Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Basketbalisté přiznali covidové trable. V Tokiu přišli o dva tréninky

  11:40
Covidové trable potkaly před olympijskými hrami a přímo na nich také české basketbalisty. Po návratu z úspěšně kvalifikace v Kanadě se v realizačním i hráčském týmu objevilo několik pozitivních případů, další epizoda se pak odehrála přímo v Tokiu, kde celé družstvo muselo na den a půl do karantény a přišlo o dva tréninky a video poradu. „Určitě nás to ovlivnilo, ale nikdo nebrečel a ukázali jsme sílu týmu,“ těšilo trenéra Ronena Ginzburga.
Český křídelník Blake Schilb (vpravo) v zápase se Spojenými státy. Brání ho...

Český křídelník Blake Schilb (vpravo) v zápase se Spojenými státy. Brání ho Jrue Holiday. | foto: FIBA

Basketbalisté celý příběh poprvé veřejně odtajnili na pondělní tiskové konferenci. Záměrně, v průběhu her se chtěli soustředit jen na sportovní zápolení.

„A taky jsme si nechtěli dělat alibi, protože jsme nevěděli, jak budou naše výkony vypadat,“ prozradil manažer národního týmu Michal Šob.

Co se tedy u basketbalistů dělo?

Na začátku července po příletu z Kanady, kde si reprezentanti vybojovali letenky do Tokia, se všichni navrátilci podrobili testování.

Hrdina okamžiku Schilb: Soustředit se celý zápas. Pak můžeme Francii porazit

„A u některých hráčů a členů realizačního týmu se objevila pozitivita,“ líčí Šob. Se svolením dotyčných také prozradil konkrétní jména. Jednalo se o Blakea Schilba, Jaromíra Bohačíka a Jakuba Šiřinu.

„Zpětné šetření ukazuje, že se někdo mohl nakazit při utkání s Uruguayí, letěli jsme s nimi stejným spojem a pak jsme proti nim i hráli,“ přemítá Šob. „Někteří z nich šli do izolace už v Kanadě. Potvrdit to nemůžeme, ale zdroj nákazy mohl být v tomto směru.“

V Česku v souladu s protokoly zamířily pozitivní osoby do izolace, ostatní z týmu putovali do karantény. Přesto měli basketbalisté dostatek času k vyléčení a odbytí předepsaných lhůt, všichni se tak 15. července sešli k plánovanému startu přípravy.

Český basketbalista Jaromír Bohačík (vpravo) útočí na americký koš, brání ho...

Tehdy už všichni prošli zostřeným vstupním testováním, do Tokia ale raději odlétli ve dvou skupinách.

„První část odletěla 19. července za souhlasu hygieny a byla to skupina, která za celou dobu nebyla pozitivní,“ vysvětluje Šob. „Zbytek týmu vyrazil v drobných skupinkách a bylo jasné, že tam nemůže nikdo, kdo by byl jen náznak ohrožení. Hygiena prováděla striktní kontrolu a neodletěl nikdo, kdo by neměl povolení od lékařů.“

A manažer týmu znovu zdůraznil, že záměrem nebylo cokoli tajit: „Nechtěli jsme narušovat tréninkovou přípravu a dostávat pod tlak ty hráče i s ohledem na jejich psychický stav. Po obrovské euforii z postupu se jim sen trochu rozplynul.“

Den a půl karantény v malých pokojích

Ale o olympijskou pohádku nepřišli. Do Tokia odlétli všichni členové týmu, v pořádku prošli i přísnými vstupními procedurami v Japonsku. 

Reprezentační manažer Michal Šob na tiskové konferenci k sezoně 2021/22, kterou završí EuroBasket v Praze.

Jenže další zádrhel přišel po prvním utkání basketbalistů v základní skupině s Íránem. Blakeu Schilbovi, hrdinovi zápasu, vyšel pozitivní antigenní test. Stejně tak následný PCR.

Třetí za finalisty, ale bez bronzu. Češi padli jen s basketbalovou smetánkou

„A v tu chvíli všichni z týmu zamířili do karantény jako blízké kontakty,“ pokračuje Šob. „Karanténa trvala jeden a půl dne a když máte dvoumetrové kluky na šesti metrech čtverečních bez možnosti regenerace a tréninku, tak to není fyzicky ani psychicky jednoduché. Ale kluci se semkli a utkání s Francií zvládli se vztyčenou hlavou.“

Důvodem Schilbova pozitivního testu byla zřejmě předchozí nákaza po příletu z Kanady. Jeho tělo jako následek pozápasové zátěže a časového posunu vyplavilo zbytky viru a test je zachytil. Před odletem měl přitom americký rodák v českých službách sedm negativních testů.

„Přišli jsme o dva plánované tréninky a video poradu. Blake měl potom druhý potvrzovací PCR test negativní a Japonci uznali, že je neinfekční a nepředstavuje riziko. Také testy všech ostatních z týmu byly negativní,“ vysvětluje Šob.

Čeští basketbalisté před úvodním duelem olympijského turnaje s Íránem.

Hráčský pohled nabídl na tiskové konferenci Lukáš Palyza: „Situace nebyla jednoduchá, ale ukázalo se, že náš tým je po charakterové stránce velmi vyzrálý. Po jednom tréninku, kdy to nebylo ideální, jsme si řekli, že si musíme nastavit hlavy jen na to, co můžeme ovlivnit. Chtěl bych poděkovat realizačnímu týmu i lidem z ČOV. Všichni kolem dělali všechno pro to, abychom si připadali, že se nic neděje.“

V souvislosti s covidovou nákazou se u české výpravy nejvíce řešil vládní speciál, na jehož palubě se objevilo šest pozitivních případů. Nyní vyšlo najevo, že basketbalistům se potíže rovněž nevyhnuly, byť neměly tak fatální důsledky jako pro sportovce, kteří o hry zcela přišli.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Ve 44 letech míří na šestou olympiádu. Řecký zubař baví, titul získal i v Česku

20. května 2024  14:29

Krátce po zápase se zabalil do řecké vlajky, kterou jeho trenér pohotově vytáhl. Stolní tenista...

Dvojskif Lukšová, Šantrůčková postoupil na OH v Paříži, kvalifikaci vyhrál

21. května 2024  12:39

Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková postoupil na olympijské hry v Paříži. Dodatečnou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dvojskif Lukšová, Šantrůčková postoupil na OH v Paříži, kvalifikaci vyhrál

21. května 2024  12:39

Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková postoupil na olympijské hry v Paříži. Dodatečnou...

Ve 44 letech míří na šestou olympiádu. Řecký zubař baví, titul získal i v Česku

20. května 2024  14:29

Krátce po zápase se zabalil do řecké vlajky, kterou jeho trenér pohotově vytáhl. Stolní tenista...

Paříž visela vysoko. Češek se olympiáda netýká, zastavila je urostlá Maďarka

19. května 2024  17:21,  aktualizováno  22:52

České basketbalistky ve hře 3x3 v olympijské kvalifikaci neuspěly. Anna Rylichová, Kateřina...

Ondra má Paříž na dosah. Po úvodním kvalifikačním závodu je třetí

19. května 2024  9:30,  aktualizováno  10:07

Lezec Adam Ondra obsadil v Šanghaji v úvodní ze dvou kvalifikačních soutěží o olympijské hry třetí...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...