Všechno se prostě sešlo. Super, lebedil si trenér vítězné Samkové

RADOST V CÍLI. Eva Samková vybojovala zlatou medaili ve snowboardcrossu. (16. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2014
Roza Chutor (Od naší zpravodajky) - Vlny české radosti se tříštily v Extreme Parku v olympijském středisku akrobatických sportů v Roza Chutor. Trenéři olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Samkové - Marek Jelínek a Jakub Flejšar - si v euforii obrátili naruby bílé bundy české výpravy, které mají zlatou podšívku. A další členové českého týmu udělali to samé.

V cílovém prostoru i na tribuně svítilo zlato, nedělní barva Samkové. "Že jsme byli první, je prostě super," jásal Marek Jelínek.

Pochyboval jste před závodem?
V tomto sportu samozřejmě. Určitě byla "ready", bylo vidět, že jezdí nejlíp, že jí to tady sedí, ale když se v prvním tréninku ze čtyř jízd čtyřikrát vymázne, natrhne si stehno a na dalším tréninku si vykloubí rameno, to nepřidá. Ale zase co nezabije, to posílí a my jsme dneska byli celkem v klidu. Evka začala první druhou tréninkovou jízdu skvěle a pak už to tak nějak šlo, nebylo to o nic horší než svěťáky nebo mistrovství světa juniorů, kde jsem byl tedy nervóznější.

VIDEO: Den s Evou Samkovou těsně před odletem do Soči

Jak vážné byly Eviny zdravotní problémy?
Měla nataženinu stehenního svalu, nevím, jak velkou, vzala si nějaké prášky. Snažili jsme se jí trošku pomoct laserem, mezitím na ni sáhl v buňce Pavel Kolář. Prostě jsme se pokoušeli dělat maximum pro to, aby byla připravená. A její výkon to extra neovlivnilo, asi to spíš pomohlo, protože dneska prostě měla radost z ježdění a věřila si, bylo to super.

Doléhala na Evu nervozita?
Evka je v tomhle obdivuhodná, nechápu, jak to dělá, ale ona v tréninku před závody i kolikrát v závodech vypadá, že je jí to úplně jedno, i když jí to jedno samozřejmě vůbec není. My jsme tady jeli o všechno, protože podpora našeho sportu je hodně špatná. Teď doufáme, že se to i díky tomuhle výsledku trošku změní.

Vážně je na tom snowboardcross tak špatně?
Když srovnáme naše podmínky s jinými reprezentačními týmy ve snowboardcrossu, jsme na to tak desetkrát hůř. A myslím, že i v porovnání s jakýmkoli českým týmem, který aspiruje na medaili v olympijském sportu, na tom těžko někdo bude někdo hůř. Přitom nejsme na olympiádě poprvé. Doufám, že se to zlepší, protože jinak to nepůjde dál.

Zlatý olympijský závod Evy Samkové v snowboardcrossu

Ještě zpátky k vítězce, v čem je Eva podle vás výjimečná?
To vím, nemusím vymýšlet. U Evky se sešlo pár věcí, které u jiných závodnic a závodníků chybějí. Odmalička sportovala, jezdila třeba na koni, a kůň je samozřejmě na souhru s něčím dalším složitější než snowboard. Dlouho se učila určitým způsobem reagovat a spolupracovat s něčím, co je cizí. Snowboard je pro ni v tomhle ohledu hračka. Odmalička hrála na saxofon, dělala muziku, má cit pro rytmus, který je tady taky strašně potřeba. Potom dělala gymnastiku, atletiku, tančila, jezdila na lyžích, závodila na snowboardu ve freestylu. A všechno se prostě sešlo, dali jsme dohromady super realizační tým, máme super servismana, naše tréninková skupina funguje a všechno se spojilo v jeden den. 

Fotogalerie

Pomáhají vám zkušenosti ze spolupráce s jiným českým reprezentantem Michalem Novotným?
S Michalem jezdím na závody jedenáct let, samozřejmě že všechny věci, které teď používá Evka, jsme vymysleli už tenkrát, díky tomu jsme mohli takhle dopadnout. Snažil jsem se, aby to dělal Michal, víceméně se mi to dařilo, i když ne vždy. Vyhrál pár svěťáků, ale taky měl svoje slabší chvilky.

Kam ještě se může Eva Samková posunout?
Nevyhrála celkově svěťák, na mistrovství světa jsme nezískali medaili, protože šampionát je bohužel vždycky na konci sezony a my nemáme kde trénovat, takže není rozjetá. Má toho před sebou samozřejmě spoustu. A hlavně to byl opravdu krok k tomu, abychom pomohli našemu sportu a snažili se disciplíně nějakým způsobem udělat zázemí, protože teď nemáme nic.

Jste připraveni na melu, která se kolem ní teď strhne?
Evka to nemá vůbec ráda, nerada mluví s novináři, je to otravné. Já si myslím, že to k tomu patří, že to zvládne. Potřebujeme dál trénovat, má deset dní pauzu, ale pak jsou další závody Světového poháru a my ještě chceme něco dokázat. Vynechala jeden závod a je třetí, tak uvidíme. Snad se něco povede, snad to zvládne dobře, ale nebude to jednoduché, potřebuje svůj klid.

Takhle se čeští fanoušci radovali ze zlaté medaile Evy Samkové:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Najdete na iDNES.cz