříže pojede i 11 z 23 čínských plavců zapojených do dopingové aféry před...

Fišerovou čeká pařížský kayakcross. Britové se svého místa vzdali

19. června 2024  16:17

Českou výpravu vodních slalomářů na olympijských hrách v Paříži doplní v kayakcrossu Tereza...

OBRAZEM: Do Paříže v džínách. USA na olympiádě zase oblékne Ralph Lauren

19. června 2024  14:52

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá 37 dní a ještě než začnou první boje o medaile, probíhá...

Taekwondistka Hronová se kvalifikovala na olympijské hry v Paříži

18. června 2024  16:11

Taekwondistka Dominika Hronová se kvalifikovala na olympijské hry v Paříži v kategorii do 57...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...