Hadamczik o olympijské nominaci: Jágr řekl, že Nedvěd je dobrá volba

6 2014
Nominace české hokejové reprezentace na olympijský turnaj v Soči je překvapivá, pro někoho možná až šokující. Ale její hlavní tvůrce, trenér Alois Hadamczik, tvrdí: "Nesu hlavní zodpovědnost. Umím naslouchat, ale když jsem přesvědčený o svém názoru, tak si za ním stojím."

Kouč národního týmu po tiskové konferenci, kde oznámil veřejnosti jména 25 hráčů-českých olympioniků, přiznal: "Jsem rád, že to mám za sebou."

Hadamczik v posledních dnech s asistenty Josefem Palečkem, Janem Procházkou a manažerem Slavomírem Lenerem konzultovali nominaci, dělali si seznamy. Škrtali, mačkali papírky a pak je házeli do koše. Až z toho vznikla konečná sestava. Tým, který by měl vybojovat na olympiádě v Soči medaili.

"Český hokej má víc než 25 vynikajících hráčů. Někteří budou zklamaní, že se do nominace nedostali. Mají na to právo. Ale ne každý hokejista je schopný rychlého přechodu z úzkého na široké kluziště. Tahle parta bude odhodlaná co nejlepšího výsledku. Je to náš názor, vidíme tento tým jako nejlepší," prohlásil Hadamczik.

Jediný, koho o účast na olympiádě připravilo zranění, je útočník Tomáš Hertl ze San Jose. "Zranění chodí po lidech, mrzí nás to. Ale naštěstí momentálně nikdo další takový není," řekl Hadamczik.

A co Zbyněk Michálek, který ve Phoenixu nehraje?
Mluvil jsem se s ním před třemi dny, během týdne by měl hrát. Když bude zdravý, tak nám pomůže. U něj jsme přistoupili na to, že není v pořádku, ale věříme, že bude do začátku turnaje fit.

U koho jste ještě váhal s nominací?
Ještě v neděli jsme se rozhodoval o dvou hráčích, kteří tam budou. V obraně jsme váhali mezi Čáslavou a dvojicí Barinka, Krajíček. Shodli jsme se na tom, že dvojice Barinka, Krajíček hrála dobře na turnajích EHT, tak bychom je měli vzít oba.

Nebojíte se, že vám budou lidé v případě Barinky vyčítat protežování? Přece jen je to váš zeť.
Trénuju od roku 1984, nikdy jsme neposlechl agenty, kteří mi říkali, abych postavil svého syna nebo nějaké konkrétní hráče. Umím naslouchat druhým, kdyby mi říkali ostatní, že je to nesmysl, tak bych to neudělal. Kolegové mě v tom podporují. Evropští hráči nám ukázali na posledním turnaji, co v nich je.

Turnaj v Soči pomohl do olympijské nominace i Petru Nedvědovi, že?
Petr Nedvěd nás nikdy nezklamal, vždy měl příkladné chování, radost z hokeje, skvělý přístup. A v Soči nás ujistil, že na mezinárodní scéně obstojí. V neděli jsem s ním po zápase mluvil a je odhodlaný hrát pro tým, bojovat.

Bral jste v úvahu i to, jak si Nedvěd rozumí s Jaromírem Jágrem?
Ano, taky jsem si ověřil jejich vztah. Jaromír Jágr se ptal, jestli Méďa jede a pak řekl, že je to dobrá volba. Jestli budou hrát spolu? Sestavu budeme dělat až na místě. Ale Nedvěd bude hrát na křídle.

S Jágrem a dalšími hráči jste konzultoval i ostatní jména?
Byl jsem s nimi v kontaktu často, ale oni na sebe berou zodpovědnost na hřišti. Vůbec nezasahovali do toho, kdo by měl jet.

Někomu může v nominaci chybět třeba Hudler, Vrbata nebo Hejda. Vzal byste někoho, s kým nemáte dobré osobní vztahy?
Řekl bych, že kdyby byl hráč extrémně dobrý, tak by mi ani nevadilo, kdybych s ním neměl dobrý vztah. Ale na velkém hřišti je to úplně jiný hokej, hraje se víc s pukem. Navíc ne každý unese, když hraje v klubu často, a pak bude náhradník. Když náhradník vyskočí s radostí, tak je to správné. Ale když týmu nepřeje, tak to poznáte. Snažili jsme se i na tohle dávat pozor. Koukali jsme se na morální vlastnosti, přesilové hry, obětavost. Všechno dohromady nám dávalo typologie hráčů, které jsme vybrali.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Najdete na iDNES.cz