Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Všechno se prostě sešlo. Super, lebedil si trenér vítězné Samkové

RADOST V CÍLI. Eva Samková vybojovala zlatou medaili ve snowboardcrossu. (16. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2014
Roza Chutor (Od naší zpravodajky) - Vlny české radosti se tříštily v Extreme Parku v olympijském středisku akrobatických sportů v Roza Chutor. Trenéři olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Samkové - Marek Jelínek a Jakub Flejšar - si v euforii obrátili naruby bílé bundy české výpravy, které mají zlatou podšívku. A další členové českého týmu udělali to samé.

V cílovém prostoru i na tribuně svítilo zlato, nedělní barva Samkové. "Že jsme byli první, je prostě super," jásal Marek Jelínek.

Pochyboval jste před závodem?
V tomto sportu samozřejmě. Určitě byla "ready", bylo vidět, že jezdí nejlíp, že jí to tady sedí, ale když se v prvním tréninku ze čtyř jízd čtyřikrát vymázne, natrhne si stehno a na dalším tréninku si vykloubí rameno, to nepřidá. Ale zase co nezabije, to posílí a my jsme dneska byli celkem v klidu. Evka začala první druhou tréninkovou jízdu skvěle a pak už to tak nějak šlo, nebylo to o nic horší než svěťáky nebo mistrovství světa juniorů, kde jsem byl tedy nervóznější.

VIDEO: Den s Evou Samkovou těsně před odletem do Soči

Jak vážné byly Eviny zdravotní problémy?
Měla nataženinu stehenního svalu, nevím, jak velkou, vzala si nějaké prášky. Snažili jsme se jí trošku pomoct laserem, mezitím na ni sáhl v buňce Pavel Kolář. Prostě jsme se pokoušeli dělat maximum pro to, aby byla připravená. A její výkon to extra neovlivnilo, asi to spíš pomohlo, protože dneska prostě měla radost z ježdění a věřila si, bylo to super.

Doléhala na Evu nervozita?
Evka je v tomhle obdivuhodná, nechápu, jak to dělá, ale ona v tréninku před závody i kolikrát v závodech vypadá, že je jí to úplně jedno, i když jí to jedno samozřejmě vůbec není. My jsme tady jeli o všechno, protože podpora našeho sportu je hodně špatná. Teď doufáme, že se to i díky tomuhle výsledku trošku změní.

Vážně je na tom snowboardcross tak špatně?
Když srovnáme naše podmínky s jinými reprezentačními týmy ve snowboardcrossu, jsme na to tak desetkrát hůř. A myslím, že i v porovnání s jakýmkoli českým týmem, který aspiruje na medaili v olympijském sportu, na tom těžko někdo bude někdo hůř. Přitom nejsme na olympiádě poprvé. Doufám, že se to zlepší, protože jinak to nepůjde dál.

Zlatý olympijský závod Evy Samkové v snowboardcrossu

Ještě zpátky k vítězce, v čem je Eva podle vás výjimečná?
To vím, nemusím vymýšlet. U Evky se sešlo pár věcí, které u jiných závodnic a závodníků chybějí. Odmalička sportovala, jezdila třeba na koni, a kůň je samozřejmě na souhru s něčím dalším složitější než snowboard. Dlouho se učila určitým způsobem reagovat a spolupracovat s něčím, co je cizí. Snowboard je pro ni v tomhle ohledu hračka. Odmalička hrála na saxofon, dělala muziku, má cit pro rytmus, který je tady taky strašně potřeba. Potom dělala gymnastiku, atletiku, tančila, jezdila na lyžích, závodila na snowboardu ve freestylu. A všechno se prostě sešlo, dali jsme dohromady super realizační tým, máme super servismana, naše tréninková skupina funguje a všechno se spojilo v jeden den. 

Fotogalerie

Pomáhají vám zkušenosti ze spolupráce s jiným českým reprezentantem Michalem Novotným?
S Michalem jezdím na závody jedenáct let, samozřejmě že všechny věci, které teď používá Evka, jsme vymysleli už tenkrát, díky tomu jsme mohli takhle dopadnout. Snažil jsem se, aby to dělal Michal, víceméně se mi to dařilo, i když ne vždy. Vyhrál pár svěťáků, ale taky měl svoje slabší chvilky.

Kam ještě se může Eva Samková posunout?
Nevyhrála celkově svěťák, na mistrovství světa jsme nezískali medaili, protože šampionát je bohužel vždycky na konci sezony a my nemáme kde trénovat, takže není rozjetá. Má toho před sebou samozřejmě spoustu. A hlavně to byl opravdu krok k tomu, abychom pomohli našemu sportu a snažili se disciplíně nějakým způsobem udělat zázemí, protože teď nemáme nic.

Jste připraveni na melu, která se kolem ní teď strhne?
Evka to nemá vůbec ráda, nerada mluví s novináři, je to otravné. Já si myslím, že to k tomu patří, že to zvládne. Potřebujeme dál trénovat, má deset dní pauzu, ale pak jsou další závody Světového poháru a my ještě chceme něco dokázat. Vynechala jeden závod a je třetí, tak uvidíme. Snad se něco povede, snad to zvládne dobře, ale nebude to jednoduché, potřebuje svůj klid.

Takhle se čeští fanoušci radovali ze zlaté medaile Evy Samkové:

  • Nejčtenější
Premium

Ve jménu olympiády! Čínská ofenziva před hrami v Pekingu nezná hranice

Chvíli stojí na střelnici a pozorují své svěřence při práci s malorážkou. Pak nazují lyže a jedou komandovat skvadru...

Česko má první medaile na ZOH mládeže z hokeje tři na tři

Čeští sportovci získali na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne první medaile v hokeji tři na tři, kde...

V Tokiu už jsou obří olympijské kruhy, za týden začne odpočítávání

Do Tokia dorazily obří olympijské kruhy. Budou postaveny v zálivu, u nějž leží řada olympijských sportovišť. Za týden u...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby se ve finále řítil...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v Soči ovládla závod...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila zlínská lyžařka...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si přijde pro podpis." To...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz