Duel expertů. Janecký: Nedvěd není nejlepší. Má na to, oponuje Augusta

Petr Nedvěd pojede ve 42 letech do Soči reprezentovat svou rodnou vlast. V roce 1994 přitom na olympijském turnaji získal s Kanadou stříbro. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

7 2014
Olympijský Londýn v létě 2012 zaujala česká výprava holínkami při nástupu, na zimní olympiádě v Soči zase možná - s trochou nadsázky - vzbudí stejnou pozornost hokejista Petr Nedvěd. Jako mladý emigrant získal před dvaceti lety s Kanadou stříbro, teď jako 42letý mazák reprezentuje svou vlast. Do týmu si ho vybral trenér Alois Hadamczik. A veřejnost se na Nedvědově nominaci nedokáže shodnout.

O Nedvědovi se nemluví pouze doma, jeho příběh zaujal také zámořské fanoušky. Kanaďané nostalgicky vzpomínají, jak český rodák hrál v kanadském dresu na olympiádě v Lillehammeru a jel ve finále proti Švédsku nájezdy (první proměnil, v šesté sérii nedal a pak Forsberg rozhodl slavnou kličkou).

Ostatní se však v diskuzích diví: "On ještě hraje? A jak to, že teď může reprezentovat Česko?"

Hokejoví příznivci ze zámoří tak na internetu vyhledávají, že Nedvěd už šest let hraje extraligu a českému národnímu týmu pomohl v roce 2012 k bronzové medaili. To Češi samozřejmě moc dobře vědí, přesto mnohé z nich nominace libereckého kapitána překvapila.

Redakce iDNES.cz oslovila hokejové experty a zeptala se jejich názor. A je z toho podobně jako v diskuzích fanoušků střet dvou odlišných pohledů na věc.

Názory hokejových expertů

Hokejista Otakar Janecký.
Pavel Richter

KDO BY DO SOČI JET NEMĚL?
Janecký: Tomáš Kaberle a Michal Barinka sice nejsou špatní hráči, ale nemají aktuálně nejlepší formu a myslím, že máme lepší hráče.

Richter: Mám největší strach z obrany. Ta není dobrá. Nevím, jestli na tom velkém hřišti někteří hráči budou stačit, jestli to třeba Kabelka (Tomáš Kaberle) uhraje.

KDO V NOMINACI CHYBÍ?
Janecký: Měl by tam být Petr Čáslava, Jan Hejda, Roman Polák. Z útočníků by tam právem patřil Jirka Hudler, který je v Calgary lídrem, je vynikající na přesilovky. V národním mužstvu by se podřídil Jardovi Jágrovi. Každý ví, že on bude šéfem týmu, velká autorita a jasný lídr.

Richter: Je mi líto Čáslavy, který leze po čtyřech, odehrál v reprezentaci spoustu zápasů a nezbylo na něj místo, myslím, že za zásluhy tam mohl být jako sedmý osmý bek. Hudler je podle mě první náhradník, kdyby se někdo zranil.

JE PLEKANEC SPRÁVNÝ KAPITÁN?
Janecký: Je to kluk, který nekouká napravo nalevo a hraje pro tým, což je důležité. Po konzultaci s Jardou Jágrem padla jasná volba na něj.

Augusta: Loni přijel na mistrovství světa a ten tým tam umravnil. Myslím, že s Jardou Jágrem je to ideální spojení. Plekance bude respektovat i Patrik Eliáš.

Richter: Tam je tolik zkušených hráčů, že je úplně jedno, kdo bude kapitán.

JAKÉ JSOU ŠANCE ČESKÉHO TÝMU?
Janecký: Nerad tipuju, ale klukům přeju medaili, chtěli bychom všichni tu nejcennější. Víme, jaká euforie tady byla při Naganu. Ale je to v rukách celého týmu.

Augusta: Mezi favority nepatříme, ale na všech velkých turnajích je to jen otázka čtvrtfinále. Jsme schopní v tomhle složení uspět. Po postupu přes čtvrtfinále bychom mohli jednu z medailí získat.

Richter: Postoupit rovnou do čtvrtfinále bude ohromně těžké, pak děj se vůle boží, na koho narazíme. Je tam šest sedm silných manšaftů.

Bývalý reprezentant Otakar Janecký, který byl shodou okolností Nedvědův soupeř na olympiádě v roce 1994, s nominací nesouhlasí. "Na olympijské hry by měli jet ti nejlepší. Neříkám, že by nepodával vynikající výkony v extralize. Ať se na mě nezlobí, ale výkony v extralize a v NHL nebo KHL jsou obrovský rozdíl. Na olympiádě budou suverénně nejlepší hráči," upozorňuje Janecký.

Josef Augusta, bývalý kouč reprezentačního týmu, se naopak kolegovi Hadamczikovi nediví, že ukázal na veterána Nedvěda. "Jeho nominace vždy byla pozitivní. Petr Nedvěd předvedl na minulých akcích, že na mezinárodní hokej má. Navíc dokáže na tým dobře působit na ledě i v kabině. Tímhle trenéra oslovil, i když je mu 42 let. Na věku v tomhle případě nezáleží," myslí si trenér, který sestavoval olympijský tým v roce 2002 do Salt Lake City.

Augusta k tomu ještě uvádí paralelu s Vladimírem Růžičkou. Toho si v roce 1998 prosadil navzdory kritice veřejnosti kouč Ivan Hlinka i na základě výkonu slávistického útočníka na turnaji v Moskvě. "Před Naganem lidi tvrdili, že na to ve 34 letech nemá. Pak Vláďa rozhodl zápas s Spojenými státy ve čtvrtfinále a nakonec z toho bylo zlato. Musíme Hadamczikovi věřit, že vybral dobře," přidává se také Pavel Richter, stříbrný olympijský medailista ze Sarajeva 1984.

Augusta ještě v souvislosti s Nedvědovou nominací upozornil na jeden zajímavý fakt.

Český útočník je totiž prvním sportovcem v dějinách zimních olympiád, který se vrací po 20 letech. Navíc bude hájit barvy jiné země.

"Myslím, že nám tohle historické prvenství nikdo nesebere. Nevěřím, že by se to v hokeji někdy mohlo stát."

Josef Augusta

Josef Augusta

Nakonec se však všichni shodli, že nominace je výsadní rozhodnutí trenéra Hadamczika. Cimrmanovsky by se dalo napsat, že o ní můžeme diskutovat, můžeme o ní vést spory a můžeme s ní nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti olympijské sestavě můžeme dělat.

"Hadamczik je natolik zkušený trenér, že ví, že tahle diskuze poběží tři dny, pak utichne a zaměří se na výsledky na olympiádě. Když se uspěje, bude to paráda, když ne, tak to bude naopak," tvrdí Augusta. "Vybrali hráče, jaké vybrali. Já to jako bývalý trenér to akceptuju. Uvidíme, jak to dopadne."

Nedvěd je dobrá volba, řekl Jágr Hadamczikovi:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Najdete na iDNES.cz