Lyžařka Neumannová získala bronz

9 2002
Soldier Hollow - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Bronzovou medaili vydřela česká lyžařka Kateřina Neumannová v závodě na 15 kilometrů volnou technikou na olympijských hrách v Salt Lake City. Díky skvělému finiši porazila v závěrečných metrech ruskou favoritku Čepalovovou. "Na cílové rovince šla přede mě a v tu chvíli jsem to viděla hodně černě. Jela jsem spíš na morálku, vůbec nevím, kde jsem sebrala sílu," vyprávěla šťastná Neumannová. Premiérovou zlatou medaili získala Italka Belmondová, když v drtivém spurtu vyzrála na Rusku Lazutinovou. Rozhovor s olympijskou medailistkou po úspěšném závodě Závod jsme sledovali on-line ZDE

Jelo se za slunečného počasí, teplota se pohybovala zhruba deset dílků pod bodem nrazu. Stopa byla tvrdá, bez přívalů čerstvého sněhu. Takové podmínky jsou pro mě absolutně perfektní," lebedila si osmadvacetiletá rodačka z Písku. Po včerejší sněhové a větrné bouři, které se obávala, tak nebylo ani památky.

Neumannová se v průběhu celého závodu držela na předních místech. "Nebylo to jednoduché, vepředu se držela větší skupina, než jsem očekávala," podotkla úsměvem zářící běžkyně. 

Na metě 8,5 kilometru prožívala velkou krizi. "Visela jsem tam jak na gumě a jako na smilování jsem čekala na sjezd, při němž jsem se zase srovnala. Možná i vzhledem k tomu, že jsem docela dobře připravená," pochvalovala si Neumannová.

Teprve pár stovek metrů před cílem se od zbytku pole odtrhly Lazutinová s Belmondovou. "Rozhodovalo se na poslední kopci, Katce trochu zavřela cestu Čepalovová a bylo rozhodnuto. Vzhledem k průběhu závodu jsem strašně rádi za medaili," oddechl si Čestmír Skrbek, sportovní ředitel bežeckého úseku svazu.

Italská veteránka přitom na jedenáctém kilometru po kolizi ztratila hůlku, čekala na novou a na šestém mezičase byla až desátá. Skvělou stíhací jízdou se ale pak postupně prodrala znovu až do čela.

Ve velmi dobré formě se představila další česká závodnice Kateřina Hanušová, která studuje ve Spojených státech a k výpravě se připojila až v posledních dnech. Obsadila 21. první příčku, Helena Balatková skončila 42. a Ilona Bublová ještě o deset míst níže.

Česká lyžařská jednička tak v Salt Lake City získala už třetí olympijskou medaili, předešlé dvě vybojovala před čtyřmi lety v Naganu. V Soldier Hollow má navíc své parádní disciplíny ještě před sebou - kombinovaný závod na pět kilometrů klasicky a volnou technikou a především sprint na 1,5 kilometrů. "Úterní klasickou desítku na devadesát pět procent nepojedu, z dnešního závodu se budu vzpamatovávat tak dva dny," dodala Neumannová. 

Výsledky - ženy, 15 km volnou technikou (hromadný start):
1. Belmondová (It.) 39:54,4, 2. Lazutinová (Rus.) -1,8, 3. Neumannová (ČR) -6,9, 4. Čepalovová (Rus.) -8,3, 5. Varisová (Fin.) -9,7, 6. Nagejkinová (Běl.) -23,5, 7. Paruzziová (It.) - 31,3, 8. Šmigunová (Est.) -39,2, 9. Philippotová (Fr.) -44,2, 10.
Tereljová (Ukr.) -45,0, 11. Valbusaová (It.) -53,9, 12. Savjalovová (Rus.) -58,9, 13. Sachenbacherová (Něm.) -1:03,2, 14. Burukinová (Rus.) -1:06,7, 15. Pedersenová (Nor.) -1:53,4, ...21. Hanušová -2:21,3, 42. Balatková -4:23,4, 52. Bublová (všechny ČR) -7:37,4.   

Italka Belmondová, Ruska Lazutinová a česká běžkyně Neumannová si vychutnávají pocit vítězství

Kateřina Neumannová leží v cíli u nohou vítězky závodu, Italky Belmondové. V pozadí se krčí finka Varisová, která dojela pátá

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz