Běžkař Novák míří do Soči. Bez buchet, zato s obří podporou

Petr Novák | foto: archiv Petra Nováka

29 2014
Olympiáda, neolympiáda, manželé Jan a Svatava Novákovi z Božího Daru si při zimním sportovním svátku odskočí k televizi jen ve chvíli, kdy v Soči vystartuje na běžkách jejich syn Petr. Na zimní hry nakonec jede, i když nebyl členem reprezentačního družstva.

"Můžeme se kouknout jen na Petrův závod. A potom zase musíme honem do práce v našem skiareálu Novako," říká Petrova maminka Svatava.

A že závod bude podle ní v případě syna pořádná detektivka. I když jsou Novákovi dlouholetí trenéři, odhadnout Petrovo umístění si vůbec netroufají. Byli by sice rádi, kdyby lidé říkali, že je ve své lyžařské škole učí běhat na lyžích olympijský medailista. Jen tak jednoduché to ale není.

"Vůbec se neodvažujeme tipovat, protože Petr v této sezoně nejel žádný světový pohár, i když se s některými výbornými závodníky při závodech setkal a nevedl si vůbec špatně. Výsledek na olympiádě proto vůbec nedokážeme odhadnout," usmívala se Svatava Nováková.

Ranec buchet na cestu určitě synovi nenapeče, protože je jednak nemá rád a problémy by byly s jídlem i při vstupu do letadla.

Samostatnou kapitolou je bezpečnost olympioniků. Matka o syna strach nemá. Myslí si, že bude o sportovce dobře postaráno, i když člověk nikdy neví. Vůbec si nechce připustit, že by se na olympiádě mohlo něco stát. Horší mohou být místa jako například náměstí, kde se shromažďují davy lidi.

"Hrozba terorismu je poměrně nepříjemná věc. Věřím ale, že když se daly do nejdražší olympiády v Soči tak obrovské peníze, tak Rusové udělají vše pro bezpečnost, když vše bude připomínat manévry," řekl starosta Božího Daru Jan Horník. Osobně by na olympiádu jako sportovec jel. Nechce totiž udělat radost teroristům, kteří se svými vyhrůžkami snaží olympiádu zkazit.

Krušnohorský Boží Dar reprezentuje i Lukáš Bauer. Městečko je pyšné, že na sto obyvatel má jednoho olympionika. Bylo tomu tak při poslední olympiádě, kde závodil Lukáš Bauer a Milan Šperl.

Stejně jako pro ně se doma na náměstí chystá po olympiádě přivítání. Jak velké a slavnostní bude, to záleží na dosažených výsledcích. "Už teď je třeba sklonit hlavu před výkony Nováka i Bauera. Věřím, že budou mít i potřebný kousek štěstí," uvedl starosta Horník.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Najdete na iDNES.cz