Vy jste novináři z Ruska? Hrdina z východní Ukrajiny beze slova odešel

Ukrajinský sportovní gymnasta Oleg Verňajev na olympijských hrách v Riu. | foto: Reuters

11 2016
Pochází z Doněcku, největšího města oblasti, která se v dubnu 2014 za podpory ruských vojáků přejmenovalo na Doněckou lidovou republiku. Jenže gymnasta Oleg Verňajev vybojoval stříbro pro Ukrajinu. Když pak v mix zóně zjistil, že proti němu stojí ruští novináři, otočil se a demonstrativně odešel do šatny.

Verňajev se ve středu večer stal hrdinou víceboje, když ve strhujícím souboji jen těsně prohrál s jedním nejlepších gymnastů historie Koheiem Učimurou z Japonska.

Až v závěrečném cvičení na hrazdě na něj dolehla nervozita a nakonec náporu nyní už trojnásobného olympijského šampiona podlehl o 99 setin bodu.

Když se ho ale po strhujícím duelu snažili vyzpovídat ruští novináři, Verňajev je nemile zaskočil. Jakmile uviděl nápis „Rossija“ na jednom z jejich mikrofonů, beze slova se otočil a demonstrativně odešel do šatny.

Ruská média jeho protest nesla nelibě. Podle komentáře na stránkách rsport.ru mají ukrajinští sportovci nařízený zákaz styku s ruskými médii od ukrajinského ministra sportu.

To samozřejmě není oficiální informace, ale spíše spekulace.

Ruský novinář si dále stěžoval, že když se chtěl na rozhovor s Verňajevem přidat k ukrajinským žurnalistům, ti mu ukázali prstem: „Ruské místo je přímo támhle.“

„Všichni si myslí, že dopuju“

Rusové se tak ohlasů stříbrného medailisty nedočkali. První dojmy Verňajeva směli zaznamenat pouze Ukrajinci.

A co jim Verňajev před samotným incidentem s ruskými médii říkal?

Hlavně chválil Učimuru.

„V tuto chvíli je Kohei králem gymnastiky, stejně jako Phelps a Bolt ve svých sportech. Já se k němu přiblížil tak, jako ještě nikdo přede mnou. Udělal jsem vše, co jsem mohl. Bohužel se musím připravit na příště,“ prohlásil Verňajev.

Jako rovnocenného soupeře „létajícího Japonce“ ho přitom před závodem nikdo nepovažoval. Mluvilo se o Číňanech, možná Rusech. Jenže Verňajev málem dokázal to, co nikdo dlouho před ním, a obral Učimuru o jisté zlato.

„Teď odevzdám vzorek na dopingovou kontrolu a pojedu si odpočinout na vesnici,“ vyprávěl po závodě nečekaný ukrajinský hrdina dne.

Jen pak trochu hořce dodal: „Vždycky musím jít na test několikrát. Všichni si myslí, že něco beru, ale vždyť u nás v zemi na takové preparáty ani nemáme peníze...“

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Najdete na iDNES.cz