Doporučujeme

Slováci jako v Naganu, jedou předčasně domů...

• 182
Salt Lake City, Provo - Slovenští hokejisté remizovali ve svém druhém zápasu v olympijském kvalifikačním turnaji ve skupině A s týmem Lotyšska 6:6. Po prohře s Německem 0:3 znamená tento výsledek pro Slovensko konec nadějí na účast v hlavním turnaji. Stejně tomu bylo na předešlé olympiádě v Naganu. O postupujícím ze skupiny A rozhodne úterní zápas Lotyšska s Německem, v němž Němcům stačí remíza, neboť v turnaji už dvakrát vyhráli. Trenér Slovenska Ján Filc měl v existenčním zápasu k dispozici nové hráče z NHL - Jozefa Stümpela, Pavla Demitru a Mariána Hossu.Hokejisté Slovenska si sypou popel na hlavuJágr měl pravdu, Slováci se trápí

Slováci měli skvělý vstup do utkání, v jedenácté sekundě vedli 1:0 po bleskovém Stümpelově gólu prudkou střelou od modré. Vzápětí přišlo vyloučení Šechného a Lotyšům stačilo 22 sekund přesilové hry na vyrovnání, o něž se postaral Vjačeslav Fanduls. Do hry vrátil Slovensko v polovině deváté minuty dělovkou zdálky útočník Gjurgaardenu Ján Pardavý. Odpovědí byl druhý gól Lotyšů z hokejky Aleksanderse Niživijse při chvilkové nepozornosti brankáře Rybára.

Druhé dějství se neslo od úvodu v obrovském tlaku Slováků, avšak jedna z mnoha chyb v jejich obraně znamenala ve 26. minutě první vedení soupeře z hole Aleksanderse Macijevskise. Vzápětí trenér Filc stáhl z branky Pavla Rybára a nahradil jej Jánem Lašákem z týmu AHL Milwaukee Admirals. Ve stejné minutě samostatný únik Marián Hossa proměnil ve vyrovnávací gól.

Slováci využili nabízenou šanci, v přesilové hře pěti na tři se prosadil čtvrtým gólem Ľubomír Višňovský. Čtvrtou přesilovou hru Slovenska přetavil v 34. minutě ve dvoubrankové vedení kapitán Róbert Petrovický. V problematické třetí formaci Filc v 39. minutě nahradil Šechného Richardem Kapušem.

Demitrův šestý gól necelé dvě minuty před koncem znamenal vedení o tři branky, jež vrátilo Slováky do hry o postup.  Jenže čtyři sekundy před koncem třetiny se opět po chybě v obraně podruhé prosadil Macijevskis a upravil na 4:6. Nervozita Slováků v závěrečné dvacetiminutovce poznamenala její úvod a iluze o účasti v závěrečném turnaji se začala rozplývat, když koncem páté minuty snížil na rozdíl jedné branky Aleksanders Beljavskis.

Za přítomnost šesti slovenských hráčů na ploše měli Lotyši výhodu přesilové hry a v ní srovnal ve 48. minutě na 6:6 obránce Atvars Tribuncovs. Slováci již nedokázali najít síly na zvrat a zbytek zápasu dohráli víceméně pasivně. Nic na výsledku nezměnily ani dvě power play v závěru.

Lotyšsko - Slovensko 6:6 (2:2, 2:4, 2:0)
Branky a nahrávky:
7. Fanduls (Ozolinš), 12. Niživijs (Ozolinš), 26. Macijevskis (Cipruss, Niživijs), 40. Macijevskis (Ozolinš), 45. Beljavskis (Semjonovs), 48. Tribuncovs (Ozolinš, Cipruss) - 1. Stümpel (Lintner, Višňovský), 9. Pardavý (Majeský), 26. Hossa (Stümpel), 29. Višňovský (Demitra), 24. Petrovický (Hossa, Rast. Pavlikovský), 29. Demitra (Petrovický). Rozhodčí: Radbjer (Švéd.) - Kulakov, Šeljanin (oba Rus.). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. Diváci: 8377.
Lotyšsko: Naumovs - Ozoliš, Tribuncovs, Lavinš, Skrastins, Ignatěvs, Bondarevs, Astašenko, Sorokins - Fanduls, Beljavskis, Kerčs - Macijevskis, Niživijs, Cipruss - Pantělejevs, Tambijevs, Vitolinš - Senins, Semjonovs, Maticins.
Slovensko: Rybár (26. Lašák) - Višňovský, Lintner, Smrek, Obšut, Majeský, Rich. Pavlikovský - Hossa, Stümpel, Rast.
Pavlikovský - Demitra, Rób. Petrovický, Bartečko - Pardavý, Šechný (39. Kapuš), Török.

Němci se štěstím
V hale Peaks Ice Center v Provu se Němci v první třetině dostali do dvougólového vedení, což pro jejich soupeře nebyla neznámá situace, podobně se vyvíjel jejich sobotní duel proti Lotyšsku. V něm dokázali vyrovnat a zvládli to i dnes. Gerald Ressmann byl první, kdo na turnaji překonal německého brankáře Marka Seligera, jenž podruhé kapituloval v době, kdy do druhé přestávky chyběly čtyři vteřiny.

V závěrečné části měli Rakušané překvapivě více ze hry, avšak ve chvíli, kdy to nečekali, se prosadil kasselský útočník Andreas Loth a v předposlední minutě zajistil svému týmu dva body. Celkově mají Němci čtyři a jsou blízko postupu do olympijského turnaje.

Německo - Rakousko 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
2. Kathan (Soccio, Kunce), 20. Soccio (Kathan, Morczinietz), 59. Loth (MacKay) - 24. Ressmann (Trattnig, Perthaler), 40. Unterluggauer. Rozhodčí: Hansen (USA) - Hämäläinen (Fin.), Norrman (Švéd.). Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 6444.
Německo: Seliger - Goldmann, Schubert, Ehrhoff, Kunce, Seidenberg, Renz - Rumrich, Ustorf, Benda - Kathan, Soccio, Morczinietz - Reichel, Abstreiter, Kreutzer - MacKay, Hynes, Loth.
Rakousko: Divis - Unterluggauer, Lakos, Ulrich, Kasper, Lavoie, Searle, Lukas, Schaden - Brandner, Wheeldon, Kalt - Ressmann, Trattnig, Perthaler - Setzinger, Pöck, Salfi - Hohenberger, Lanzinger, Kromp.

1. Německo  2 2 0 0 6:2 4
2. Lotyšsko  2 1 0 1 10:8 3
3. Slovensko2 0 1 1 6:9 1
4. Rakousko 2 0 2 0 4:7 0

Lotyšský gólman Naumovs likviduje šanci Slováka Šechného v zápase,který rozhodl o vyřazení slovenského týmu z olympijské kvalifikace

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.