Bank končí bez medaile. Slalom sjel opatrně a ztratil druhé místo

Český lyžař Ondřej Bank v cíli slalomové části olympijské superkombinace. (14. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - Ondřej Bank první sjezdařskou medaili z olympijských her v Soči nepřiveze. Ačkoliv držel po sjezdu stříbrnou pozici, ve slalomu výrazně ztratil a superkombinaci dokončil zklamaný na sedmém místě. Zvítězil Sandro Viletta ze Švýcarska. Další dva čeští reprezentanti Vráblík a Krýzl se vešli do první dvacítky.

"Všechno dohromady," špital Bank o svých pocitech. Smutek, zklamání, skepse, to se v něm po ztraceném závodě mísilo. "Sedmé místo je pěkné, ale... Nevím, jakou větší šanci si mám vytvořit. Je to sport, lyžování je takové a já jsem věděl, že to nebude jednoduché, že nebude stačit sjet a budu tam."

Sjezdařskou polovinu zvládl úžasně a věděl, že olympijská medaile visí nadosah. Bank však ve slalomu, který v minulosti býval jeho doménou, předvedl zabržděnou jízdu plnou nedostatků, která ani zdaleka nestačila na nejlepší.

Fotogalerie

Na vítězného Švýcara Vilettu ztratil v součtu 1,64 sekund. Když dorazil do cíle, pohledem zkontroloval výsledkovou tabuli, zaškaredil se a vztekle mrštil hůlkou do publika. "A trefil jsem ženu Bodeho Millera, naštěstí někam na tělo a ne do hlavy. Hned jsem se jí omluvil. Chtěl jsem si nějak vybít frustraci a trošku jsem to přehnal." 

Tím gestem pak zakončil představení, které mohlo být životní.

Bank totiž v náročném sjezdu porazil i vyhlášené specialisty a předčil ho pouze bronzový medailista ze Soči Kjetil Jansrud. Ten na něj najel čtrnáct setin.

"Mám to super rozjeté," říkal český sjezdař po prvním kole.  "Užívám si, že po dvou letech zdravotních trápení, jsem tak vysoko. Nechtěl jsem se vracet pro třicátá, čtyřicátá místa. Teď vím, že jsem schopný jezdit rychle."

Možná byl trochu v šoku, když se všichni favorité řadili až za něj. Dokonce i slavní sjezdaři-specialisté. Feuz, Baumann, Svindal. A pak i medailisté ze Soči. Stříbrný Innerhofer ztratil na českého rychlíka 92 setin, olympijský vítěz Mayer zase 23.

On-line reportáž

Napínavý závod jsme sledovali on-line

A hned dumal, s jakou taktikou nastoupí do odpoledního slalomu. Buď jistota, která na mistrovství světa v Ga-Pa 2011 stála medaili, nebo totální riziko, které může skončit senzací. "No... To bude těžké, je to rozjeté hodně dobře," uznal. "Pojedu o medaili."

Jenže zvolil špatně. Místo agresivní jízdy, která ho mohla vynést dokonce ke zlatu, zkusil projet branky pomaleji, ale zase bez rizika pádu.

Nakonec však zjistil, že ho v součtu předskočil i Slovák Adam Žampa, který na něj po sjezdu ztrácel tři sekundy. Na vině byl hlavně "zanedbaný" slalom, kterému se v poslední době Bank v tréninku nevěnoval.

"Tento týden mi slalom vůbec nešel, byl těžký, záludný, nemohl jsem se tam poskládat, rozjet se do nějakého rytmu. Nebylo to tím, že bych to nějak šetřil, že bych se bál o medaili, která visela brutálně ve vzduchu, ale slalom byl tak těžký, že jen pár lidí to pustilo a dojeli. V tom to bylo obtížné a mně se to nepovedlo."

Český lyžař Ondřej Bank na trati superkombinačního sjezdu. (14. února 2014)

Český lyžař Ondřej Bank na trati superkombinačního sjezdu.

Český lyžař Ondřej Bank při slalomové části olympijské superkombinace. (14....

Český lyžař Ondřej Bank při slalomové části olympijské superkombinace. (14. února 2014)

Jeho rozhodnutí nejet slalom po hlavě však bylo pochopitelné. Když Bank nervózně čekal na startu, tak dobře viděl, jak jeho konkurenti postupně odpadávají.

Upadl Chorošilov i dravý Francouz Pinturault. Ligety ztratil sekundu na Žampu, který dlouho držel vedení, a ve vzteku se bušil do hlavy. Rozevlátý Miller po několika chybách také vypadl ze hry o medaile. Slušně zajeli pouze slalomářští šikulové Viletta a Kostelič, jehož otec obtížnou trať pro superkombinaci stavěl.

Bank proto mohl tušit: Stačí sjet dolů a budu mít medaili... Jenže nestačilo.

Rychleji než on prolétli slalom i další dva čeští lyžaři. Martin Vráblík, který startoval na nerozbité trati, se posunul o třináct pozic na 16. místo. Slalomářský specialista Kryštof Krýzl skončil celkově jako devatenáctý. Bank byl lepší, ale zato smutný.

Olympijské hry v Soči

Sjezdové lyžování

Muži - superkombinace:  1. Viletta (Švýc.) 2:42,20 (1:54,88+50,32), 2. Kostelič (Chorv.) -0,34 (1:54,17+51,37), 3. Innerhofer (It.) -0,47 (1:54,30+51,37), 4. Jansrud (Nor.) -1,06 (1:53,24+53,02), 5. Žampa (SR) -1,14 (1:56,23+50,11), 6. Miller (USA) -1,40 (1:54,67+51,93), 7. Bank (ČR) -1,64 (1:53,38+53,46), 8. Janka (Švýc.) -1,68 (1:54,42+52,46) a Svindal (Nor.) -1,68 (1:53,94+52,94), 10. Zrnčič-Dim (Chorv.) -1,86 (1:55,26+51,80), ...16. Vráblík -2,72 (1:56,36+51,56), 19. Krýzl (oba ČR) -4,69 (1:56,68+53,21).

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Advantage Consulting, s.r.o.
VB.NET PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 43 000 - 58 000 Kč

Najdete na iDNES.cz