Slováci mohou jen překvapit. To samé platí i o Češích, říká Vůjtek

ČESKÝ STRATÉG. Trenér Vladimír Vůjtek na střídačce slovenské reprezentace. | foto: Profimedia.cz

23 2014
Je to Čech, přesto ho na Slovensku přijali za svého. Vladimír Vůjtek, uznávaný a úspěšný kouč, vrátil tamnímu hokeji hrdost. Po olympijské nominaci však poznává i odvrácenou stranu popularity.

Nevzal na olympiádu příbuzného, nevynechal v nominaci hráče, kteří mají formu, přesto musel čelit kritice. Kouč slovenských hokejistů Vladimír Vůjtek totiž opomenul tamní legendu Miroslava Šatana.

"Bylo to těžké rozhodnutí, protože je to jedna z největších osobností slovenského hokeje," přiznává Vůjtek. I když podobné reakce čekal, měl důvody stát si za svým. Šatan půl roku nehrál a nebyl ve formě, nezanedbatelnou roli sehrály také jeho pošramocené vztahy se Zdenem Chárou.

Bývalí kamarádi spolu nemluví kvůli víc než rok starému konfliktu: Šatan nemůže Chárovi odpustit zákrok, po kterém uvažoval o konci kariéry a kvůli kterému dlouho nehrál.

Vladimír Vůjtek

Ke slovenské reprezentaci přišel jako spása. Po letech úpadku měl vytáhnout tamní hokej z bahna. A podařilo se. Vladimír Vůjtek hned na úvod přivezl stříbro z MS (v semifinále vyřadil Česko) a v Bratislavě ho vítaly davy fanoušků. Stal se nedotknutelnou personou.

Přitom nechybělo mnoho a už dávno mohl vést český tým. V roce 2005 však výkonný výbor českého svazu překvapivě vybral Aloise Hadamczika. Uznávaný odborník s tituly z ruské Jaroslavle se už smířil s osudem: "To místo je nadlouho obsazené."

Vůjtek nemohl riskovat, přestože dobře věděl, že kvůli tomu bude na pranýři. Dnes už jen mnohoznačně říká: "Myslím, že všechen ten tlak zvládám. Na druhou stranu jsem zaskočený intrikami, které do toho vstoupily. Víc k tomu ale nechci říkat, je to pro mě uzavřené téma."

A co jste říkal na vyjádření europoslanců Petera Šťastného a Anny Záborské, že jste porušil Chartu základních práv EU o diskriminaci kvůli věku? Nebo že jste urazil tradici a hodnotu slovenského hokeje?
Tohle jsem samozřejmě také nemohl nezaregistrovat, ale ani tady bych to nechtěl rozvádět. Je to zbytečné.

Nemrzelo vás, co se kolem toho napsalo a řeklo?
Mrzelo je takové divné slovo. Při nominacích na tak velké akce, jakou je olympiáda, se v každé zemi řeší něco. Veřejnost má pokaždé jiný pohled na dva tři hráče než trenérský štáb. Osobně si myslím, že se to zbytečně moc rozebírá. Už by to mělo ustat, měli bychom se soustředit na pozitiva a na závěrečnou přípravu.

Sledujete rovněž, co se kolem nominace děje doma v Česku?
Samozřejmě, že to jako Čech sleduji. Ale nezlobte se, to je věc českého hokeje, českého vedení, a kdybych řekl nějaký názor, mohlo by se to dostat do polemiky a... Nejsem k tomu oprávněný.

Tak se vás zeptám jako odborníka - jaké mají na olympiádě šance Češi, když vidíte jejich tým?
Já bych řekl, že Češi nejsou ti hlavní favorité. Spolu s Amerikou jsou za trojicí Švédsko, Kanada a Rusko. Ale samozřejmě můžou překvapit a na turnaji uspět.

Co českému týmu chybí, aby se mohl rovnat s absolutní špičkou?
Už nemáme v NHL takové hvězdy jako před deseti patnácti lety. Tehdy jsme byli mezi nejlepšími v bodování, dneska jsme někde ve čtvrté desítce. Pořád jsou tam nadprůměrní hráči, ale přece jenom absolutní špička světového hokeje nám trošku chybí.

A jak jsou na tom Slováci?
Ti bohužel nemají ani tolik hráčů jako Češi. Proto je velký problém, když přijde zranění, což nás potkalo. Bohužel u klíčových hráčů. Pak je složité hledat náhradu.

Už tak pro vás asi bylo složité sestavit tým, když nemáte možnosti třeba jako kolega Hadamczik, že?
Zase tak těžké to nebylo. Věděli jsme, že máme třináct hráčů v NHL, o kterých máme velký přehled, a že všechny budeme nominovat. Zbytek jsme doplnili z KHL, jeden hráč je ze slovenské ligy.

ČECH NA SLOVENSKU. Český trenér Vladimír Vůjtek trénuje na mistrovství světa
Vladimír Vůjtek zdraví zaplněné Náměstí SNP v Bratislavě. Lidé přišli uvitat

Mohou Slováci na olympiádě překvapit?
Vždycky můžou překvapit. Každý tým může překvapit. Vezměte si Bělorusko v roce 2002, kdy postoupilo přes favorizované Švédy až do semifinále. To jsou krátkodobé turnaje, kde ne vždycky zvítězí favorité.

Když to vezmete střízlivým pohledem: jaké jsou vaše možnosti?
Reálné je čtvrtfinále.

Dá se říct, na čem budete v Soči stavět?
V každém případě na kolektivním výkonu. Těžko se můžeme srovnávat v kvalitě se silnými týmy, jako je Kanada, Rusko, Švédsko. Takové individuality nemáme. Ale díky týmové práci bychom mohli překvapit.

Platí to samé i o Česku?
Určitě. Musí se spoléhat na kolektivní výkon a na skvělý výkon brankářů. Češi brankáře mají, to je velká výhoda. A také mají Jágra a pár dalších veteránů, kteří pořád potvrzují své kvality.

Máte už jasno o sestavě?
Ta se pořád hledá, neustále se kalkuluje s tím, kdo všechno pojede, protože máme čtyři zraněné hráče. Člověk řeší, jak sestavu případně přeměnit. Ale nestěžuju si, protože zranění k hokeji patří. Musíme být připravení na všechny varianty.

Nejčtenější

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz